Osrednje Slovenske gorice
Section outline
-
Ekskurzija je namenjena učencem 9. razreda. Ekskurzija je interdisciplinarna in povezuje znanje geografije in zgodovine. Ekskurzija je kroskurikularna saj povzema in zajema učne teme iz 6., 7., 8., in 9. razreda. Na ekskurziji se učenci seznanijo s Panonskimi pokrajinami in sicer s submezoregijo Osrednje Slovenke gorice. Na ekskurziji učenec osvoji ali obnovi naslednje učne cilje cilje:
- na primeru izbranega naselja utemelji prehodnost območja,
- opiše težave kmetijstva, odseljevanja in onesnaževanje podtalnice in navede rešitve nastalih težav,
- ob izbranem naselju pojasni soodvisnost življenja ljudi od reliefa, prsti in vodovja,
- vrednoti naravno in kulturno dediščino kot temelj za razvoj turizma,
- prepozna površinske kraške oblike,
- na temelju izbranih primerov analizira težave ljudi, ki živijo ob rekah, ugotavlja povezanost rastlinstva, podnebja in prsti,
- itd.
-
Na tej točki si lahko ogledate površinske pojave osamelega krasa v Slovenskih goricah
-
Učenci s pomočjo primerjave regulirane in meliorirane struge ter prvobitne struge reke Pesnice spoznajo akumulacijske in erozijske pojave na reki. Skicirajo strugi ter ju primerjajo. Najdejo prednosti in slabosti naravne in regulirane struge.
-
Učenci si bodo ogledali ostanke kamnolomov Oseku. Ogledali si bomo kamnolom, v katerem so v preteklosti pridobivali litotamnijski apnenec. Učence naberejo vzorec kamnine, na podlagi strukture in preizkusa s kilsino jo uvrstijo. Na podlagi fosiliziranih ostankov v kamnini sklepajo o nastanku kamnine. V bližini si ogledajo gomilna grobišča in sklepajo o dejavnikih, ki so pripeljali Rimljane na to območje.
-
Učenci si ogledajo izvire mineralne vode, jo poskusijo in rešijo delovne liste.
-
Učenci kartirajo rabo tal, ugotovijo prevladujočo kmetijsko kulturo. Poiščejo razloge za prevlado te kulturne rastline.
-
Domačija Kapl predstavlja redko še ohranjeno "cimprano" hišo v Osrednjih Slovenskih goricah. V hiši je razstavljena bogata etnološka zbirka.