Igor Lipovšek

Igor Lipovšek

by Mirsad Skorupan -
Number of replies: 16

Spoštovani,
tisti, ki ste vključeni na g-listo ste najbrž brali obvestilo o odpovedi delovnega razmerja kolegu Igorju Lipovšku.
Vsi, ki niste vključeni na geolisto, lahko preberete spodaj kaj se je do sedaj napisalo na g-listo.
Če želite, lahko tudi vi napišete pismo podpore za Igorja Lipovška in ga pošljete direktorju Zavoda RS za šolstvo (vinko.logaj@zrss.si
<mailto:vinko.logaj@zrss.si> ) ter na ministra (jernej.pikalo@gov.si <mailto:jernej.pikalo@gov.si> ) v katerih pokažite, da vam/nam ni vseeno.

Lep pozdrav,
Mirsad Skorupan


Prepis s g-liste:

Spoštovani kolegi in kolegice, geografi/geografinje!

Zgrožena sem nad tem, kar sem izvedela danes in to zgroženost delim z vami v
želji, da odreagiramo. Izvedela sem, da je bil včeraj naš kolega Igor
Lipovšek razrešen iz krivdnih razlogov. Če je to posledica njegovega
upiranja ukinjanju geografije in predvsem v zadnjem času ukinjanju
predmetnih skupin, potem je to tudi čas, da se resno vprašamo, ali bomo
molče to dovolili.
Razlogi za krivdno odpoved bodo zagotovo banalni (mogoče zamujanje v službo
ali nežigosanje kartice), nihče pa nam ne bo odkrito povedal, kako se Igor
bori za geografijo, kako pogosto opozarja na nestrokovno delovanje Zavoda,
na neupoštevanje potreb učiteljev po strokovni podpori predmetnih
svetovalcev. Dejstvo je, da je odpoved dobil takoj po tem, ko je poslal
pismo Ministru, v katerem je opozarjal na nesmiselnost in nestrokovnost
ukinjanja predmetnih skupin. Zakaj se ukinjajo ta trenutek raje ne želim
vedeti. Vsem pedagoškim delavcem je namreč že znano, da se začenjajo
pogovori o spreminjanju učnih načrtov. Kdo bo spreminjal učne načrte, če ne
prav predmetne skupine (ožje, torej Zavodska in širše)?

BOMO TO DOPUSTILI? Se bomo umaknili in rekli - oh, bodo že rešili,.?

Pričakujem protestna pisma učiteljev in ostalih strokovnjakov (fakultete,
inštituti,.) na direktorja Zavoda RS za šolstvo (vinko.logaj@zrss.si
<mailto:vinko.logaj@zrss.si> ) ter na ministra (jernej.pikalo@gov.si
<mailto:jernej.pikalo@gov.si> ) v katerih pokažite, da vam/nam ni vseeno,
kaj se dogaja še z zadnjim branilcem geografije. Ne čakat, da bo to naredil
nekdo drug v vašem imenu. Vsak glas je pomemben. Ne oblikovat skupinskih
protestnih mnenj, najprej odreagirajte posamezniki, za skupinsko mnenje
imate cel naslednji teden še čas. Sedaj takoj je čas za mnenje posameznika.
S spoštovanjem
Karmen Cunder, nekoč svetovalka za geografijo na ZRSŠ, danes ravnateljica OŠ
8 talcev Logatec in še vedno ponosna geografinja

 --------------------------------------------------

Hvala, spoštovana in draga kolegica Karmen, da niste izgubili kompasa in da ste ostali zvesti našemu predmetu. Kot je videti bo spet treba izkopati "bojne sekire" in iti v boj za "staro pravdo"! Sem že malo pozabil kako je to izgledalo v kurikularni reformi, a ne povsem. Nekdo se spet hoče delati pametnega in odločati o drugih, o snovi in predmetih, o čemer nima pojma. Zgodovina se ponavlja! Najprej pa moramo vsi stopiti v bran Igorju! Jurij Kunaver

----------------------------------------------------

Spoštovane kolegice in kolegi,
ne pozabimo, da Igor poleg rednega dela zelo zavzeto predsednikuje tudi Zvezi geografov Slovenije.
Ker poznam nekaj več podrobnosti o tej zgodbi lahko rečem, da je očitno glavni razlog to, kar omenja gospa Cunder - torej boj za geografijo na več frontah.
Žalostno, da je tudi naše vrste doseglo kruto obračunavanje s tistimi, ki včasih malo drugače (po)mislijo!

