Globus

Globus

od Mirsad Skorupan -
Število odgovorov: 14

Globusov je več, za kakšno rabo ga koristiti?

Pri katri temi je nepogrešljiv?

V odgovor na Mirsad Skorupan

Odg: Globus

od Maja Skok -

Globus je res dober pripomoček, če le ne bi bil tako velik. Pri rokovanju je neroden. Imam star globus, ki je zelo nestabilen.

Kljub njegovi nerodnosti ga uporabljam pri obravnavi gibanja Zemlje. Včasih z učenci zelo nazorno prikažemo menjavanje letnih časov. Učenec drži globus in kroži okoli sošolca (Sonce). Učenec opazuje, kaj se spreminja in tako skupaj ugotovita, zakaj se spreminjajo letni časi.

V odgovor na Maja Skok

Odg: Globus

od Andrej Lenartič -
Maja, moja izkušnja je ista. S tem, da jaz vključim še enega učenca, ki je Luna in tako je stvar dost zanimiva. Mora kar dosti hiter tekati okoli Zemlje.
V odgovor na Andrej Lenartič

Odg: Globus

od Igor Lipovšek st. -
Čeprav je nušičevska, se mi uporaba učencev za planete, sonca ali lune zdi v redu.
Meni se je zdel zelo uporaben črn globus, na katerega sem lahko čečkal s kredo (poldnevnike, vzporednike, osvetljenost...).
V odgovor na Maja Skok

Odg: Globus

od Mirsad Skorupan -
Ali na ta način učenci resnično razumejo zakaj se spreminjajo letni časi?
V odgovor na Mirsad Skorupan

Odg: Globus

od Kristijan Jeršin Tomassini -

Najprej na temo globusa na splošno.. Sam ga uporabljam pri poglavju orientacija in upodabljanje zemljinega površja (prenos ukrivljene ploskve na ravnino in geo koordinatni sistem). 

Za temo gibanje Zemlje in posledice teh gibanj pa imam v učilnici eno staro rusko napravo, ki ima v središču podstavka usmerjeno svetilko, ki obsveti Zemljo (oz mini globus) kot sonce; preko globusa je nastavljen kovinski obroč (kot črta osvetlitve) in dejansko je videti točno črto kako se osvetlitev premika preko celega leta in kako je zemljina os vedno nagnjena v isto smer (ker ravno tega si ponavadi mulci ne predstavljajo). Seveda se globus ustrezno vrti in vse skupaj kroži okrog svetilke.. zadeva se je v praksi pokazala kot zelo dobra.. ima pa težavo, da je stara že več kot 50 let in bolj bogega videza :)

V odgovor na Kristijan Jeršin Tomassini

Odg: Globus

od Mirsad Skorupan -
Kako nespoštljivo govoriš o teluriju, ki sem ga osebno naročil. Kristijan, to ni lepo. Jaz nisem toliko star :)
Kot sam ugotavljaš je še vedno v rabi (seveda, saj je sovjetska izdelava). Manjka mogoče tisti nastavek, ki točno kaže, kam padejo sončni žarki ob določenem dnevu...
V odgovor na Mirsad Skorupan

Odg: Globus

od Kristijan Jeršin Tomassini -

:) kar tolaži se :P

Nek nastavek je gor, samo je že vse skupaj precej zmajano.. tako da uporabljamo samo tisti del, ki je še dokaj živ :) A slučajno veš, če se da še kje naročit kakšna taka nova naprava?

V odgovor na Kristijan Jeršin Tomassini

Odg: Globus

od Igor Lipovšek st. -
Tudi jaz sem, tako kot mlajši Mirsad, že prek 50, malo ošlesan, a še vedno dobro funkcioniram. Zato ne izgovarjajmo po nemarnem telurijevega imena.
Ena reklama za nakup je tukajle http://www.varuna.si/didaktika-naravoslovje/033-telurij.html
V odgovor na Igor Lipovšek st.

Odg: Globus

od Mirsad Skorupan -
Jaaaaa, samo ni ruska in ne bo zdržala več kot par let.
Tista moja kot vidite je zdržala in je še v rabi 30 let.
To je bil dober nakup. presenečenje
V odgovor na Mirsad Skorupan

Odg: Globus

od Marjan Veček -
V odgovor na Marjan Veček

Odg: Globus

od Mirsad Skorupan -
Marjan, hvala za prispevek. Čudno, da tega tvojega obešanja v forum nisem prejel prek maila :)
Najbrž si forum zmedel z svojo uro oddajanja. Februar 2011???
Popravi uro v računalniku :)

V odgovor na Kristijan Jeršin Tomassini

Odg: Globus

od Klemen Stepišnik -
Malce pozno, a... ;-)

Podobno funkcionalnost glede posledic gibanja našega planeta ima tudi program Google Zemlja. Vsekakor ni tako plastičen, je pa mogoče kako drugače nazornejši (npr. konkreten za poljubno točko na Zemlji - recimo šolo?), predvsem pa zastonj.

LP
Klemen