Miti o učinkih večjezičnosti

Miti o učinkih večjezičnosti

od Mateja Balant -
Število odgovorov: 0

Ali poznate kak mit o večjezičnosti? Ali poznate več mitov o negativnih učinkih večjezičnosti, ki trdijo, da je večjezičnost na tak ali drugačen način nekoristen ali celo škodljiv pojav ali mitov, ki pretirano poveličujejo pozitivne učinke večjezičnosti?

Vsekakor imajo različni ljudje različna prepričanja, ki pa včasih niso najbolje utemeljena. Eno iz med takšnih je prepričanje starejših, da se otroci v šolah naj nebi smeli učiti toliko tujih jezikov, češ da še slovenščine ne znajo. Nekoliko bolj pozitivna prepričanja miti oz. resnice pa so, da večjezičnost spodbuja boljšo povezanost leve in desne možganske hemisfere in divergentno razmišljanje; zaradi večjezičnosti otroci govorijo svoj materni jezik slabše, imajo okrnjen besedni zaklad, težave imajo pri slovnici; večjezični otroci bolje rešujejo logične probleme ...

 

Ste že kdaj srečali koga, ki je trdno verjel v resničnost kakega mita o večjezičnosti? Za kateri mit je šlo in kaj ste storili?

Da z danim mitom sem se že srečala, vendar imam popolnoma drugačno prepričanje. Doma se zavzemajo za čim več tujih jezikov pri mlajših letih, saj menijo, da je za otroka v času odraščanja to bolje in hitreje avtomatizira dane jezike.

 

Ste tudi sami kdaj verjeli v kak mit o večjezičnosti in kasneje spoznali, da ne drži? Za kateri mit je šlo?

Ne, nikoli. Menim, da več jezikov znaš, več veljaš in dlje lahko prideš v življenju.