Je Logarska dolina ledeniška?

Je Logarska dolina ledeniška?

od Igor Lipovšek st. -
Število odgovorov: 2

Nisem imel časa preveriti, a menda Logarska in Soška (zgornja) dolina več ne veljata za ledeniški. Pišem, da ne pozabim, ker so me opozorili kolegi na ŠS.

Druga vprašanja kolegov, ki sem jih zapisal:

1. Ali "aktualizacija" pomeni samo tisto, kar se je zgodilo včeraj ali se dogaja in tisto, kar je mogoče koristno za dijaka?

2. Praktičen napotek si želijo za to, kako izvajati pridobivanje notranje ocene (beri: terensko delo) za maturo.

3. Ali ne bi spet razmislili, če so regije in njihovo poimenovanje (veljavno za šolsko geografijo) , ustrezne? Mnenje lahko zapišete tudi v spletno anketo, ki so jo o učnih načrtih naredili kot pripravo na Zborovanje slovenskih geografov - 22. in 23. septembra v Mariboru. 

4. Dobro bi bilo povezati 9. razred OŠ in 1. letnik SŠ. Kaj učitelji menijo, da bi osnovnošolci od geografskega znanja morali prinesti v SŠ?

5. Katere so dejavnosti pri pouku, ki povečajo aplikativnost pouka? Je to podjetnost, ki naj bi se je dijaki učili pri predmetih?

Prosimo, če ovrednotite srečanje 22. avgusta v spletni anketi.


P.S. Morda sta kaj vprašanj prejela tudi kolega Polšak in Lilek. Morda vseh niste imeli časa povedati. Prosim, če jih zapišete. Mogoče na katero znamo odgovoriti, mogoče znamo zapisati del odgovora, mogoče pa se najde kdo, ki ve.

V odgovor na Igor Lipovšek st.

Odg: Je Logarska dolina ledeniška?

od Anton Polšak -

Logarska dolina je nedvomno ledeniška dolina. V osnovi jo obkrožajo različni (dachsteinski in cordevolski) apnenci in kristalasti dolomiti triasne starosti, dno doline, ki sledi geološkemu prelomu, pa gradijo rečni prodni nanosi, pobočni grušč in z zgornjem delu ledeniške morene.

 

Prvotno so raziskovalci (R. Lucerna, 1906, D. Meze, 1966) menili, da je ledenik segal vse do konca doline (do kmetije Podbrežnik ali celo Klemenče žage), najnovejše študije (Stojilkovič, 2013, Stojilkovič in sod., 2013) pa kažejo, da je glavni ledenik segal z Okrešlja nekaj manj kot do današnjega Doma planincev. Meril naj bi okrog 3,2 km2. Pričel se je pod Rinkami v nadmorski višini okrog 1945 m in segal na severovzhod po dolini skoraj 4,8 km daleč in se končal na nadmorski višini 860 m. Širina čela ledenika na tem mestu naj ne bi presegala 500 m. največja debelina naj bi znašala 80 m.

 

Poleg tega dolinskega ledenika je obstajal še manjši, krniški ledenik pod Ojstrico na območju Klemenče jame. Obseg ledenika ocenjujejo na 1,2 km2, dolžino pa na 1,5 km in naj ne bi segal v dolino, saj se je zaključil tik nad strmim pregibom nad Logarsko dolino. Največja debelina naj bi znašala 70 m.

 

Pri domu sester Logar je celo polje balvanov, ki pa po najnovejših preučitvah niso ledeniški balvani, ampak podorni bloki iz drobnozrnatih triasnih apnencev s pobočja Klemenče peči.

 

Vir: Stojilković, B. in sod. (2013). Pleistocenska poledenitev Logarski dolini. Dela, 40.


V odgovor na Anton Polšak

Odg: Je Soška dolina ledeniška?

od Geo Uni -

Logarska dolina odkljukana. Hvala za razlago.

Kar se Soške tiče bo zagovor diplome:

V ponedeljek, 18. 09. 2017,  v predavalnici 233 Filozofske fakultete ob 12:00 uri

Klemen Cof: Rekonstrukcija Soškega ledenika s pomočjo geografskih informacijskih sistemov

Člani komisije: izr. prof. dr. Uroš Stepišnik, izr. prof. dr. Simon Kušar, red. prof. dr. Dejan Rebernik