Tekmovanje iz astronomije

Tekmovanje iz astronomije

by Tatjana Gulič -
Number of replies: 2
DMFA Slovenije bo tudi letos organiziralo tekmovanje iz znanja astronomije (http://www.dmfa.si/Tekmovanja.html), šolsko tekmovanje bo 2. decembra, državno pa 18. decembra. Tekmovalo se bo v dveh enotnih skupinah, za osnovno šolo in srednje šole in gimnazije.
Na podstrani spletnega mesta najdete primere nalog, na spletni strani Leto astronomije 2009 pa lahko najdete tudi druge zanimive vsebine.
In reply to Tatjana Gulič

Odg: Tekmovanje iz astronomije

by Damjan Štrus -

Dodajam današnje sporočilo Matjaža Željka o tekmovanju iz astronomije:


Spoštovani
šolsko tekmovanje iz astronomije bo že čez dobra dva tedna. Tekmovanje bo enako kot lani potekalo v enotnih tekmovalnih skupinah za OŠ in SŠ. Na državnem tekmovanju, ki bo v drugi polovici decembra, se bodo tekmovalci pomerili za zlata priznanja. Peščica najboljših pa se bo v začetku prihodnjega leta pomerila na končnici državnega tekmovanja še v praktičnem delu. (O podrobnostih izvedbe končnice bomo spregovorili na državnem tekmovanju, saj je izvedba tesno povezana z vremenskimi razmerami). Pregled potrebnih znanj za udeležbo na tekmovanju iz astronomije jeobjavljen na spletnih straneh DMFA-ja.

Naj vas spomnimo, da je le še do 18. 11. 2010 možno na informacijskem strežniku ob prijavi na tekmovanje iz astronomije (tj. natis soglasja o objavi rezultatov tekmovanja) naročiti prevod tekmovalnih nalog. Po 18. 11. bo prijava še vedno možna, prevoda pa NE BO MOŽNO VEČ NAROČITI.

Za DMFA Slovenije
Matjaž Željko

In reply to Damjan Štrus

Odg: Tekmovanje iz astronomije

by Damjan Štrus -
V soboto, 12. marca je na FMF potekal zaključni (praktični) del tekmovanja iz astronomije. Učenci in dijaki so na parkirišču pred fakulteto opazovali Luno, ocenjevali njeno velikost na več načinov in iskali določen krater. Praktični del je bil dobro zamišljen, pripravljena je bila tudi različica praktičnega dela za primer slabega vremena. Menim, da je ideja dobra; vodje tekmovanja razmišljajo tudi o tem, da bi ta del izpeljali na kakšnem CŠOD-ju in izvedli tekmovanje v nočnem opazovanju. Še največ odprtih vprašanj pa je pustil termin tekmovanja. Šele v marcu so noči "sprejemljivo" hladne za opazovanje. Ne vem sicer, kako bi se to obneslo v OŠ, toda v SŠ sta marec in april že popolnoma terminsko zasedena. Moje mnenje je, da bi se tekmovanje (šolsko in državno) dalo izvesti v mesecu oktobru:
  • takrat je več možnosti menjavanja terminov DT (praktičnega dela) v primeru slabega vremena,
  • oktober za biti precej suh mesec,
  • učence in dijake bi pripravljali od začetka šolskega leta - takrat so še zelo malo obremenjeni z učno snovjo in bi lahko več časa nemanili pripravam na to tekmovanje,
  • tekmovanje ne bi bilo eno izmed ostalih v veliki množici ostalih, ampak bi postalo značilno za začetek leta (kot nekakšna otvoritev v novo šolsko leto...)...
Morda pomagate najti še kakšen tehten argument, ki bi prepričal državno komisijo. Morda pa sem bolj osmljen v teh ramišljanjih???