Section outline

  • Po predavanju sledi sprehod z vodičem, po pešpoti do Škalskega jezera. Tam nam hitro razloži in razkaže okolico jezera in dejavnosti, ki jezero vključujejo.


    CILJ:
    -
    učenci znajo primerjati okolico jezera nekoč in danes (slike iz predavanja).

    AKTIVNOST:
    - učenci fotografirajo okolico jezera, ter napišejo dejavnosti, ki jih je ob oziroma na jezeru mogoče izvajati,
    - učenci ustno primerjajo okolico jezera iz slik s predavanja (nekoč in danes).



    ŠALEŠKA JEZERA - ŠKALSKO JEZERO:

    Šaleška jezera se po številnih značilnostih med seboj precej razlikujejo. Z razlikami je pogojena tudi različna raba jezer in njihovih bregov. Ker se kotlinsko dno od Šaleka na vzhodu proti Šoštanju na zahodu spušča, so različne tudi nadmorske višine gladine posameznih jezer. Najvišje, na nadmorski višini 372 m, je gladina Škalskega jezera, gladina Velenjskega je šest metrov nižje, še nadaljnjih šest metrov nižje pa je gladina Družmirskega jezera.

    Najstarejše je Škalsko jezero, ki se je začelo oblikovati že pred 2. svetovno vojno, a je bilo takoj po njej približno polovico manjše kot danes. Njegova oblika je bolj ali manj dokončna, saj so v tem predelu doline lignit že prenehali izkopavati. Ker je nastajalo v začetni, manj intenzivni fazi razvoja premogovništva v Šaleški dolini, je med vsemi tremi jezeri najmanjše. Meri 17 hektarjev in vsebuje milijon kubičnih metrov vode.(Vir:http://zgs.zrc-sazu.si/)

    Škalsko jezero
    Škalsko jezero