Section outline

  • Od Škalskega jezera gremo preko mostu potoka Lepena, do obrežja Velenjskega jezera, kjer bomo imeli kratek postanek za malico.

    CILJI:
    -
    učenec zna razložiti nastanek umetnega ugrezninskega jezera,
    - učenec ovrednoti posledice kopanja premoga ter navede predloge, kako izboljšati pokrajino.

    AKTIVNOST:
    - učenci s pomočjo sončne lege in ročne ure, poiščejo strani neba, ter si zabeležijo na kateri strani leži Škalsko jezero, Družmirsko jezero, vas Kunta Kinte ter TE Šoštanj.


    VELENJSKO JEZERO IN VRTIČKARSKO NASELJE KUNTA KINTE:

    Velenjsko jezero je s površino blizu 1,4 kvadratnih kilometrov in prostornino 27,7 milijonov kubičnih metrov največje v Šaleški dolini in med večjimi v Sloveniji. Njegovo pojezerje obsega več kot 20 kvadratnih kilometrov, ki jih poseljuje približno 1500 prebivalcev. Jezero je dolgo 1,4 km in široko 1,3 km. Z globino 55 m je globlje od Blejskega (31 m) in Bohinjskega jezera (45 m), po površini pa je povsem enako Blejskemu, vendar v primerjavi z njim vsebuje dobra dva milijona kubičnih metrov več vode.

    Vrtičkarsko naselje Kunta Kinte je nastalo na ozemlju, kjer je potekalo rudarjenje. V preteklosti so hiške predstavljale rudarske lope, kjer so rudarji hranili svoje orodje za obdelavo vrtičkarskih površin in kjer so preživljali prosti čas. V neposredni bližini se nahajajo športna igrišča (za košarko, nogomet, tenis, mini golf ...). Blizu je tudi vadbišče za golf in konjeniški klub Škale. (Vir:http://www.slovenia.info/si/naravne-znamenitosti-jame/Ugrezninska-jezera-v-Šaleški-dolini.htm)

    Velenjsko jezero ter na desni vrtičkarsko naselje Kunta Kinte
    Velenjsko jezero z naseljem Kunta Kinte


    Velenjsko jezero
    Velenjsko jezero

    Velenjsko jezero - kopališče
    Velenjsko jezero kot kopališče

    vrtičkasto naselje Kunta Kinte
    Vrtičkarsko naselje Kunta Kinte