Lep pozdrav!
Matjaž Geršič, namestnik predstojnika GIAM ZRC SAZU

------------------------------------

Res šokantno, žalostno in s tem lahko rečemo, da se uničuje neko plodovito obdobje šolske geografije. Vsestranski geograf, fizični in družbeni, didaktika, prijateljski geograf, ki nam je na taborih DUGSa povezoval različne segmente teh strokovnih družabnih srečanj, znal zelo kritično gledat na stroko, na šolstvo.. In ravno zato... 
Ko berem te novice, ne morem mimo starega dobrega filma iz nekih prejšnjih železnih časov, ko Ivan Malek agrarni posestnik železnicar reče svojemu sineku, da zdaj so pač taki časi, ko nič ne smeš govorit. Ker je svoboda. In če v času svobode rečeš kaj drugacd, je lahko zelo narobe. V svobodi ne smeš razmišljat. 
Takšna je sedaj ta situacija, morda namerno naključna, ko neki politični apartciki odstavljajo, po krivem seveda, nekoga, ki se na stroko spozna, ki je preveč dolgo v stroki, da lahko pove marsikomu kar mu gre, pa si nekateri to razlagajo, da so pač taki časi, (morda so se vrnili), da pa zdaj to ni več dovoljeno. Nekdo od zgoraj je pač dal direktivo, da nekdo v državi, v šolstvu preveč razmišlja z glavo, zato ga/jih je treba utisat. 
No, sam sem nekaj podobnega doživel, ko sem se ob lanski stavki nekoliko iz srda narobe izrazil, pa sem bil takoj na zagovoru pri šefu. 
Ne dajmo se, geograf! 

Igor Zadravec

-------------------------------

Želodec mi se obrača, ko vsakodnevno berem tovrstne  zgodbe. Zakaj
Igor??? Je vsem jasno in hkrati nobenemu. Žal se zadeve danes rešujejo
le medijsko! Določimo datum, pokličimo novinarje in gremo geografi s
transparenti pred Zavod! Za Igorja in za številne učitelje, tudi
geografe, ki smo vsakodnevno mobingirani na delovnem mestu!  

Vesna

-----------------------------------

Spoštovani,
tudi sama sem zgrožena ob posredovani novici.
Učitelji geografije in stroka sama, s tem izgubljamo enega najboljših
mentorjev na naših poklicnih poteh. Njegova pripravljenost odgovarjati na
naša strokovna vprašanja ne glede na pozno večerno ali zgodnjo jutranjo
uro, ko smo rabili njegovo pomoč, se verjetno ne more primerjati s
komerkoli zaposlenim na Zavodu za šolstvo.
Pričakujem, da tudi to izpostavite, ko je govor o morebitnih zamudah ob
prihodih na delo, ce je to res predmet razresitve.
Le kam bo brez takih borcev odplula naša osnovnošolska geografija in
posledicno ne le ta ...

Tatjana Pahor

----------------------------------------

Po mojih izkušnjah samo e dopisi na Zavod za šolstvo in ministru Pikalu ne bodo imeli nobenega učinka. V tej državi lahko kaj dosežeš  samo z velikim pritiskom. Ker se bliža konec šolskega leta bi morali vsi osnovnošolski in srednješolski učitelji geografije zapretiti s prenehanjem pouka, če  ne spremenijo postopka proti Igorju Lipovšku. Če ne bomo drastično pritisnili, bodo postopoma v prihodnosti odpuščali tudi učitelje geografije in morda geografijo celo ukinili kot predmet.
Lp Borut Drobnjak



In reply to Mirsad Skorupan

Odg: Igor Lipovšek

by Mirsad Skorupan -

Spoštovane kolegice in kolegi,

v DUGS-u smo pripravili peticijo v podporo: https://www.pravapeticija.com/podpora_mag_igorju_lipovku

podpišete jo prosim čim prej.


