Štetje besed pri nemških spisih

Štetje besed pri nemških spisih

by Lilijana Sitar -
Number of replies: 1

Učenci natipkajo spis na določeno temo. Vsaj polovico A4 strani. 
Ne vem ali bi to šlo ali ne:  
-s pomočjo programa bi videli ali je pri tem bilo uporabljeno večje število samostalnikov, glagolov in pridevnikov, ali bolj malo in vedno eni pa isti -> na podlagi tega števila bi lahko ocenili spise. Bilo bi vnaprej določen neki parameter, koliko različnih samostalnikov je potrebno za oceno 2, za 3 itd. 
-tako bi s programom izvedeli besedni zaklad učenca

-Problem: kje dobiti te nemške podatke, kaj je samostalnik, kaj je glagol, pridevnik. Ker verjetno to program zna le v angleškem jeziku.  

In reply to Lilijana Sitar

Zadeva: Štetje besed pri nemških spisih

by Janez Demšar -
Z Ajdo in Zalo, ki se nam je pridružila ob tem projektu, smo malo pogledali in komentirali.

Orangea ne bi bilo težko opremiti za nemščino.

Problem, ki smo ga videli, je, kaj je cilj? Model za ocenjevanje? Malo je vprašljivo, ali se kvaliteta res odraža v besedišču. Na ta način bi bil spis, ki bi zgolj naštel vse besede, ki pridejo učencu na misel, ocenjen kot dober. Sistemi za ocenjevanje spisov sicer obstajajo, vendar je to predmet doktoratov. Pravzaprav sem bil pri enem v komisiji ... in še vedno ne kupim tega, kar je bilo tam narejeno. Ne, ker bi bil doktorat slab, temveč, ker je problem ocenjevanja besedil tako težak.

Dalo bi se sicer gledati strukturno pravilnost -- v smislu gramatike in celo sloga -- ampak to je res težko. Predvsem pa je vprašljivo, kaj bi imeli učenci od tega.

Pač pa nam je prišlo na misel, da bi bilo z vidika besedišča možno primerjati (nemško) poezijo in prozo. Poleg tega bi lahko pogledali porazdelitev besednih vrst. Morda poezija uporablja več pridevnikov? To bi bilo potrebno seveda preveriti, preden gremo s tem v razred.

Možno pa bi bilo tudi primerjati spise učencev z, recimo, nemško prozo z vidika distribucije besednih vrst. Morda učenci uporabljajo manj ... no, bogvečesa.

Vsekakor bi bilo to potrebno preskusiti in Orange, po Ajdinih besedah, ima orodja, s katerimi se to da. Ideja je zanimiva, treba pa bi bilo videti, kako izvedljiva je.

Predlagam, da zberete nekaj besedil, pa bomo videli.