Section outline

  • Postojna leži na stiku apnenca in fliša na vzhodnem robu Postojnske kotline/Pivškega podolja ob južnem izhodu iz Postojnskih vrat (612m n.v.). Večji del voda (reka Pivka) od tu odteka pod zemljo proti Ljubljanici, del pa proti Vipavski dolini. Reka Pivka pri Postojni ponikne v apnenčast svet kjer je ustvarila Postojnski jamski sistem, ki obsega poleg Postojnske jame še Pivko, Črno, Magaleno in Otoško jamo. Od tu voda odteka naprej v Planinsko jamo, kjer se združi z vodnimi tokovi z notranjskega podolja.

    Postojnska jama: Poznali in obiskovali so jo že v srednjem veku, o čemer pričajo podpisi iz 13. stoletja v Rovu starih podpisov. V Valvasorjevem času so obiskovalce vodili tudi v Črno jamo. Notranje dele jame, ki so danes turistićno urejeni je leta 1818 odkril jamski vodnik Luka Čeč.

    Postojna se prvič omenja leta 1226, kot trg pa leta 1432. V 16. stoletju so do sem večkrat prišli Turki. V času furmanstva se je naselje razširilo ob sedanjih Tržaški in Ljubljanski cest, po zgraditvi železnice leta 1857 pa tudi proti železniški postaji. Ko je leta 1689 pogorel grad na Soviču, je tam, kjer je danes Titov trg, zrasla Spodnja graščina. V njej je bilo dolgo sodišče, zdaj pa je tam Inštitut za raziskovanje krasa ZRC SAZU. Leta 1909 je Postojna dobila status mesta. Zaradi ugodne prometne lege, ob nekdanji jugoslovansko-italijanski meji in turizma, je postala pomembno pokrajinsko središče. Hitro rast je doživela med svetovnima vojnama, ko je spadala k Italiji. Italijani so na zgornjem koncu mesta zgradili vojašnice. Po 2. svetovni vojni se je mesto z velikimi stanovanjskimi bloki razširilo predvsem proti vzhodu, širjenje pa se je tu ustavilo ob avtocesti Ljubljana-Koper.

    Vir: Gosar, A., Jeršič, M.: Slovenija turistični vodnik, 1996. 

    Več slik železniške postaje Postojna: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=17&t=2117

    Aktivnosti učencev:

    - izbrani učenci predstavijo kratko zgodovino kraja in ocenijo pomen njegove lege
    - izbrani učenci skicirajo prečni prerez Postojnske jame do Planinskega polja

    - si ogledajo stare parne lokomotive na železniški postaji Postojna.