Section outline

  • Stalna etnografska zbirka Marije Sušnik

    Blago nagnjena sončna pobočja so bila že v rimskih časih zasajena z vinsko trto, katera je skozi stoletja bila glavni vir preživljanja prebivalstva tega območja. Na najlepšem predelu vinsko turistične ceste, ki povezuje pretežno vinogradniške predele, je ohranjena stara Filova domačija, v kateri so živele in delale tri generacije. Sedaj je v celoti spremenjena v etnografsko zbirko širšega območja ter dopolnjuje turistično podobo Bizeljskega.
    V stari stanovanjski hiši in gospodarskem poslopju je stalna razstava, za ogled kmetijske opreme, posode, orodja, knjižnega in fotografskega gradiva s poudarkom na vinogradništvo.
    Razstavni prostor zaključuje prelaz, ki ločuje gospodarski del od stanovanjskega, ki se v celoti odpira. Na 5000 m2 raste visokoraslo sadno drevje, grmičevje in enoletnice, ki imajo na tem prostoru tradicijo.
    Zbirka etnoloških predmetov iz vsakdanjega življenja vodi obiskovalce v različna zgodovinska obdobja v zadnjih stotih letih. Da premore zbirka približno 2000 predmetov so zaslužni krajani, ki so jih darovali ali odstopili v hrambo.
    Pod domačijo izvira bistri Naceljev potoček, v katerem so se ohranili raki jelševci.
    (vir: http://www.bizeljsko.si/zanimivosti/stalna-etnografska-zbirka-marije-susnik.html)

    Ga. Sušnik predstavi učencem etnološko zbirko in prikaže uporabo razstavljenih predmetov, ki so se nekoč uproabljali za kmečka opravila.

    Naloge učencev:
    - narišejo pet značilnih predmetov, ki so jih domačini nekoč uporabljali pri kmetijskih opravilih in opišejo njihovo uporabo
    - skicirajo tradicionalno kozjansko hišo.