Pred mednarodnim dnevom žena

Pred mednarodnim dnevom žena

by Jožica Gramc -
Number of replies: 0

Dan žena (oziroma Dan delovnih žena) je mednarodni dan žensk, simbol ekonomske, politične, kulturne in socialne enakopravnosti žensk.

Dan žena pomeni praznovanje ekonomske, politične in socialne enakopravnosti žensk. V začetku se je praznoval 19. marca, a so ga pozneje prestavili na 8. marec.

Prvič so ga praznovali leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem (takrat še na 19. marec).

Praznuje se v številnih državah sveta od leta 1917. 8. marca tega leta so se namreč začeli protesti v Petrogradu (danes se imenuje St. Peterburg). 

Boj za enakopravnost žensk pa se je v Sloveniji začel v začetku 19. stoletja, leta 1898 je bilo ustanovljeno prvo žensko društvo, leto pred tem pa je začel izhajati ženski časnik Slovenka.

V Sloveniji se je prvič praznoval v Trbovljah, leta 1910.

Dan žena ni na koledarju označen kot dela prost dan, a kljub temu ga praznujemo tako, da se ženskam podarijo ali vsaj namenijo lepe besede in majhne pozornosti.

Običaj, ki spremlja dan žena, je poklon cvetja ali kakšne druge pozornosti (čokolada, bombonjera, zavitek čaja, nakit, sveča, oblačilo, vstopnica za gledališče, kino in podobno). Gre za simbolno obdarovanje, ki pomeni, da si ženska zasluži spoštovanje in enakopravnost v primerjavi z moškim. Danes je to samoumevno, včasih pa ni bilo tako. 

 Včasih ženske v primerjavi z moškimi niso imele nekaterih pravic in so bile zelo zatirane. Ravno zaradi tega so nastali množični protesti in dan, ki ga imenujemo dan žena.  

Letos bo že tradicionalno potekal protest, ki bo 8. marca na Kongresnem trgu, kjer bodo izpostavljene najbolj pereče težave, s katerimi se ženske soočamo. Še posebej bo izpostavljeno spolno nasilje, na katerega se opozarja že več let, pa se na tem področju še vedno ni naredilo dovolj, da bi ob konkretnih primerih nasilja primerno reagirali/e, zavarovali/e žrtev in sankcionirali/e storilca.

Glej tudi: https://sl.wikipedia.org/wiki/Dan_%C5%BEena