Odg: Mednarodni trg dela - tudi geografi smo ogroženi
Saj nismo še tako daleč, pa še s pedagoškim etosom se zgornja izjava ne sklada, vendar .....
Odg: Mednarodni trg dela - tudi geografi smo ogroženi
narava daje energijo, pa še to...
.... saj smo geografi in geografi moramo občutit teren v nogah!
Odg: Mednarodni trg dela - tudi geografi smo ogroženi
Odg: Mednarodni trg dela - tudi geografi smo ogroženi
Glede zaposlovanja geografov krizo že imamo vsaj zadnjih 30 let (če se prav spomnim), vendar pa je z vsakim letom slabše, saj je »proizvodnja geografov vsako leto večja od potrošnje« če se po tržno izrazim.
Kako pomembna je izobrazba pa najbolje pokaže primer zaposlovanja v gostinstvu. V naših hotelih lastniki dosledno zaposlujejo ljudi s srednješolsko izobrazbo tudi na mesta, kjer bi bila zaželena visokošolska izobrazba. Glavni razlog ni kakovost, ki jo tako radi propagirajo, ampak ekonomika. Lasnik največ zasluži s slabo plačanim »kakovostnim« delom. V tem je naše tržno gospodarstvo enako kitajskemu.
V prihodnjih letih je potrebno pričakovati, da ljudje ne bodo več ponarejali visokošolskih in magistrskih diplom, ampak bodo doma skrivali takšne pošteno pridobljene diplome in iskali zaposlitev z maturitetnimi in drugimi srednješolskimi izkazi, s katerimi bodo bolj verjetno dobili slabo plačano delo. Naša visoko izobražena mladina v naši občini ne dobi dela, na drugi strani pa imamo vedno več priseljencev, ki so slabše izobraženi. Sorodnik, ki dela v hotelu mi je še povedal, da marsikdaj delodajalec sploh več ne vpraša za izobrazbo (papir), ampak samo za delovne izkušnje. Potem pa vzame delavca na poskusno delo in se šele nato odloči, ali bo z njim sklenil pogodbo za določeno delo.