Section outline

  • Trst je v srednjem veku počasi in vztrajno rasel v pomembno pristanišče in trgovsko središče. Prva prelomnica je bilo leto 1719, ko je cesar Karel VI. razglasil tržaško pristanišče za prosto carinsko cono. Vloga Trsta kot glavnega trgovskega pristanišča avstrijskega cesarstva je bila dokončno ustoličena z dograditvijo železniške povezave Dunaj-Trst leta 1857. Leta 1867 je Trst postal prestolnica primorja avstrijskega cesarstva, dobil je naziv "drugo mesto monarhije", po pomembnosti takoj za Dunajem. Dodatno vlogo je v trgovskih povezavah Trst pridobil z odprtjem Sueškega prekopa leta 1869. Zanimivo je, da je Trst na začetku 20. stoletja s 60 tisoč slovenskimi prebivalci (po popisu 1910) postal tudi največje slovensko mesto (Ljubljana je, z nemško govorečo manjšino vred, takrat štela 52 tisoč prebivalcev).

    Leta 1918 je z razpadom Avstro-Ogrske ob koncu prve svetovne vojne je Trst skupaj z Istro in kvarnerskimi otoki prešel pod Italijo. To je bil močan udarec za tržaško gospodarstvo, saj se je mesto znašlo na skrajnem robu države, ki sploh ni potrebovala ne njegovega pristanišča ne njegovih trgovskih vezi in izkušenj z deželami, ki takrat niso bile zaželene kot komercialni partnerji. Mesto je skoraj obubožalo.

    Med drugo svetovno vojno so si Trst lastile vse strani. Po kapitulacije Italije leta 1943 ga je zasedla nemška vojska, 1. maja 1945 pa so v mesto vkorakale enote jugoslovanske armade. Oblast v mestu so prevzeli Jugoslovani, nato pa ga je pod pritiskom zahodnih zaveznikov jugoslovanska armada zapustila, usoda Trsta pa je bila zapečatena. Dokončno je bila meja med Italijo in Jugoslavijo potrjena z Osimskim sporazumom, ki sta ga državi podpisali 10. novembra 1975.

    Vir: http://www.itccarli.it/italiano/cmtsstor.htm in http://de.wikipedia.org/wiki/Triest

    O železniški postaji in progi v Trstu v 19 st.: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=4&t=4391 http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=21&t=5744

    Aktivnosti učencev:

    - izbrani učenci predstavijo kratko zgodovino kraja
    - izbrani učenci skicirajo profil železniške proge od LJ do Trsta
    - izbrani učenci ocenijo pomen izgube zaledja za razvoj Trsta po drugi svetovni vojni.