Ekskurzija v Maribor
Section outline
-
Mariborska ekskurzija je namenjena spoznavanju naravnih sestavin lokalnega prostora, pri tem je velik poudarek tudi na njihovi rabi in prilagajanju človekovih dejavnosti.
Pričakovani udeleženci ekskurzije so učenci osnovni šol, gimnazij ter biotehniških in drugih srednjih šol. S prilagojenim programom je lahko ekskurzija zanimiva tudi za študente naravoslovnih in družboslovnih smeri ter manjšim otrokom in odraslim.
Ekskurzija se izvede pretežno peš. Predviden čas za prehod pot brez postojank znaša približno 2 uri. Z enournimi postanki na 4 postojankah in polurno malico je potrebno slabih 7 ur. Tako je ekskurzija primerna za celodnevni šolski dogodek.
Postojanke:
- Ekosistem na Mariborskem otoku
- Raba prostora na Kalvariji
- Podnebje in vodovje v Mestnem parku
- Zeleno podjetništvo na posesti Sočni raj
S posesti Sončni raj se udeleženci peš ali z avtobusom odpravijo nazaj v Maribor.
Avtor ekskurzije: Danijel Davidovič
-
Mariborski otok je s površino, ki znaša približno 10 ha, največji rečni otok v Sloveniji. Prav tako je edini neprodni rečni otok v Sloveniji.
V tem delu Slovenije Drava preide iz gorske v nižinsko reko, kar pomeni, da se ji zmanjša hitrost oziroma pretok in začne odlagati kamnine. Tako Otok gradijo laporne skale, na katere se nalaga mulj. Na tovrstni kamninski podlagi je nastala rodovitna prst.
Na Otoku živi več kot več kot 330 rastlinskih vrst, 75 vrst ptic, v umirjenem priobalnem toku pa drstijo ribe. Zaradi velike pestrosti rastlin in živali je Otok zavarovan kot naravni spomenik.
Otok in njegova bližnja okolica je zanimiva za različne človekove dejavnosti.
- V Z smeri je zgrajena hidroelektrarna z jezom, ki je postavljen na trdnem laporju. Pred izgradnjo jeza bil Otok za četrtino večji. Na sredini 20. stoletja je del Otoka odneslo, zato so na Z strani zgradili betonski vodobran.
- Otok je tudi izbran kot primerna lokacija za kopališče, ki je zgrajeno v 30-ih letih. Kopališče je zaradi zgodovinske posebnosti zaščiteno kot kulturni spomenik.
- Na Otoku se nahaja tudi sistem za črpanje vode, ki skupaj s črpališčem na Vrbanskem platoju zagotavlja pitno vodo za širše mariborsko območje.
-
Kalvarija je del Z Slovenskih goric, ki so največje slovensko gričevje. Njena višina znaša 372 m
Kot preostale Slovenske gorice tudi Kalvarijo sestavljajo mehke karbonatne kamnine (lapor, peščenjak) ter nesprijete usedline (pesek, glina). Na območju se nahajajo tudi sprijeti prodi oziroma konglomerat iz magmatskih in metamorfnih kamnin (prodniki vsebujejo veliko kremena). Podlago, ki je podaljšek Pohorja in Kozjaka, tvorijo tudi magmatske in metamorfne kamnine.
Poleg kamninske zgradbe, ki vpliva na nastanek rodovitnih prsti, je Kalvarija zanimiva za človeka zaradi usmerjenosti. Pobočja, ki so usmerjena proti J prejmejo več sončne energije kot pobočja, ki so usmerjena proti S.
Tako S pobočja večinoma prerašča gozd, J pobočja pa so primerna za vzgojo toplotno občutljivih vrst kot so sadna drevesa in trta. Poleg vinogradništva in sadjarstva pa je Kalvarija zanimiva za šport in rekreacijo, zato je prepredena s sprehajalnimi potmi in več kot 400 stopnicami.
Na vidni konglomeratni steni, ki je zaščitena kot naravni spomenik, pa se nahaja cerkev.
-
Vsebina: spoznavanje značilnosti in pomena zelenih površin v urbanih naseljih
Metoda: intervjuvanje naključnih obiskovalcev parka