Ekosistem na Mariborskem otoku
Section outline
-
Mariborski otok je s površino, ki znaša približno 10 ha, največji rečni otok v Sloveniji. Prav tako je edini neprodni rečni otok v Sloveniji.
V tem delu Slovenije Drava preide iz gorske v nižinsko reko, kar pomeni, da se ji zmanjša hitrost oziroma pretok in začne odlagati kamnine. Tako Otok gradijo laporne skale, na katere se nalaga mulj. Na tovrstni kamninski podlagi je nastala rodovitna prst.
Na Otoku živi več kot več kot 330 rastlinskih vrst, 75 vrst ptic, v umirjenem priobalnem toku pa drstijo ribe. Zaradi velike pestrosti rastlin in živali je Otok zavarovan kot naravni spomenik.
Otok in njegova bližnja okolica je zanimiva za različne človekove dejavnosti.
- V Z smeri je zgrajena hidroelektrarna z jezom, ki je postavljen na trdnem laporju. Pred izgradnjo jeza bil Otok za četrtino večji. Na sredini 20. stoletja je del Otoka odneslo, zato so na Z strani zgradili betonski vodobran.
- Otok je tudi izbran kot primerna lokacija za kopališče, ki je zgrajeno v 30-ih letih. Kopališče je zaradi zgodovinske posebnosti zaščiteno kot kulturni spomenik.
- Na Otoku se nahaja tudi sistem za črpanje vode, ki skupaj s črpališčem na Vrbanskem platoju zagotavlja pitno vodo za širše mariborsko območje.