In reply to Mirsad Skorupan

Odg: Igor Lipovšek

by Tomislav Golob -

Pozdravljeni.

Mislim, da ga ni geografa ali drugega strokovnega delavca, ki je kdaj sodeloval z Igorjem, da ne bi opazil njegovega srčnega poslanstva. V njegovi glavi so strokovne rešitve preproste, hitre in učinkovite. Njegova predanost me je vedno navdihovala, vedno sem se spraševal, od kod črpa energijo. Razlog je preprost. Z dušo in srcem je geograf, najprej za druge, za predmetno področje, šele potem zase.

Podpišimo peticijo v podporo nekomu, ki si jo brez pomisleka zasluži. 

Lp, Tomo.

 

In reply to Tomislav Golob

Odg: Igor Lipovšek

by Igor Bahar -

Strokovnjaki ali vedeževalci in lobisti?

Že nekaj let učitelji na šolah opažamo, da se na študijskih skupinah ukvarjamo samo še s temami  ki so dirigirane od zgoraj (NPZ, formativno spremljanje pouka, zmanjševanje vsebin …) – iz Ministrstva za šolstvo prek vodstva Zavoda za šolstvo, brez kakršnega koli vpliva strokovnih skupin iz prakse. Kakšnih posebnih koristi od njih ni bilo in tudi zanimanja zanje je vedno manj. Vedno manj pa je tudi pretoka informacij v obratni smeri, od učiteljev praktikov prek Zavoda na Ministrstvo – vsaj takšnih, ki bi jih na Ministrstvu upoštevali. Oblast je postala sama sebi namen, odlepljena od stvarnosti pedagoške prakse in svoj obstoj lahko opravičuje samo s centralno planskim poseganjem v našo stvarnost. Pri tem se oblast v svoji negotovosti brez lastne vizije zanaša zgolj na vedeževalce in lobiste, ki ji prodajajo klopotce vseh vrst, ampak ker so njihovi tam ni nobenih omejitev. Iz te perspektive vidi oblast Zavod za šolstvo, študijske in predmetne skupine ter učitelje na šolah le kot poslušne izvajalce, kot govoreče orodje njihovih naklepov. V tem smislu vidim tudi ravnanje Ministrstva in vodstva Zavoda za šolstvo z našim svetovalcem, mag. Igorjem Lipovškom. Morda pa so se le ustrelili v koleno!


In reply to Mirsad Skorupan

Odg: Igor Lipovšek

by Leonida Babič -

Pozdravljeni!

Včeraj zjutraj sem podpisala peticijo, pa je še do danes nisem dobila v potrditev. Imate tudi drugi težave?

Lep dan, Leonida

In reply to Leonida Babič

Odg: Igor Lipovšek

by Marina Herman -
  Tudi jaz še nisem prejela potrditve.
      Lep pozdrav, Marina Herman
 
Sent: Tuesday, May 21, 2019 8:20 AM
Subject: ŠS-GEO-OŠ: Odg: Igor Lipovšek
 
Slika od Leonida Babič
Odg: Igor Lipovšek
od Leonida Babič - torek, 21. maj 2019, 07:40
 

Pozdravljeni!

Včeraj zjutraj sem podpisala peticijo, pa je še do danes nisem dobila v potrditev. Imate tudi drugi težave?

Lep dan, Leonida


Odgovorite lahko prek e-pošte.

