Aktualno : Prostovoljstvo v VIZ

Aktualno : Prostovoljstvo v VIZ

by Jožica Gramc -
Number of replies: 0

Prostovoljstvo mladih je izjemna priložnost za izkustveno učenje solidarnosti, pa tudi za aktivno državljanstvo v praksi.

MISEL ZA SPODBUDO:

"Dobro življenje pomeni živeti polno, živeti v ravnovesju/.../ z naravo, družbo in samim seboj./.../ Pomeni živeti v skupnosti, spoštovati vse oblike življenja; znati živeti in sobivati." T. Zgonik, 2017

Slovenska filantropija v četrtek, 29. novembra 2018, pripravlja Forum o prostovoljstvu s temo solidarnost mladih, ki bo potekal v prostorih Hiše EU v Ljubljani.

Letošnji forum bo vsebinsko usmerjen  v razmislek o tem, kako ustvariti spodbudno in podporno okolje za vključevanje mladih v prostovoljstvo in kako med mladimi aktivno širiti solidarnost.

»Kako tekmovati s ponudbo, ki jo prinaša digitalizacija in mlade povabiti, da nekaj svojega prostega časa namenijo aktualnim družbenim izzivom in prostovoljenju za skupnost, je vprašanje tudi za nas, ki razvijamo in širimo prostovoljstvo.

 Kako motivirati mlade za resnični svet, v katerem so lahko resnični junaki, ki dejavno rešujejo svoje probleme in probleme drugih?«  se sprašuje Tereza Novak, izvršna direktorica Slovenske filantropije.

Mednarodni dan prostovoljstva, ki ga obeležujemo 5. decembra, opozarja na velik prispevek prostovoljcev in nas hkrati vabi med prostovoljce.

Izkušnje doma in v tujini kažejo, da prostovoljskega aktiviranja mladih ni modro prepuščati naključju, saj se sistemska podpora na tem področju močno obrestuje.

Prostovoljstvo namreč krepi imunski sistem in ščiti pred sebičnostjo in apatijo.

Prostovoljci so nosilci optimizma, so ljudje, ki se na podlagi vrednot in človečnosti odzovejo na potrebe v družbi, so upanje, da imamo kot družba in človeštvo potencial za bolj pravičen razvoj sveta.

KONTEKST: Spodbujanje enakosti, socialne kohezije in aktivnega državljanstva s pomočjo šolskega izobraževanja je tudi eden glavnih ciljev Strateškega okvira za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju, ki je podaljšan do leta 2020.

Razvijanje učinkovitih ukrepov za doseganje tega cilja je velik izziv za odločevalce in praktike.

Ta RAZMISLEK  je  aktualen za vse nas, ko iščemo rešitve  in odgovore na številna  vprašanja povezana s tem.