Gorenjska iz Celja
Section outline
-
Prelepo Gorenjsko bomo obiskali v torek, dne 4. 10. 2011. Odhod bo z avtobusnega postajališča pred kinom Metropol v Celju ob 7. uri, povratek je predviden od 20. do 20.30 ure na isto lokacijo.
Naša pot bo potekala v naslednji smeri: Celje - Žalec - Šempeter - Vransko - Tuhinjska dolina - Kamnik - Mengeš - Brnik - Kranj - Radovljica - Vrba - Žirovnica - Vrba - Kranj - Škofja Loka - Trojane - Celje (postanki in ogledi si sledijo v zapisanem zaporedju, označeni so s krepkimi črkami). Na avtobusu bo potekalo geografsko in zgodovinsko vodenje, učenci se vključite s svojimi referati (osebnosti, pokrajinske značilnosti). V Vrbi (pod srenjsko lipo) in v Prešernovem gaju v Kranju nastopate z deklamacijami.
Ne pozabite prebrati nekaj osnovnih podatkov o pokrajini, ki jih imate zapisane na delovnih listih. Skozi celotno pot morate dopolnjevati manjkajoče besedilo, podpisati imena znanih osebnosti pod fotografije in vrisovati potek poti. Delovne liste boste oddali pred prihodom v Celje mentorju ekskurzije g. Golobu.
Postanki za malico in WC so predvideni v Žirovnici, Vrbi, Kranju in Trojanah. Kosilo si boste lahko privoščili v Škofji Loki od 13.30 do 14.30 ure, preden obiščemo Loški muzej.Za primer slabega vremena se primerno oblecite in obujte, s sabo imejte dežnike.Avtor ekskurzije: Tomo Golob -
Odhod ob 7. 00 uri, postajališče pred kinom Metropolom. Zbor 10 minut pred odhodom.
-
Skozi Tuhinjsko dolino (nekoč furmanska pot Dunaj - Trst, cestna povezava Kranjska - Štajerska) se bomo približali Nevljam (leta 1938 najdeno okostje mamuta iz starejše kamene dobe, staro 16 000 let) in Kamniku (stičišče cest med Ljubljansko in Celjsko kotlino ter Zgornjo Savinjsko dolino). Kamnik je eno najstarejših slovenskih mest (mesto leta 1267), z bogato kulturno in arhitekturno staro dediščino. Tu sta bila rojena general in pesnik Rudolf Maister in pesnik France Balantič. O njiju imamo pripravljene referate.
Mimo Mengša (rojstni kraj Janeza Trdine) se bomo napotili proti brniškem letališču.
-
Mimo našega največjega letališča Jožeta Pučnika se bomo peljali proti Kranju.
-
Mimo četrtega največjega slovenskega mesta Kranj (o katerem boste več izvedeli na poti nazaj), se bomo peljali po dolini reke Save mimo Brezja, naselja, ki je bilo prvič omenjeno že leta 1350. Danes je romarsko naselje najbolj znano po baziliki Marije Pomagaj (podoba čudodelne okronane Marije z otrokom).
-
Ob sotočju rek Save Bohinjke in Dolinke leži mesto iz 15. stoletja Radovljica. V tem starem naselju je precej starih mestnih hiš, župnijska cerkev Sv. Petra iz konca 15. stoletja, Thurnova graščina, v kateri so muzejske zbirke, posebnost je čebelarski muzej Slovenije. V gradu je tudi spominska sobazgodovinarja in dramatika Antona Tomaža Linharta. (referat o A. T. Linhartu)
Iz avtoceste je lepo viden tudi Alpski letalski center v Lescah.
V Žirovnico bomo prispeli ob 9.30 uri. Skozi več manjših naselij pod najvišjim vrhom Karavank Stolom, poteka Pot kulturne dediščine. V Žirovnici je bil rojen literarni zgodovinar Matija Čop, katerega rojstno hišo si bomo ogledali in prisluhnili multimedijski predstavitvi delovanja pomembnih mož iz preteklosti. V Breznici se je rodil čebelarski strokovnjak Anton Janša, v Doslovčah duhovnik in pisatelj Franc Saleški Finžgar, v Rodinah duhovnik in pisatelj Janez Jalen in v Vrbi pesnik France Prešeren.
-
Ob povratku nazaj se bomo ustavili v mestu ob sotočju rek Save in Kokre. Mesto je gospodarsko, trgovsko, prometno, izobraževalno in kulturno središče Gorenjske. Poleg različnih gospodarskih panog (tekstilna, gumarska, živilska, elektro, čevljarska), je močna sejemska dejavnost, saj prirejajo štiri mednarodne sejme (gozdarstvo in kmetijstvo, drobno gospodartsvo, oprema in sredstva civilne zaščite, stanovanjska oprema). Kulturno zgodovinskega pomena so Maistrov trg, Prešernova hiša, Mestna hiša, Gorenjski muzej, Cerkev Sv. Kancijana in tovarišev, Mitničarska hiša, Prešernovo gledališče, grad Khislstein ...
Mi se bomo najprej napotili v Prešernov gaj, preurejeno staro pokopališče, s spomenikoma Franceta Prešerna in Simona Jenka, nagrobnikom Janeza Puharja (izumitelju fotografije na steklo), spomenikom Bazoviškim žrtvam. (referati in deklamacije)
Sledil bo ogled Prešernovega spomenika pred Prešernovim gledališčem, nasproti stoji cerkev Sv. Kancijana in tovarišev. Ob poti proti avtobusnemu postajališču si bomo ogledali še Prešernovo in Bleiweisovo hišo.
Kranj bomo zapustili ob približno 13. uri.
-
Od 13.30 do 14.30 ure bomo imeli prosto za kosilo ali malico po lastni izbiri.
Mesto Škofja Loka je mesto od leta 1274 in slovi po najbolj ohranjenem srednjeveškem jedru v Sloveniji. Ime so ji dali Freisinški škofje, ki so bili njeni lastniki od leta 973 do 1803, ko je lastništvo prevzela avstrijska država sama. Pomembne kulturno - zgodovinske zgradbe so kapucinski samostan, srednjeveški trg z Marijinim znamenjem iz leta 1751, meščanski dvorec Homanova hiša, meščanske hiše na Cankarjevem trgu, cerkev Sv. Jakoba. Na hribu nad mestom stoji obnovljen Loški grad z arheološko, zgodovinsko, prirodoslovno, etnološko in likovno zbirko. Te zbirke si bomo pod strokovnim vodstvom ogledali tudi mi. Spoznali bomo pomen Škofjeloškega rokopisa iz leta 1466 in Škofjeloškega pasijona iz leta 1721.
V muzeju boste prejeli delovne liste, ki jih boste reševali med vodenjem in ogledom. Odhod iz Škofje Loke je predviden za 16.30.
-
Na prevalu Trojane se bomo ustavili od 17.30 do 18. ure. Čas bomo izkoristili za WC in nakup krofov. Tukaj boste tudi oddali delovne liste mentorju g. Tomu Golobu, ki jih bo pregledal in ocenil.
-
Prihod v Celje od 19. 00 do 19. 30 ure. Izstopna postaja ponovno pri kinu Metropol.
Upam, da vam bo ekskurzija polna vtisov in novih znanj še dolgo ostala v lepem spominu.