In reply to Mirsad Skorupan

Odg: Igor Lipovšek

by Matej Matkovič -

Igor je najkompetenejši svetovalec za geografijo na Zavod. Njegovi strokovni članki, smernice na študijskih skupinah in organizacija seminarjev so usmerjali mlade učitelje, da kvalitetno in kompetentno, predvsem pa se svojo glavo poučujejo geografijo. Moderni načini komuniciranja, ki jih je s sodelavci uvajal, omogočajo nam geografom edinstven način sodelovanja in širjenja znanja. Ker po navadi ceniš stvari bolj takrat, ko jih izgubiš, menim da moramo učitelji geografije narediti vse, kar lahko v pomoč Igorju. DUGS naj naredi strategijo stopnjevanja pritiska na ZRSŠ in MIZŠ. Učitelji bomo zdraven, Igor si to zasluži.

In reply to Matej Matkovič

Odg: Igor Lipovšek

by Dunja Bukovec -

Kam ta svet in z njim Slovenija pelje....namesto, da bi človeka, ki dela petek in "svetek" za tole našo ljubo slovensko šolo nagradili, ga želijo uničiti....ni pomembno, kaj in koliko narediš ampak ure in minute zapisane na papirju....to je pomembno!?!.....ko ustvarjaš ob večerih, ponoči, ob nedeljah, praznikih oz. si na voljo vedno, ko te kolega potrebuje morda samo za kolegialni nasvet, morda strokovno mnenje - tooo ni vredno nič za ljudi, ki ne poznajo (oz. nooočejo poznati) delo geografskega svetovalca v pravem pomenu besede - s v e t o v a l e c. 

Zato pa strokovnjaka, kot je Igor, z veliko začetnico Svetovalec, cenimo mi, praktiki . 
In ni nam vseeno kaj se bo dogajalo z geografinjo/geografom in geografijo v prihodnosti.
Pedagoški pozdrav

In reply to Dunja Bukovec

Odg: Igor Lipovšek

by MARI KARNET -

Zelo dober zapis,

Čestitam!

Mari Karnet

 

From: Dunja Bukovec (via SSIO) <noreply@skupnost.sio.si>
Sent: Sunday, May 19, 2019 11:20 PM
To: MARI KARNET <mari.karnet@guest.arnes.si>
Subject: ŠS-GEO-OŠ: Odg: Igor Lipovšek

 

Slika od Dunja Bukovec

Odg: Igor Lipovšek

od Dunja Bukovec - nedelja, 19. maj 2019, 22:55

 

Kam ta svet in z njim Slovenija pelje....namesto, da bi človeka, ki dela petek in "svetek" za tole našo ljubo slovensko šolo nagradili, ga želijo uničiti....ni pomembno, kaj in koliko narediš ampak ure in minute zapisane na papirju....to je pomembno!?!.....ko ustvarjaš ob večerih, ponoči, ob nedeljah, praznikih oz. si na voljo vedno, ko te kolega potrebuje morda samo za kolegialni nasvet, morda strokovno mnenje - tooo ni vredno nič za ljudi, ki ne poznajo (oz. nooočejo poznati) delo geografskega svetovalca v pravem pomenu besede - s v e t o v a l e c. 

Zato pa strokovnjaka, kot je Igor, z veliko začetnico Svetovalec, cenimo mi, praktiki . 

In ni nam vseeno kaj se bo dogajalo z geografinjo/geografom in geografijo v prihodnosti.

Pedagoški pozdrav

 


Odgovorite lahko prek e-pošte.

In reply to Mirsad Skorupan

Odg: Igor Lipovšek

by ASJA STOJIĆ -

Spoštovani.

Gospoda Lipovška spoštujem kot strokovnjaka, človeka in intelektualca. Od njega smo vedno dobili pomoč in na službene maile je odgovarjal kadarkoli, tudi ob polnoči.

Iskreno upam, da se vse uredi.

