Ekskurzija BK OŠ Semič
Section outline
-
Zgodovinska ekskurzija v Belo krajino.
Ogledali si bomo Mestno muzejsko zbirko v Črnomlju, pravoslavno cerkev v Miličih, etnološko zbirko Šokčev dvor v Žuničih in letalo DC3 iz 2. sv. vojne v vasi Otok.
Avtor ekskurzije : Matej Matkovič
-
Današnje mesto Črnomelj stoji na lokaciji, ki je s kratkimi prekinitvami naseljena že več kot tri tisoč let. Pod njegovimi današnjimi stavbami ležijo bogati arheološki sloji stoletij, ki pričajo o življenju naselbine in njenih ljudi. Zgodba Črnomlja je zgodba o vzponih in padcih, o časih razcveta in zatona, o pomembnosti in odmaknjenosti, dolga, bogata in zanimiva.
Stalna muzejska razstava se osredotoča na zgodovino mesta in njegove bližnje okolice ter na njegove ljudi. Govori skozi arheološki material in arhivske vire, upodobi preteklost z bogatimi grafikami, fotografijami in rekonstrukcijami ter z besedo in sliko oriše preteklost mesta v osrčju Bele krajine, dežele na meji.
-
Povezava na spletno stran Mestne muzejske zbirke Črnomelj.
-
Pravoslavna cerkev v belokranjski vasi Miliči, ob cesti Adlešiči-Marindol-Žuniči, v občini Črnomelj, je pričevalka bogate uskoške dediščine v teh krajih.
-
Šokčev dvor v Žuničih predstavlja za obkolpski del Bele krajine značilen kmečki dom in je eden izmed zavarovanih kulturnih spomenikov v Krajinskem parku Kolpa. Domačija se nahaja ob vhodu v vas ob cesti Vinica - Adlešiči, od Črnomlja oddaljena 20 km. Je tip zaprte domačije, ki jo sestavljajo hiša, lopa in skedenj. Hišo povezuje zid, v katerem so vhodna vrata na dvorišče, s čimer je dvorišče zaprto z vseh strani. Hiša je restavrirana. V njej je urejena kmečka sobica, kjer si obiskovalci lahko ogledajo starinsko pohištvo, otroško zibelko, stara kmečka oblačila, domače platno itd. Drugi prostor je urejen v jedilnico s staro krušno pečjo, ki posebej vabi zaključene družbe in obiskovalce.
-
Letalo DC-3 se nahaja v Beli Krajini, v bližini ceste Metlika – Črnomelj. Je na robu travnika ob cesti za vasico Otok. Ostarelo letalo Jugoslovanske ljudske armade je vidno s ceste in lahko dostopno. Vojaška različica letala DC-3 je stalno na ogled, vendar notranjost letala ni dostopna. Zraven je možno tudi parkirati. Postavili so ga kot spomin belokranjskim in ostalim slovenskim zasilnim partizanskim letališčem v času bojev med drugo svetovno vojno. Angleži, Rusi in Američani, ki so bili zavezniki, so med vojno z letališča v Otoku odpeljali ogromno žena, otrok in starcev na osvobojeno ozemlje, ranjene partizane v zavezniške bolnice v Italijo ter pripeljali na tisoče ton oblek, hrane, medicinske opreme, orožja, streliva in druge vojaške opreme. Motorno letalo tovarne Douglas je bilo eno najbolj priljubljenih v zgodovini letalstva med drugo svetovno vojno in po njej. Nedaleč od letala se nahaja letališče Prilozje.