Section outline

  • Ekskurzija je zamišljena kot del športnega dneva - peš pohod.

    Učenci na tej športno-geografsko-naravoslovni ekskurziji spoznajo:

    - naravno- in družbenogeografske značilnosti vzhodnega dela Bizeljskega gričevja,

    - razširjajo prostorske predstave o domači pokrajini,

    - urijo se v uporabi preprostih terenskih raziskovalnih metod, zlasti neposrednega opazovanja, orientacije s pomočjo zemljevidov in brez njih, v uporabi kartografskega in drugega gradiva ter v dokumentiranju ugotovljenega in opazovanega,

    - zgodovinski razvoj posameznih delov te pokrajine, tudi etnološke značilnosti,

    - določajo rastlinske vrste v pogorju Orlice,

    - fizično se gibajo v pokrajini in krepijo telo in duha.


    Ekskurzija je namenjena učencem višjih razredov osnovne šole, kjer spoznavajo geografske, zgodovinske, etnološke in naravoslovne značilnosti domače pokrajine. Celotno pot prehodijo peš, na posameznih točkah si ogledajo zanimivosti, rešujejo naloge, poklepetajo z domačini in se okrepčajo.

    Odhod izpred šole ob 8.00 - 8.30 (hoja do Vitne vasi)
    Z učitelji spremljevalci se odpravijo izpred šole po cesti Bizeljsko - Pišece do bližnje vasi Vitna vas do etnološke zbirke na domačiji ga. Marije Sušnik.

    9.30 - 10.45 (hoja do Pišec)
    Po ogledu in reševanju nalog se odpravijo proti Pišecam, kjer si ogledajo jedro vasi na južni strani Orlice, etnološki muzej na prostem, domačijo jezikoslovca in slovaropisca Maksa Pleteršnika ter se okrepčajo ob kosilu na OŠ Pišece.

    12.45 - 13.15 (hoja do gradu)
    Po kosilu sledi krajši pohod do gradu Pišece, kjer spoznajo in rešujejo delovne liste na temo zgodovina gradu in popišejo drevesne vrste v angleškem parku pred gradom.

    14.00 - 14.30
    sledi pohod od gradu proti najvišjemu vrhu hribovja Orlica; to je Špiček. Na vrhu, ali v bližini vrha bodo izvedene krajše terenske vaje - orientacija, popis drevesnih vrst (spremljanje od gradu), kamninska zgradba. Na vrhu je tudi krajši postanek za okrepčilo (hrana in pijača iz nahrbtnika), nato sledi spust proti Bizeljskemu.

    15.15 - 16.15
    Po gozdni poti se spustimo proti Sv. Vidu, kjer je razgledna točka na Obsotelsko ravan. Učenci narišejo panoramsko risbo z vidnimi naselji in spremljajo tok reke Sotle

    16.40 - 17.15
    Hoja do osnovne šole v Bizeljskem. Učenci opazujejo kulturno dediščino, zlasti stare zidanice in elemente na hišah (sončna vrata, oblika in velikost oken).

    Med potjo učenci fotografirajo pot in po končani ekskurziji skupaj s poročilom oddajo po elektronski pošti.

    Prehrana (malica iz nahrbtnika), kosilo (na OŠ Pišece).
    Stroški - praktično jih ni.

    Avtor ekskurzije: Martina Polanec Zadravec