Asja

In reply to Mirsad Skorupan

Odg: Igor Lipovšek

by mojmir mosbruker -

Igor je predvsem Človek. Poleg tega je naš "Bradač" šolski primer strokovnega praktika in vzor sistematičnega in učinkovitega reševanja problemov šolske geografije. Eksperimentira z novimi pristopi in njihovimi implementacijami, išče in testira nova znanja, uči na podlagi izkušenj in na podlagi opazovanja okolja ter prenaša znanja. Je izrazit motivator, ki omogoča širok konsenz in sprejema drugačnost. Vpliva na zadovoljstvo v strokovnem okolju in na večjo pripravljenost sodelujočih. Je večni borec proti birokratizmu, proti usmerjanju zgolj v "merljivo" učinkovitost, proti kariernemu nezaupanju in previdnosti, proti obravnavanju sprememb kot katastrof, proti uvajanju ad-hoc rešitev od zunaj in proti uniformizmu.

Igor je eden tistih, ki zagovarjajo ideje, da mora Človeška šola težiti k neodvisnosti mišljenja, k divergentni produktivnosti in odprtosti novim izkustvom; vzpodbujati fleksibilnost mišljenja, domiselnost in iznajdljivost; da mora zagotavljati toleranco dvomiselnosti, izpostavljenosti riziku in izogibanju konformizma ter razvijanje pozitivne samoprepričanosti; da je unitaristični uniformizem  dolgočasen in neproduktiven, da so enakosti šablonske in dolgočasne, predvidljive in monotone, robotizirane in neinovativne, ter da so unikatne, posebne in izvirne produktivne napake, odstopanja in ustvarjalne nepopolnosti; da je ravno v tem vsak svoj, drugačen, zanimiv in neponovljiv in da se z  resničnim priznavanjem drugačnosti začne povečana ustvarjalna produktivnost in zadovoljstvo, ki je pogoj osebnega in družbenega uspeha ter napredka...

Ampak...

A si konglomerat politične elite sploh želi takšnih ljudi? Jih je družba sposobna absorbirati in umno uporabiti? Šolsko polje v samostojni Sloveniji je bilo, je in bo idealni poligon politične kratkovidnosti in udinjanja modnim histeričnim muham laičnih množic, na katerem so se, se in se bodo zmeraj preizkušala novovalovska političnovšečna orožja. Poleg tega politične elite potrebujejo in negujejo zveste ljudi bolj kot strokovnjake. In potem imamo družbo kvazi strokovnjakov, v kateri niso cenjeni znanje in izkušnje, pač pa iznajdljivost, prava poznanstva, informacije, da si na pravem mestu ob pravem času in obrabljena politična vretenca, ki onemogočajo pokončno držo. Če hočeš obstati, moraš pihati v isti rog, aparatčiki pa tako dokažejo, da si zaslužijo plačo, da "delajo", pa čeprav neumnosti in da papir prenese vse!

Kje smo pa geografi z našim Bradačem? Tam, kjer je bil Alfred Dreyfus na prehodu prejšnjega stoletja? Kje smo slovenski učitelji sploh? In ne mi govoriti, da se ne da... pa verjetno ne s pisanjem e-mejlov in s skreganostjo s člani ostalih predmetnih področij. Mislim, da Igorjev problem ni problem samo  geografov! Menim, da bi morali slovenski učitelji končno pogledati enkrat ven iz d...a, stopiti skupaj in si končno izboriti tiste kompetence, za katere smo bili izšolani, doizobraževani in ki jih že desetletja uspešno opravljamo. Šolsko polje je preresno področje za večno eksperimentiranje nekaj-letnih-mandatov-naključnih-sopotnikov.

... a bi šlo?

 

Mojmir Mosbruker

 

In reply to mojmir mosbruker

Odg: Igor Lipovšek

by Vesna Butkovič -
Pozdravljeni,



tudi jaz nisem prejela potrditve.



Vesna Butkovič



V V tor., 21. maj 2019 ob 08:21 je oseba mojmir mosbruker (via SSIO) <
In reply to Vesna Butkovič

Odg: Igor Lipovšek

by marija kovač -
Tudi jaz ne, cakam ze od vceraj



V tor., 21. maj 2019 11:46 je oseba Vesna Butkovič (via SSIO) <
In reply to mojmir mosbruker

Odg: Igor Lipovšek

by Igor Bahar -

Ampak seveda ...

