Planetarij Ljubljana

Planetarij Ljubljana

od Tatjana Gulič -
Število odgovorov: 0

Konec oktobra 2016 je v Ljubljani na Ploščadi Ajdovščina (pred poslopjem Metalke) svoja vrata uradno odprl dolgo pričakovani planetarij. Gre za montažno gradnjo, kar omogoča dokaj hitro postavitev, povzroči pa tudi nekaj zmede: na prvi pogled marsikoga spominja na nekakšen iglu sredi Ljubljane in kar ne morejo verjeti, da ne gre za nek premičen objekt, potujočo razstavo, kino, morda celo cirkus… Projekt Planetarij Ljubljana je zastavljen dolgoročno in si prizadeva za združevanje znanosti, umetnosti ter kulture. Dvorana je vsesezonska in odlično kljubuje nizkim temperaturam, močnemu vetru ter drugim vremenskim nevšečnostim.

Digitalni planetarij  za prikaz neba in gibanja nebesnih teles uporablja napreden digitalni sistem z visoko ločljivostjo slike (4K). Prikazovanje zvezdnega neba med astronomskimi predavanji je mogoče s programom Stellarium, zelo kmalu pa bo na voljo tudi najnovejši astronomski simulator Event Horizon mednarodno priznanega proizvajalca digitalnih planetarijev in opreme Fulldome Pro. Na voljo je tudi orodje World Wide Telescope za prikazovanje slik, 3D površja planetov ipd., ki je lahko odličen pripomoček za pripravo izjemno zanimivega predavanja.

Ponudba za šole

Planetarij lahko služi kot izjemen pripomoček pri učenju in popestritvi pouka. S pomočjo poljudno-znanstvenih filmov, ki jih predvajamo po celotni kupoli, s čimer dosežemo 3D učinek brez posebnih očal, mladim znanost približamo na zanimiv in sodoben način. Projekcije so dolge približno 30 minut. Poleg filmov planetarijevo kupolo lahko izkoristimo za predhodno pripravljeno predavanje o vesolju z uporabo programskih orodij kot sta World Wide Telescope in Stellarium ter slik in predstavitev v programu Power Point.

Več si lahko ogledate na njihovi spletni strani: https://artdomecinema360.eu/spored/, kjer najdete tudi vse kontakte.