Kamniško-Savinjske Alpe
Section outline
-
Dijaki 1.L in 1.M razreda se 3. oktobra 2012 zberejo ob 7.20 na šolskem parkirišču v Strahinju.
7.30 - 8.30 Pot do Črnivca, 8.30 - 9.00 Ogled posledic neurja, 9.00 - 10.00 Pot proti Solčavski, 10.00 - 10.30 Igla, 10.30 - 11.30 Muzej Potočke zijalke, 11.30 - 15.00 Logarska dolina, 15.00 - 17.00 Povratek domov
KDOR HOČE IZVEDETI KAJ VEČ
Oddaja Na lepše je govorila tudi o mehkem turizmu na Solčavskem. Lahko si jo ogledaš na http://tvslo.si/predvajaj/na-lepse-oddaja-o-turizmu/ava2.117765767/. Prav tako lahko v roke vzamete revijo GEA (oktober 2011), kjer je zanimiv članek o Savinji.
S TREMI KVIZI PREVERI SVOJE ZNANJE PRED EKSKURZIJO
Avtor ekskurzije: Bernarda Božnar
-
Zbor dijakov je 6. oktobra 2011 ob 7.20 na šolskem parkirišču v Strahinju. Odhod avtobusov je ob 7.30.
-
Na poti od Strahinja proti Črnivcu bomo opazovali v Kamniku Kamniško Bistrico in njene mlinščice. Ugotavljali bomo rabo prostora ob Kamniški Bistrici. Odgovorili bomo na vprašanje, zakaj se je kakovost alpskih izvirov poslabšala. Izbrani dijaki bodo v avtobusu predstavljali svore referate.
-
Na Črnivcu je leta 2008 orkan napravil veliko škodo v gozdu in na objektih. Pogledali si bomo posledice tega orkana ter poiskali vzroke za tako izjemno vremensko dogajanje.
-
V bližini Igle si bomo pogledali informacijsko tablo in si ogledali značilnosti Savinje in reliefa. opravljali terensko delo ob reki Savinji.
Legenda o nastanku Igle
Legenda pravi, da je nekoč v Savinjski dolini živela ajdovska deklica. Bila je tako velika, da je z eno nogo stala na Raduhi, z drugo na veži, v Savinji pa prala perilo. Nekega dne je z iglo šivala srajco. V grobem platnu se je igla zlomila in v jezi jo je vrgla v dolino, kjer se je zapičila v breg ter tam ostala do danes.
Ta breg soteske Savinje med Lučami in Solčavo je kratka, a razgibana deber, vrezana med strma pobočja Raduhe in Dleskovške planote s pomenljivim imenom Vrata. Nahaja se tik ob cesti, kakšne 3 km nad Lučami, kjer se svet zoži v kratko, a divjo sotesko in na desni strani že od daleč zagledamo imeniten skalni obelisk z zelo primernim imenom - to je Igla. Je okoli 40 m visok samotar, ki ga od matične stene loči 2 m široka in več metrov visoka razpoka. Skozi to ozko špranjo, ki daje od daleč vtis ušesa igle, je vse do leta 1894, ko so tod zgradili cesto, vodila edina pešpot med Lučami in Solčavo. Zraven igle se nahaja nizkoležeča planinska postojanka Igla, katero upravlja planinsko društvo Luče. Igla je razglašena za naravni spomenik. -
Potočka zijalka je bilo zatočišče ledenodobnega človeka na Olševi. Zijalka v narečju pomeni jama, luknja, kamor se je človek lahko zatekel. Ogledali si bomo zanimivo multivizijo o Potočki Zijalki. Imeli boste tudi čas za malico.
Več o muzeju: http://www.first-logarska.si/potocka_zijalka.php
-
Sprehodili se bomo po učni poti ter iskali naravne in kulturne vrednote. Pozorni bomo na ledeniške reliefne oblike.
Več o krajinskem parku Logarska dolina: http://www.logarska-dolina.si/
-
Ob slapišču bomo imeli krajši počitek.
1.L razred se bo ob slapišču razdelil v 9 skupin, ki bodo opravljale različne naloge:
- Nabiranje vzorcev kamnin
- Merjenje naklona površja
- Temperatura zraka in vode
- Določanje pH vode iz Savinje
- Rastje
- Določanje celokupne trdote vode iz Savinje
- Določanje nitritov v vodi iz Savinje
- Določanje nitratov v vodi iz Savinje
- Določanje fosfatov v vodi iz Savinje
Terensko delo in poročilo bo vrednoteno.
-
Peš se bomo povzpeli do vznožja slapu ter pri tem intenzivno opazovali pokrajino in njene reliefne oblike in procese: krnica, splap, priostreni vrhovi, gube, plaz, melišče, vodna erozija ...
Dijaki se bodo razdelili v 9 skupin, ki bodo opravljale različne naloge:
- Nabiranje vzorcev kamnin
- Merjenje naklona površja
- Temperatura zraka in vode
- Določanje pH vode iz Savinje
- Rastje
- Določanje celokupne trdote vode iz Savinje
- Določanje nitritov v vodi iz Savinje
- Določanje nitratov v vodi iz Savinje
- Določanje fosfatov v vodi iz Savinje
Terensko delo in poročilo bo vrednoteno.
-
Iz Logarske doline se bomo po najkrajši poti peljali proti Strahinju - izbrali bomo pot preko Avstrije. Povzpeli se bomo na 2 prelaza: Pavličevo sedlo in Jezersko. Med vožnjo bomo opazovali značilnosti pokrajine na Jezerskem ter tradicionalne gospodarske panoge.
-
V Strahinj se bomo vrnili do 17.00.