Zdenka Resnik - primer dobre prakse z elementi FS

Zdenka Resnik - primer dobre prakse z elementi FS

od Jožica Gramc -
Število odgovorov: 0

Učna ura zgodovine in slovenščine nekoliko drugače

(Kulturni dan na Srednji šoli Zagorje)

 

»Ko so drugi sanjali vojno, je on sanjal nebo. A vojna je prišla in vzela nebo.« (Rok Sanda)

 

Leto 2014 in  2015  je bilo v znamenju spomina na 1.sv.vojno in na tragiko soške fronte. Na šoli smo se odločili, da si  bomo ogledali,  v spomin in v opomin na vojno in njene grozote,  gl. predstavo KUD Little Rooster Productions z naslovom IKARUS.  

Redkokdaj se zgodi, da bi neka organizacija, društvo ali podjetje najprej predstavilo svoje aktivnosti  učiteljem in jih prosilo za mnenje. Prav zaradi tega sva se s kolegico Bernardo v lanskem šolskem letu udeležili Javne vaje predstave Ikarus. Navdušila naju je vsebina igre, navdušili so nas mladi igralci in njihova pripravljenost  za poslušanje in sodelovanje, midve pa sva navdušili   našo ravnateljico gospo Aljašo Urbanija ter Dejana Kramžarja  iz OŠ T.Okrogar, ki je informacijo posredoval  učiteljem ostalih dveh zagorskih osnovnih šol.

PRIPRAVA NA KD

  •   učiteljice slovenščine:  Bernarda, Maruša in Danica,so  pri pouku slovenščine z dijaki spregovorile o državnem in maternem jeziku, o položaju  slovenske manjšine v Italiji…Del časa so namenili tudi gledališkemu bontonu.

  • Pri zgodovini oz. družboslovnih  predmetih  smo govorili o zgodovinskem ozadju igre pred 1.sv.vojno, med in po 1.sv.vojni, o  odnosu  do oblasti, begunstvu nekoč in danes…

  • Nekateri razredi so imeli na obisku tudi avtorja igre Roka Sando.

  • Ker razredniki bolje poznajo svoje dijake, so se tudi oni z njimi  pogovorili o obnašanju na predstavi.

KULTURNI DAN

  • 11.12.2015 si je predstavo ogledalo več kot 600 učencev in dijakov zagorskih osnovnih šol in Srednje šole Zagorje, ki so kljub relativno dolgi predstavi ( skoraj 2 uri) z zanimanjem spremljali mladega Metoda na poti uresničitve svojih sanj.

PO KULTURNEM DNEVU

  • Pogovor z dijaki o predstavi, razumevanju zgodbe in aktualizaciji zgodbe.

  • Dijaki 1. In 2. letnika  programa zdravstvena nega so svoje vtise prenesli tudi na »papir«.

»Predstava mi je bila všeč. Igralci so odlično prikazali dogajanje med vojno in po njej. Všeč mi je bilo,da so igralci kljub temu,da so amaterski, igro odlično ter z veseljem odigrali. Predstava je trajala po mojem mnenju malo predolgo,zadnji del bi lahko malo skrajšali,sploh tam, kjer je Metod pripravljal svoj Ikarus,da poleti.«

» Predstava mi je bila všeč, čeprav mi zgodovina ni všeč. Všeč mi je bilo, da je bila v predstavo vstavljena romanca in smešni trenutki, vendar bi jih bilo lahko tudi kaj več. Upam, da si bomo še kdaj imeli možnost ogledati takšne predstave.«

Moje mnenje:

  • Kulturni dan na SŠ Zagorje je uspel zaradi temeljitih priprav in

  •  igralcev, ki niso profesionalci, so pa igrali in igrajo s srcem.

  • Kulturni dan je uspel  tudi zato, ker je bil v dopoldanskem času, ko dijaki še niso utrujeni in jim ne »kruli po želodcu«.

Sicer pa, ali ne velja vse zgoraj našteto tudi  za nas- odrasle?

   In še spletni naslov : http://www.littleroosterproductions.com/ikarus/