Stalno strokovno spopolnjevanje - 3. srečanje

Stalno strokovno spopolnjevanje - 3. srečanje

od Damjan Štrus -
Število odgovorov: 0
Gorazd Planinšič in Aleš Mohorič nas vabita na tretje srečanje v okviru programa stalnega strokovnega spopolnjevanja, ki poteka na Oddelku za fiziko FMF UL. Dobimo se v petek 17.12. na Jadranski 19 v Ljubljani.

Srečanje bo potekalo po naslednjem sporedu:

15-17 Odkritje laserja - konec kamene dobe v optiki (M. Čopič, FMF UL)

17-18:30 Grafen - Nobelova nagrada za fiziko 2010 (A. Ramšak, FMF UL)

Povzetka predavanja sta v nadaljevanju tega sporočila.

Po predavanjih bomo ob prigrizku nazdravili in si zaželeli lepe želje ob
zaključku leta.

Gradivo prejšnjih srečanj so dostopne na njihovi spletni strani (v zavihku Gradiva).

======================================================================

Odkritje laserja – konec kamene dobe v optiki

Martin Čopič, FMF UL

V predavanju bom razložil osnove delovanja laserjev in pokazal, da v lastnostih, na primer svetlosti, ki so odločilne za uporabo v optiki in drugje, presegajo klasične izvore za mnogo redov velikosti. To je posledica tega, da iz dobrega laserja dobimo snop svetlobe, ki se zelo približa idealnemu koherentnemu snopu, ki ima točno določeno frekvenco in gladke valovne fronte. Opisal bom nekaj novejših zanimivosti iz sveta laserjev, na primer kako lahko zelo natančno stabiliziramo frekvenco laserjev, kako dobimo zelo kratke sunke svetlobe, kaj je frekvenčni glavnik in kako lahko laserje uporabimo kot zelo natančne ure, ki prekašajo sedanji cezijev standard.


Grafen - Nobelova nagrada za fiziko 2010
Anton Ramšak

Različni materiali na osnovi ogljika so postali osnovni gradniki nanoznanosti, in sicer že od prvih odkritij fulerenov leta 1985 naprej, nanocevk leta 1991 in do najnovejšega odkritja grafena v letu 2004. Grafen je dvodimenzionalna šestkotna mreža ogljikovih atomov in sodi med najmočnejše materiale, pri čemer je upogljiv kot guma in ima električno prevodnost višjo kot silicij. Zaradi dvodimenzionalne strukture in posebne oblike energijskih pasov ima več nenavadnih lastnosti. Na primer: prepustnost za svetlobo je neodvisna od valovne dolžine, ima neobičajno strukturo odziva kvantnega Hallovega pojava, elektrone je težko ujeti v kvantne pike zaradi Kleinovega tuneliranje.