Section outline

  • Itinerarij: Murska Sobota, Velika Polana, Dobrovnik, Filovci, Bogojina.
    Odhod ob 7.00 izpred OŠ Janka Modra Dol pri Ljubljani po avtocesti do kraja Tepanje - malica. Nadaljevanje proti MS - ob 10.00 ogled Pokrajinskega muzeja in evangeličanske cerkve, ob 13.00 obisk domačije Miška Kranjca in OŠ Miška Kranjca v Veliki Polani. Ob 14.00 kosilo v tamkajšnji OŠ in prijateljsko - športno srečanje z učenci 9.ih razredov.
    Od 15.30 do 16.00 ogled Tropskega parka Ocean Orhids v Dobrovniku, od 16.00 do 17.00 ogled lončarske vasi v Filovcih in ob 17.30 - 18.00 ogled cerkve Gospodovega vnebohoda v Bogojini. Ob 18.00 povratek po avtocesti, vmes krajši postanek v Tepanjah, vrnitev pred OŠ Janka Modra Dol pri Ljubljani od 20.30 do 21.00.

    Potrebščine:
    • ročni zemljevid Slovenije
    • mapa
    • 2 prazna lista, pisalo
    • kompas
    • fotoaparat
    • športna oprema
    • glede na vreme primerna obleka in obutev
    • primerna količina hrane

    Vzgojnoizobraževalni cilji

    Učenci:

    · pridobivajo prostorske predstave s posebnim poudarkom na Prekmurju,

    · razvijajo sposobnost orientacije in uporabe zemljevidov – karte Slovenije,

    · spoznajo lepote in geografsko pestrost Prekmurja

    Učenci si bodo značilnosti pokrajin sproti zapisovali in oddali učne lističe v pregled in oceno učiteljici za geografijo. Vso pot ekskurzije se orientirajo s pomočjo ročnega zemljevida Slovenije.

    Že 14 dni pred ekskurzijo vsak učenec 9.r po želji izbere temo - kratko zanimivost, ki jo bo posredoval sošolcem med vožnjo ali na terenu. (UL-teme!)

    Teme so razdeljene glede na našo pot, tako da učenci o tistem kar vidijo, tudi slišijo in so celo pot aktivni ter vodijo ekskurzijo pod mojim vodstvom.

    Avtorica ekskurzije: Dragica Setnikar

  • Učenci si v Pokrajinskem muzeju Murska Sobota ogledajo stalno razstavo, z naslovom Med preteklostjo in prihodnostjo, ki predstavlja življenje v pokrajini ob reki Muri od prazgodovine do danes.
    Učenci si zapisujejo, kaj vidijo in slišijo v Pokrajinskem muzeju.

    Učenci si ogledajo evangeličansko cerkev v MS in si zapišejo glavne značilnosti ter jih primerjajo z rimokatoliško cerkvijo.
  • Učenci si najprej ogledajo domačijo Miška Kranjca in poslušajo Kratko razlago.

    Ker je Miško Kranjec v zadnjih desetih letih živel in ustvarjal v kraju Senožeti, kjer je tudi podružnična šola matične šole Janka Modra Dol pri Ljubljana, smo se na šoli odločili, da si na ekskurziji po Prekmurju ogledamo tudi njegovo rojstno hišo in OŠ v Veliki Polani.

    V Senožetih, kraju v občini Dol pri Ljubljani, je napisal najbolj znano delo Strici so mi povedali, ki je zaživelo tudi v filmski različici. Ob 100-letnici njegovega rojstva so v Senožetih odprli njegovo spominsko delovno sobo. V sobi je še vedno pisalna miza, na kateri je ustvarjal, med drugim pa tudi kopije njegovih oljnih slik na platnu.

    Ob 14. uri je kosilo na OŠ Miška Kranjca, po kosilu pa športno srečanje s tamkajšnjimi devetošolci.

  • Dobrovniška proizvodnja orhidej kot edina v Evropi poteka s pomočjo geotermalne energije kot obnovljivega vira.
    Učenci si ogledajo Tropski park in rešujejo učni list.
  • Lončarska vas Filovci je bila ustanovljena, da se ohrani bogata lončarska tradicija v Prekmurju in tudi v samih Filovcih, kjer je še v 20. stoletju delovalo preko 70 lončarskih mojstrov. Filovci so bili znani po izdelavi črne keramike.

    Tu se učenci lahko tudi sami preizkusijo, kako narediti določen izdelek iz gline.
    Nekateri učenci kupijo tudi lončarske izdelke.
  • V Bogojini si ogledamo najpomembnejši objekt v naselju. To je župnijska cerkev Gospodovega vnebohoda. Jože Plečnik je uporabil tradicionalne stavbne zakonitosti sakralnega objekta in jih s pretanjenim vrednotenjem in dodajanjem materialov preoblikoval v unikat. Opremo bogatijo izdelki ljudske lončarske ustvarjalnosti.

    Učenci v učnem listu dopolnijo manjkajoče odgovore in ga oddajo učiteljici za geografijo.