Ekskurzija v Prekmurje
Section outline
-
Ekskurzija je namenjena dijakom 4. letnika programa splošna gimnazija in programa predšolska vzgoja. Dijaki na ekskurziji spoznavajo naravne in družbene značilnosti Prekmurja.
V Pokrajinskem muzeju v Murski Soboti spoznajo geološke, hidrološke, arheološke in zgodovinske značilnosti pokrajine. V nadaljevanju ekskurzije ob ogledu Plečnikove cerkve v Bogojini in Lončarske vasi Filovci spoznavajo kulturno dediščino. Obisk podjetja Ocean Orhids je namenjen spoznavanju novejšega razvoja gospodarskih dejavnosti, ki so usmerjene v rabo naravnih danosti pokrajine. V zaključku ekskurzije dijaki ob ogledu naravnih in kulturnih znamenitosti na Otoku Ljubezni spoznavajo tudi turistično ponudbo Ižakovcev. Ekskurzija se prične ob 7.00 uri v Celju, v okviru ekskurzije imajo dijaki predviden dva postanka na avtocestnih počivališčih na poti in pri povratku, predviden prihod nazaj v Celje je ob 17.00 uri.
Učni cilji:
- dijaki opišejo naravne značilnosti Prekmurja (reliefne, hidrološke, pedološke)
- dijaki navedejo in opišejo primere prilagajanja na in izkoriščanja naravnih danosti s strani prebivalcev
- dijaki opišejo vpliv prihoda Madžarov in njihove prisotnosti v pokrajini na jezik, kulturo, religijo prebivalstva
- dijaki navedejo gospodarske dejavnosti, ki so v zadnjih desetletjih v upadu in navedejo dejavnosti, ki so zaradi spremenjenih političnih, infrastrukturnih in družbenih sprememb v vzponu
- dijaki predstavijo načine ohranjanja kulturne dediščine in njihovega vključevanja v turistično ponudbo pokrajine
Avtor ekskurzije: Miha Gartner, prof. geografije in zgodovine na Gimnaziji Celje - Center-
Dijaki kviz izpolnijo najkasneje dva dni po vrnitvi iz ekskurzije.
-
-
Ob 9.00 uri je predviden obisk Pokrajinskega muzeja Murska Sobota.
Dijaki si običajno ogledajo stalno razstavo, ki predstavlja zgodovino Prekmurja od prazgodovine do danes. V okviru posameznih obdobij so predstavljene tudi naravne značilnosti in danosti pokrajine s poudarkom na življenju Prekmurcev v Panonski nižini ob reki Muri.
Ogled stalne razstave traja približno eno uro.
Potrebna vstopnina: http://www.pomurski-muzej.si/
-
Ogled cerkve je predviden ob 10.30 uri in traja največ 10 minut. Cerkev je običajno odprta in za obisk ni potrebno plačati vstopnine. Prav je, da se dijake opozori na spoštljivo obnašanje v sakralnem prostoru.
Cerkev so po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika gradili med letom 1927 in 1930, oprema cerkve pa se je dopolnjevala do leta 1956.
Plečnik je pri gradnji ohranil staro gotsko cerkev, v novi del cerkve pa vključil naravne in kulturne prvine pokrajine.
Vstopnine ni.
-
Ogled Lončarske vasi je predviden med 11.00 in 12.00.
Filovci so bili stoletja vas lončarjev, danes v vasi deluje le še lončarska delavnica Alojza Bojneca, ki je leta 2005 ustanovil zavod in muzej Lončarska vas Filovci.
V muzeju si obiskovalci lahko ogledajo tradicionalni postopek izdelovanja lončenine, lončarsko peč ter tipično panonsko hišo, cimpračo.
Potrebna vstopnina: http://www.loncarska-vas.com/
-
Ogled Tropskega Vrta je predviden med 12.30 in 13.00.
V Dobrovniku od leta 2005 deluje podjetje Ocean Orhids, ki se ukvarja z gojenjem orhideje Phalenopsis, pri čemer s pridom uporablja geotermalno energijo in tehnološko naprednih rastlinjakov. Ob proizvodnih prostorih se razprostira velik Tropski vrt z več kot 100 različnimi vrstami tropskih rastlin.
Potrebna vstopnina: http://www.oceanorchids.si/poletni-delovni-cas/
-
Ogled Otoka ljubezni je predviden med 13.30 in 14.30.
V neposredni bližini Beltinec se nahaja priljubljena izletniška točka »Otok ljubezni« v Ižakovcih, ki se ponaša s plavajočim mlinom na reki Muri in brodom, ki ohranja starodavni način prečkanja reke Mure. V »Brežni hiši« ob mlinu se nahaja stalna razstavna zbirka Büjraštvo na reki Muri, turistično informativna pisarna ter prodajalna z izdelki domače obrti, moko iz mlina, pijačo in turistično literaturo.
Potrebna vstopnina: https://www.ztk-beltinci.si/otok-ljubezni/