Podatki o jezikih
Jezikovna porazdelitev v svetu je neenakomerna, saj splošno prevladuje le peščica jezikov. Uradnih jezikov Združenih narodov je denimo 6; to so angleščina, arabščina, francoščina, kitajščina, ruščina in španščina. Kot pravijo pri Organizaciji Združenih narodov, je pravilno tolmačenje in prevajanje teh šestih jezikov v govorjeni in pisni obliki zelo pomembno, saj omogoča jasno in jedrnato komunikacijo o vprašanjih svetovnega pomena (United Nations, un.org), kar bi si lahko razlagali kot dokaz, da z zagotovitvijo informacij v teh šestih jezikih lahko 'preskrbimo' večinski del prebivalstva. Toda ali to res drži?
Kot poročajo na portalu Urada komisarja za uradne jezike v Kanadi, jeziki z več kot 100 milijoni govorcev predstavljajo 0,1 % jezikov sveta, vendar jih govori skoraj 40 % svetovnega prebivalstva. Na drugi strani pa jeziki z manj kot 10.000 govorci predstavljajo 55 % jezikov sveta, vendar jih govori le 0,1 % svetovnega prebivalstva. To pravzaprav pomeni, da ima večina svetovnih jezikov zelo malo govorcev. 94 % jezikov ima manj kot 1 milijon govorcev, 55 % jezikov pa manj kot 10.000 govorcev. Po drugi strani pa 94 % prebivalstva govori 6 % jezikov. Trendi se nadaljujejo v to smer in prevladujoči jeziki pridobivajo vse več govorcev, manjšinski jeziki pa jih izgubljajo. (podatki Urada komisarja za uradne jezike v Kanadi).
Na istem mestu namreč najdemo tudi podatek, da vsako leto izumre približno 25 jezikov – z drugimi besedami en jezik na skoraj vsaka dva tedna. Strokovnjaki napovedujejo, da bo do konca stoletja izumrla polovica svetovnih jezikov. Vzroke za to lahko iščemo v napredku v komunikaciji, spremembah v migracijskih vzorcih in vedno večjem številu prebivalcev na svetu, kar je vse vodilo in še vodi h koncu izoliranega tradicionalnega življenja nekaterih populacij in njihovo asimilacijo v druge jezikovne skupine z neverjetno hitrostjo.
To seveda ne pomeni, da bodo izginili vsi jeziki, vendar pa odpira pomembna vprašanja o prihodnosti jezikov, kulturah, ki jih predstavljajo, kulturni identiteti njihovih govorcev ter raznolikosti idej in jezikovni raznolikosti v svetu.