Semič-Novo mesto-Brestanica-Podsreda-Podčetrtek-Olimje
Section outline
-
Odhod: 7.30.
Prihod: 15.30.Iz Semiča se peljemo proti Novemu mestu. V NM je prvi postanek – ogled jedra mesta, zgodovinski pregled v Dolenjskem muzeju, cerkev Kapitelj.
Drugi postanek naredimo na gradu Brestanica, kjer spoznamo spoznavanje zgodovine gradu in rešimo naloge na delovnem listu.Sledi ogled gradu in trga Podsreda (terensko delo: kartiranje, popis drevesnih vrst) in malica.
Nato nadaljujemo pot proti Podčetrtku v terme Olimia (anketiranje gostov in popis avto. registerskih tablic).Zadnji postanek pa izkoristimo še za ogled samostana Olimje (opazovanje kulturne dediščine in zdravilnih zelišč).
Vstopnine za oglede: ccr. 7 evrov
Cilji ekskurzije:
učenci spoznajo geografske in kulturno-zgodovinske značilnosti Obpanonskih pokrajin na posameznih postankih in med samim potekom ekskurzije;
učenci s pomočjo preprostih oblik terenskega dela izpolnijo delovne liste;
učenci razvijajo pozitivne občutke pripadnosti svojemu narodu in državi ter ljubezni do njene naravne in kulturne dediščine;
učenci znajo povezati geografsko znanje z znanjem drugih predmetov (interdisciplinarnost): ZGO, BIO, KEM, SLO, DDE.
Avtor ekskurzije: Matej Matkovič
-
Vir:
Stolnica svetega Nikolaja, tudi Kapiteljska cerkev svetega Miklavža, Kapiteljska cerkev svetega Nikolaja oziroma Kapiteljska cerkev, med domačini pa kar Kapitelj, je eden najstarejših, najlepših in tudi najbolj prepoznavnih znamenitosti Novega mesta. Cerkev krasi vrh griča nad starim mestnim jedrom in je vidna daleč naokoli. Njene posebnosti so zanimiva arhitektura (preplet baročnega in gotskega stila ter lomljena vzdolžna os cerkve), bogata notranjost (Tinttoretova oltarna slika svetega Nikolaja) in slavna zgodovina.
-
Grad je gotovo stal že zelo zgodaj, vendar pa je listina z dne 29. septembra895, ki je dolgo veljala za prvo omembo gradu, bila v raziskavah spoznana za ponaredek.[1] Prva omemba utrdbe na tem mestu sega v leto 895, ko naj bi bila pozidana prvotna karolinška zgradba. Ta je bila uničena v času ogrskih vpadov na področje Posavja. Po letu 1126 je salzburškinadškof Konrad I. znova pozidal grad, ki je bil kot »Reichenburch« prvič omenjen leta 1309. Rodbina Reichenburg je grad upravljala med leti 1141 (prva omenjena lastnika sta bila Oton in Rajnbert Reichenburg) in 1570, ko je s smrtjo Hansa Rajnprehta rodbina izumrla. Med leti 1469 in 1480 je bil grad tarča turških napadov. Dediči rodbine Reichenburg so bili njihovi sorodniki Welzerji. Med letoma 1515 in 1573 so grad zasedli kmečki uporniki. Welzerji so so se jim med hrvaško-slovenskim kmečkim puntom leta 1573 odkupili, ker so jih s podpirali z živili. Tako so grad dobili nazaj. Nadaljnji lastniki so bili: od leta 1579 - baron Volkart Eghk, Alexander Paradaiser (od 1591), Franz Gall pl. Gallenstein (od okoli 1600) baron Vid Jakob Moscon (1639), baron Leopold Curti, Karl Reising, grof Hanibal Heister, med leti 1721 in 1802 pa grofje Attemsi. Za njimi se je izmenjalo še 5 lastnikov, preden je leta 1884 grad in posestvo kupil Gabriel Giraud, redovnik iz Lyona, ga prepustil v upravljanje francoskimtrapistom. Ti so grad spremenili v samostan »Marijinega odrešenja« in ostali v njem do 2. svetovne vojne. Med vojno je bil v njem center za slovenske izgnance, po vojni ženski zapor, danes pa je v njem Muzej slovenskih izgnancev.
-
Naselje Podsreda se je razvilo pod okriljem podsredškega gradu. Kakor se je pri trških naseljih, ki so bila načrtno postavljena, običajno dogajalo, ima tudi trg Podsreda svojega predhodnika v sejemski vasi. Nahaja se nekoliko južneje od današnje Podsrede (novega trga) in se imenuje Stari trg. Podsreda se kot trg omenja leta 1377. Imela je običajne trške pravice in privilegije, na kar spominja še do danes ohranjen pranger - sramotilni steber. Naselje je v srednjem veku doživelo svoj razcvet, ko pa je v deželi nekajkrat morila kuga in ko je trg katastrofalno pogorel, si ni več bistveno opomogel. V naselju je cerkev sv. Janeza Krstnika, omenjena že leta 1426.
Današnja Podsreda je zanimiva trška naselbina s tradicionalno trško parcelacijo. Tlorisna zasnova naselja ima lijakasto obliko. Osrednjo ulico z obeh strani obrobljajo trške hiše, ki so z daljšo stranico obrnjene na trški prostor in tako tvorijo »fasadni« plašč trga. Gospodarska poslopja in pomožni objekti so razporejeni za stanovanjsko hišo, na zunanjem pasu naselja. Pri večini trgov se je ta trška arhitektura ohranila. Podsreda je leta 1798 v celoti pogorela. Prebivalci so nato hiše in poslopja ponovno pozidali in tako se je ohranila izjemna srednjeveška urbanistična zasnova, ohranjene so tudi značilne pritlične in enonadstropne hiše. -
Občina Podčetrtek spada med izrazito turistične občine. Glavna destinacija Terme Olimia, d. d. se dobro povezuje z destinacijami v občini, ki jih je pri nas kar veliko.
Neokrnjena narava, dobro urejene poti, lepota krajev, odlična kulinarika in kapljica vas bo kar popeljala na potep po naši občini.
Ogleda vredni so kulturno-zgodovinski spomeniki (lekarna in samostan Olimje, cerkev Marije na pesku, cerkev Sv. Ema), ki so odprti za javnost. Ponosni smo na naše vinogradnike in kletarje. Ob obisku njihovih kleti, ki smo jih veliko povezali z Vinsko turistično cesto - VTC 10 boste lahko preizkusili odlična in kakovostna vina.
-
Blizu reke Sotle, ne daleč od glavne ceste, ki povezuje Obsotelje z ostalimi kraji Slovenije in Hrvaške, pod goro Rudnico, se nahaja zaselek, v katerem stoji veličastna cerkev in ob njej samostan. Od nekdaj ga domačini poznajo pod imenom Olimje. Vsako leto obišče ta kraj na tisoče domačih in tujih gostov, ki pridejo letovat v Terme Olimia v Podčetrtku ali v Rogaško Slatino. Tem se pridružijo še izletniki, romarji, pohodniki in popotniki. Baročna cerkev s samostanom naredi veličasten vtis na obiskovalce. V samostanu živimo redovniki sv. Frančiška - manjši bratje ali minoriti, kot se v Sloveniji uradno imenujemo.