Dokazovati tej politični eliti, da so nam vzeli kompetentnega strokovnjaka, je popolnoma neproduktivno. To jih sploh ne zanima. To je bil tudi njihov podli načrt. Sedaj bodo nastavili nekega bolj ali manj nekompetentnega tajnika, ki bo nekakšen strelovod za naše nezadovoljstvo, oni pa bodo v tem času v miru pripravili spremembe brez strokovnih pripomb in jih kot gotove vsilili nam izvajalcem. In te spremembe bodo sproducirali lobisti, ki z našo stroko nimajo popolnoma nič skupnega. Treba se je kot pravi Mojmir povezovati z drugimi in ustvariti dovolj prepričljivo in upoštevanja vredno skupino za pritisk. Potem pa je tu še javno mnenje, ki mu je potrebno te razmere v javnem šolstvu jasno predstaviti z uradnim sporočilom za medije. 1000 glasov podpore je več kot je dobil marsikateri poslanec za izvolitev v DZ in minister za imenovanje. Mislim da mi zmoremo več.

Sprejeti je potrebno tudi začasne protiukrepe. Na primer: Odpovedati sodelovanje na študijskih skupinah in se povezovati/izobraževati samo prek sestankov DUGS. Odpovedati sodelovanje pri sestavi nalog NPZ in pri popravljanju teh nalog v naslednjem letu. Če ta politična elita ne potrebuje naših strokovnjakov ali strokovnega mnenja tako velike predmetne skupine praktikov kot smo učitelji v šolah, potem pa naj še sami naredijo vse ostalo in zato prevzamejo tudi odgovornost, če jo lahko nesejo!

In reply to Igor Bahar

Odg: Igor Lipovšek

by daša Ganna Mahmoud -
Tako je!



Oglasam se kot ucitelj praktik .

Poleg strokovnih vsebin, o teh pisete strokovnjaki,bi rada poudarila

Igorjevo osebnost kot osebnost zaprisezenega geografa in clovekoljuba.



Koliko.mladim uciteljem.geografije je pomagal na njihovi poti!

Kako nam.je predstavljal novosti v stroki in razbijal mite nekega strahu!

Kako radi smo.hodili na studijska srecanja in se veselili stika z njim! Bil

je.nas svetovalec in Clovek!



Zavedam.se, da moje besede nimajo.take teze kot

druge,ampak.zelim.izpostaviti tudi ta vidik.



Preprosto-zelimo Igorja nazaj.



Dasa GM



V tor., 21. maj 2019 22:21 je oseba Igor Bahar (via SSIO) <
In reply to daša Ganna Mahmoud

Odg: Igor Lipovšek

by Vojka Macedoni -

Igorja poznam že tri desetletja, je strokovnjak, pedagog, didaktik, človek, ki nikoli ne odreče pomoči. Njegove nasvete, znanja, priporočila smo vsi s pridom uporabili. Tekmovanj iz znanja geografije brez njega ne bi bila na takem nivoju, kot so.

In takemu človeku, strokovnjaku je potrebno prekiniti delovno razmerje? Tega ne smemo dopustiti.

Je komu stopil na žulj?

Vojka C.Macedoni


In reply to Vojka Macedoni

Odg: Igor Lipovšek

by Mirsad Skorupan -

Spoštovani,

peticija je, kot lahko vidite, bila zelo uspešna.

Sedaj moramo zbrane podpise predati gospodu ministru in tako izraziti naše ogorčenje nad razlogi in odpovedjo delovnega razmerja Igorju Lipovšku.

Zbrali bi se pred Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Masarykova c. 16, 1000 Ljubljana, (46°03'27.5"N 14°30'56.6"E; 46.057627,14.515717), v sredo, 29.5.2019 ob 14:30.

Poklicali bomo tudi novinarje in tako opozorili širšo javnost.