Presihajoča jezera ob reki Pivki
Section outline
-
Ekskrzija je rezultat dela z učenci, član Turističnega krožka OŠ Pivka 2010/2011, pod vodstvom mentoric Vide Smerdel in Marize Golle. Program ekskurzije je sestavni del naše letošnje raziskovalne naloge v okviru projekta Turizmu pomaga lastna glava.
PROGRAM ekskurzije s predvidenimi VSEBINAMI:
Iz Pivke bomo krenili s kolesi proti Zagorju.
Prvo postajališče bo v Drskovčah z ogledom Velikih jezer. V Zagorju daljši počitek z malico, ter lokostrelstvo pod vodstvom poklicnega lokostrelca. Pot bomo nadaljevali proti gradu Kalc, kjer se bodo odvijale družabne igre in lov na skriti zaklad. V poznih popoldanskih urah se bomo s kolesi odpravili nazaj proti Zagorju in pot nadaljevali po Krpanovi poti, vse do lovske koče »Jurček«.
Pri lovski koči Jurček si bomo postavili bivak, se učili taborniških spretnosti ob kurjenju tabornega ognja. Vse tiste, ki zanima lovstvo, se bodo lahko udeležili srečanja z lovskim čuvajem.
Naslednje jutro po zajtrku sledi kratek orientacijski pohod s spoznavanjem rastlin in njihov zdravilni pomen. Okrog 12.00 ure bomo v vasi Jurišče obiskali turistično kmetijo »CUNAR«, kjer nas bodo pogostili z njihovimi dobrotami.
Po kosilu odhod skozi vas Palčje do konjeniškega kluba v Trnju. Tu je ogled posestva in ježa islandskih konj. Proti večeru vrnitev v tabor.
Po zajtrku tretjega dne pospravljanje in odhod do Šilentabra. Tam je ogled vasi, ostankov nekdanjega gradu, znamenitih fresk v cerkvi Sv. Martin in razgled po dolini pod Šilentabrom. Udeleženci oddajo kolesa in se z avtobusom odpeljejo do vasi Narin. Kosilo na turistični kmetiji Andrejevi in povratek z avtobusom v Pivko.
Avtorica ekskurzije: Mariza Golle
-
Jezera so zalita pozno jeseni in zgodaj spomladi. Jezera ob visoki vodi zapolnijo javorniške podzemne vode na poti v dolino reke Pivke in so del sistema kraške Ljubljanice.
Znana so naslednja jezera:Petelinjsko, Palško jezero, Malo Drskovško jezero, Malo Zagorsko jezero, Veliko Zagorsko jezero, Laneno jezero ali jezero za gradom Kalec, Bačko jezero, Kalško jezero in Čičko polje.
Vsa ta jezera je mogoče obiskati peš, s kolesi ali s konji. S Petelinjskega jezera gremo lahko na Sv.Trojico, znano po literarnem junaku Martinu Krpanu, s katere imamo lep pogled na celo Pivško kotlino.
-
Dober kilometer zahodno od vasi Bač je na nizki vzpetini, nad izvirom reke Pivke, ostanek graščine Kalc iz 17. stoletja, kjer je živel in ustvarjal Miroslav Vilhar. Vilhar je bil eden glavnih protagonistov pri pripravi vseslovenskega tabora na Kalcu, ki so ga pripravili na nedeljo 9. maja 1869 in je bil eden najpomembnejših političnih dogodkov na Pivki v tistih časih in tudi še desetletja kasneje.
Na Kalcu je dve leti in pol živel tudi Franc Levstik ( 1831- 1887), kjer je učil Vilharjeve otroke. Tam je Levstik dobil tudi idejo za Martina Krpana, izročilo pa pravi, da mu je za živi model služil nenavadno močan in izrazit kovač iz teh krajev.
Grad je začel propadati po prvi svetovni vojni, ko so ga zapustili stanovalci. Danes stoji na mestu nekdanjega gradu le delno obnovljen stolp.
-
Velika Krpanova pot
Notranjski kras nudi za pohodništvo izjemne priložnosti. To je geološko raznolika pokrajina, ki ima prostrane pašnike in polja ter mogočen dinarski gozd, polna je kraških pojavov ter naravnih in kulturnih znamenitosti.
Velika Krpanova pot je 91 km dolga in dobro označena pohodniška pot.
