Ravensko in Goričko
Section outline
-
V Puconcih si bomo najprej ogledali evangeličansko cerkev ter Spomenik prve božje službe v Puconcih.
Sprehodili se bomo do doma Števana Küzmiča (slovenski pastor, učitelj, pisatelj in prevajalec).
Ogledali si bomo Center za ravnanje z odpadki se dotaknili ekoloških problemov ožje in širše okolice.
Spoznali bomo vlogo vodilnega puconskega podjetja - Kema ter se zapeljali na Goričko si tam ogledali kuštanovski peskokop, spoznali njegov vpliv na pokrajino ter primerjali utrip življenja goričke vasice in suburbanega naselja Puconcev.
Ekskurzija temelji na geografskih, zgodovinskih in ekoloških osnovah.Za ekskurzijo bomo potrebovali 6 šolskih ur.Avtor ekskurzije: Štefan Harkai -
V Prekmurju so po tolerančnem patentu zaživele prve tri evangeličanske cerkvene občine šele leta 1783 (Puconci, Križevci in Hodoš). Tolerančni patent je zahteval, da mora biti cerkev zgrajena v enem letu, sicer je ne smejo uporabljati.
Spomenik stoji na mestu, kjer je bila po dolgih letih zatiranja, 12. oktobra 1783 na gospodarskem poslopju Ferenca Jakoba Kuharja, prva evangeličanska božja služba s krstom, ki jo je opravil Mihajl Bakoš.
Steber je iz betona, visok 3 m in masiven z granitno ploščo in napisom.
Spomenik ima zgoraj motiv križa kot simbol vere. Svečana otvoritev je bila 22. oktobra 1933. Odprtje je opravil Jožef Benko, državni poslanec in senioratni inšpektor.Namen tega spomenika je, »da pri naši potomcaj nepreide v pozáblenost, nego opomina faro, spomina tühinca, ki eto mesto goripoišče.« (DL933/12).
Temeljni kamen za novo cerkev je bil položen 1. aprila 1784. Zemljišče za cerkev, šolo in župnišče je na prošnjo vernikov podaril grof Bathany. Prostor za pokopališče pa je podarila grofovska družina Szapary. Stolp cerkve je bil sezidan leta 1795. Nabavljena pa sta dva zvona. To je bilo dovoljeno z zakonom cesarja Leopolda II. (do takrat je lahko namestila zvonove samo katoliška cerkev). Prvi duhovnik cerkve je bil pesnik Balaž Berke. K cerkveni občini je takrat pripadalo 40 vasi, med drugim tudi vasi današnje bodonske (leta 1792 samostojna cerkvena občina), gornjeslaveške, moravske, murskosoboške, radgonske in lendavske cerkvene občine, zato so bile božje službe v treh jezikih (slovenski, madžarski in nemški).
VIR: E. Balažic: Zgodovina puconske cerkvene občine
Aktivnosti učencev:
- sprehod po naselju Puconci ter ugotavljanje kakšen je življenski utrip v kraju
- prvi postanek ob spomeniku prve evangeličanske božje službe v kraju
- sprehod do najstarejše evangeličanske cerkve na Slovenskem; s pomočjo delovnih listov ugotavljajo pomen slovenskih ter posebej prekmurskih protestantov, spoznavajo aritekturne, umetniške značilnosti cerkvene stavbe
-
V Puconcih med Evangeličansko cerkvijo in Osnovno šolo stoji nov in sodoben Spominski dom Števana Küzmiča, evangeličanskega duhovnika, prevajalca in pisca.
Ta dom pomeni spomin na preteklost in je hkrati investicija za sedanjost in prihodnost, je pred uradnim odprtjem dejal evangeličanski škof mag. Geza Erniša. In ravno to se želi razvijati v tej beli hiši, ki s svojim svetlostjo, enostavnostjo in eleganco simbolizira tudi prihodnost.
To je moderna, a tudi provokativna stavba za to okolje, ki pa lahko spodbudi posameznike in regijo, da se lahko premagajo vse ovire in dosežejo vsi cilje, če bomo le znali biti dovolj močni.
Aktivnosti učencev:
- ogled filma o prekmurskih protestantih
-
Center za ravnanje z odpadki.
Aktivnosti učencev:
- Učenci se sprehodijo iz središča kraja na njegovo obrobje (približno 600 m), kjer se nahaja Center za ravnanje z odpadki.
- Ob predstavitvi centra in s pomočjo delovnih listov ugotavljajo kateri odpadki se zbirajo ter kako poteka sortiranje.
- Ugotavljajo vpliv centra na okolje ter kakšne posledice pušča bližnje smetišče.
-
V severnem delu naselja so geološke raziskave pokazale nahajališče kremenčevega peska. Leta 1954 je nastala SEPARACIJA, ki je vse do konca 70 let proizvajala kremenčev pesek. V 80 – ih so začeli kremenčev pesek kopati v Kuštanovcih. V procesu reorganizacije ruške tovarne se je 1. januarja 1990 podjetje osamosvojilo in nadaljevalo kot samostojno podjetje KEMA Puconci, ki se je s svojimi gradbenimi proizvodi, močno uveljavilo tako na domačem kot na tujem trgu. Kema je danes cenjen in ugleden partner mnogim trgovskim in gradbenim podjetjem.
Aktivnosti učencev:
- na "dvorišču" tovarne ugotovijo njeno prvotno proizvodnjo
- po ogledu celotnega proizvodnega procesa ugotovijo sodobne dejavnosti, s katerimi se podjetje danes ukvarja
- ugotovijo kako je tovarna rešila problem odpadne vode, ki ostane ob separiranju peskov, ter težave uhajanja finih delcev peskov v ozračje
- uspešnost tovarne poskušajo ugotoviti na podlagi današnje - sodobne, moderne infrastrukture, v primerjavi s prvotno
-
Vožnja z avtobusom do Kuštanovcev (približno 10 km), kjer si bodo učenci ogledali peskokop ter ugotavljali razlike med Ravenskim in Goričkim ter razlike med krajema Puconci in Kuštanovci.
Ogled peskokopa kremenovega peska, ki je osnovna surovina tovarne KEMA. Z odnašanjem peska je na mestu nekdanjega vrha nastala reliefna škrbina.
Aktivnosti učencev:
- sprehod po razloženem naselju do peskokopa (približno 30 min.)
- s pomočjo delovnih listov ugotavljajo utrip goričkega naselja, reliefne značilnosti, kulturno in naravno rastje
- peskokop - ugotavljajo spremembe, posledice na pokrajino