Namen usposabljanja

2. Cilji usposabljanja

Usposabljanje o umetni inteligenci za učitelje in vodstva šol je z razvito in preizkušeno na evropski ravni v petih državah: Francija, Irska, Italija, Luksemburg in Slovenija.

Cilj tega usposabljanja je večplasten:

  • Demistificirati in razumeti umetno inteligenco;
  • eksperimentiranje in dobra uporaba izobraževalnih digitalnih virov s storitvami umetne inteligence;
  • prispevati k razvoju digitalnih spretnosti pri vseh izobraževalcih in učencih, ki vključujejo etično razsežnost, ki presega tehnične ali regulativne vidike UI.


Cilj prve ravni "demistificirati in razumeti" UI na namenskem področju izobraževanja je premagati navdušene ali prestrašene diskurze o UI, da ne bi govorili le o potencialu ali da bi se odpovedali njeni uporabi, še preden bi jo izkusili in dobili povratne informacije.

Vodi k opredelitvi vrst UI in primerov algoritmov UI, da bi razložili splošna načela in omogočili razumevanje predvidenih učinkov, morebitnih pristranskosti, pridobljenih koristi ali nesprejemljivih situacij.

Cilj projekta je odgovoriti na nekatera neposredna vprašanja, kot so: Katere tehnike umetne inteligence so na voljo in uporabne za navedene namene? Kakšen razvoj je potreben za moj način poučevanja? Kakšno pomoč mi lahko nudi? Katera vprašanja si moram zastaviti, da bom lahko začel-a premišljeno uporabljati elemente AI?

Druga raven, "eksperimentiranje in pametna uporaba UI", je namenjena opisu lastnih ciljev (ali potreb) in preizkušanju virov, namenjenih učenju, ne glede na to, ali so prilagojeni šolskemu kontekstu ali ne, vendar z  upoštevanjem predpisov o varovanju osebnih podatkih.

Prav tako je treba ceniti vključevanje orodij umetne inteligence v širši in kompleksnejši okvir učenčeve učne poti. Kot vsi vemo, dodajanje mikroučenja ni samodejno. Uporaba umetne inteligence za specifično učenje je koristna. Omogoča analizo učnih sledi na dokaj preprostih predmetih ali na primer nadurno delo na krivuljah pozabljanja, vendar ne nadomešča stika in vrednotenja učitelja v njegovem vsakodnevnem odnosu z učenci, ki prav tako igra vlogo pri učenju skozi čas.

Tretja raven vabi udeležence, da ne ostanejo osredotočeni le na tehnična vprašanja ali učenje posameznih predmetov, temveč da znotraj svoje šole izmenjujejo svoje izkušnje s kolegi in vodstvom šole ter sodelujejo pri poslanstvu šole, na primer skupno življenje, enakost in spoštovanje človekovih pravic.

Tako kot pri vseh izobraževalnih dejavnostih je tudi tu etična razsežnost prečna komponenta. AI jo še toliko bolj poudarja, ker je treba področja njene uporabe - zlasti v izobraževanju - še opredeliti, njene učinke pa preučiti.

Etične smernice o uporabi umetne inteligence (UI) in podatkov pri poučevanju in učenju za pedagoške delavce:
V skladu z raziskavami in razvojem digitalne pismenosti projekt predlaga uporabo Etičnih smernic o uporabi umetne inteligence kot podporo za prvi razmislek o ozaveščeni uporabi umetne inteligence.

Opozorilo:
Da bi dosegli operativnost in natančnost, se je moral projekt AI4T omejiti na dve učni področji: matematiko in učenje tujih jezikov ter nagovoriti učence, stare od 15 do 17 let.