Začne se na železniški postaji v Pivki in poteka po nekdanji poti, katere se je posluževal pisatelj Fran Levstik, ko je na gradu Kalec ustvaril prvo slovensko povest Martin Krpan. Pot preči masiv javorniško-snežniških gozdov med Juriščami in Lazami, poteka čez Loško dolino pri gradu Snežnik ter se vzpne na Bloško planoto. Od tam se spusti ob Slivnici do Cerkniškega jezera. Zadnji del pa se pot vzpne do Kaliča in se po Javorniški cesti izteče v Postojno, kjer se na železniški postaji tudi zaključi.Neposredno na sami trasi se nahaja 14 ključnih točk, ki nudijo pohodnikom različne storitve ( hrana, pijača, nočitve, informacije, nakup karte).
Prav tako se nahaja na sami trasi 14 naravnih in kulturnih znamenitosti, ki se jih nikakor ne sme zamuditi. Pot je primerna za tridnevni treking po Notranjskem krasu ali pa za krajše enodnevne etape.
http://www.postojna.si/podrocje.aspx?id=1713 -
Jurišče, kjer na začetku vasi na levi strani najdete turistično kmetijo Pri Cunarju. Zazdelo se vam bo, da ste prišli v drug svet, pokrajina je tu res nekaj posebnega. Prebivalci vasi se ukvarjajo predvsem z živinorejo, za kar so tu idealni pogoji, še posebej za vzrejo drobnice.
Na turistični kmetiji Pri Cunarju se lahko okrepčate z dobro domačo hrano, domačim belim kruhom, ovčjim sirom in skuto, pršutom, zašinkom, mineštro, joto, ovčjim in divjačinskim golažem, pa še bi lahko naštevali. Prav gotovo boste našli nekaj zase.
Po kosilu si lahko privoščite sprehod po bližnji okolici. Mogoče se boste povzpeli na Krščičevec, priljubljeno pohodniško točko domačinov in ostalih obiskovalcev. Za pot povprašajte domačine, informacije pa najdete tudi na info tabli sredi vasi. -
Vas Trnje leži ob robu Pivške kotline le 1,8 km od Pivke, v neokrnjenem naravnem okolju razvejane reke Pivke in presihajočih jezer, ki jih s severne strani obdaja veriga Javornikov s Krpanovo Sveto Trojico na sredini.
Jahalna šola "Islandski konji Trnje", domačija Pavšičevih, deluje že od leta 2000, ko so postavili svoje hleve in naredili vso ostalo infrastrukturo, ki je potrebna za dobro počutje in izobraževanje konj in učencev – jahačev.
-
Šilentabor je najvišji vrh (751 m) grebena na jugozahodni strani Pivške kotline, ki deli Zgornjo Pivko od doline Reke in od Brkinov. Na Taborskem grebenu sta stali dve gradišči: Šilentabor in Gradišče, nastali že v ilirski dobi (8. stoletje pred Kristusom), kasneje pa so ju uporabili tudi Rimljani. Ob Šilentabru so v srednjem veku sezidali mogočen grad. O njem nam je ohranil pričevanje Valvasor. Grad naj bi bil končan leta 1471, ko so po nekaterih virih Turki prvič pridrli na Pivško. Ohranjeni ostanki pričajo o mogočni utrdbi.
Cerkev sv. Martina sodi v skupino preprostih gotskih podeželskih cerkva, ki so tako značilne za naše ozemlje. Največja dragotina je slikarija, ki se je najbolje ohranila na oboku. Kot pravijo strokovnjaki, so bile slike narejene pred letom 1464 in sodijo v istrsko-kraški umetnostni krog. Baročna doba je prispevala prostorno ladjo in dve grobnici. V eni naj bi bil pokopan tudi škof Andrej Jakob de Raunach, ki je bil doma z bližnjega gradu. -
Gručasta vas Narin je od Pivke oddaljena samo 6 kilometrov in je del slikovite pokrajine med Snežnikom in Nanosom. Vas in okolica sta nadvse zanimivi za vse potepa željne ljubiltelje neokrnjene narave, ki preseneča z mogočnimi gozdovi, cvetočimi travniki, kraškimi globelmi in presihajočimi jezeri. Čudovit pogled na Narin se nam odpre s Šilentabra, kraškega roba nad dolino reke Pivke.