Section outline

  • Pišece je naselje, ki leži na južnem pobočju Orlice in severnem delu brežiške občine. Proti jugu se odpira dolina potoka Gabernica. V naselju je več primerom kulturne dediščine (kozolec, Pleteršnikova hiša, spomenik NOB, vodni mlin). Tukaj je tudi obnovljen vodni mlin kot osrednji kulturni spomenik.

    Podnebje na prisojnih pobočjih je milo in kot zanimivost; tukaj bi naj bilo tudi največ ur sončnega obsevanja v Sloveniji, celo več kot na Primorskem. Tako lahko poljski pridelki tu dozore pol meseca hitreje kot na severni strani Orlice. Med znanimi pridelki tega okraja je pišečka marelica, okoliški griči pa so posejani z vinsko trto in sadnim drevjem.

    V Na jugu je dolina potoka Gabernice, ki izvira tik nad župniščem v votlini imenovani Duplo. Voda se uporablja za vodovod, ima pa stalno temperaturo 12°C in tudi v sušnih mesecih ne presahne. Pri izviru je tudi začetek prve vodne učne poti v Sloveniji.

    Sedanja župnijska cerkev sv. Mihaela je baročna stavba s konca 18. stoletja. V vasi je tudi muzej slovaropisca Maksa Pleteršnika, ki je urejen v rojstni hiši. Poleg tega ima kraj še kovaški muzej. Sredi vasi stojita dva spomenika, eden padlim borcem, drugi pa ustreljenim talcem leta 1943. V Krajevnem leksikonu Dravske banovine iz leta 1937 sta poleg že navedenih zaselkov omenjena še Okrog in Orešje.
    (Vir: https://sites.google.com/site/piseceks/home)

    Ob prihodu v Pišece si z učenci ogledamo posamezne kulturno-zgodovinske spomenike, učenci jih fotografirajo in spoznavajo pomen naselja v različnih zgodovinskih obdobjih. Po rešenih nalogah sledi kosilo v OŠ Pišece.

    Naloge učencev:
    - skiciranje kozolca v jedru vasi,
    - ogledajo si obnovljen mlin in sklepajo o pomenu le-tega v preteklosti,
    - pri izviru Duplo (Gabernica) opazujejo kamninsko podlago in s HCl naredijo preizkus vsebnosti karbonatov; na podlagi rezultatov sklepajo o vrsti kamnine, ki gradi Orliško pogorje,
    - opišejo življenje in delo Maksa Pleteršnika.