Dolenjska - kjer knjiga je doma
Section outline
-
Interdisciplinarna ekskurzija nas bo vodila po Celjski kotlini, nato se bomo pod Trojanami usmerili južno v Posavsko hribovje. Preko GEOSS-a na Slivni se bomo spuščali mimo Vač proti Litiji in se iz Savske doline dvignili do gradu Bogenšperk. Obiskali bomo najstarejši samostan na Slovenskem, v Stični. Na Muljavi stoji kompleks bogate kulturne in stavbne dediščine tukaj rojenega Josipa Jurčiča, blizu kraja Krka izvira reka Krka. Zadnji postanek bo na posestvu očeta slovenske knjige Primoža Trubarja, na Rašici.
Ekskurzija je načrtovana medpredmetno (geografija, zgodovina, slovenščina).
Učenci bodo spoznavali pokrajine širše domovine, bogato kulturno, zgodovinsko in stavbno dediščino ter s tem razvijali domoljubje in ljubezen do svoje domovine. Prostorske veščine bodo pridobivali z beleženjem poteka poti na zemljevidu.
Avtor ekskurzije, oblikovanja poti in fotografij je Tomo Golob, 2023. -
Vstopna postaja interdisciplinarne ekskurzije
-
Grajski kompleks sestavljajo ruševine romanskega dvora, obnovljena grajska kapela iz 17. stoletja, vrtni prostor in ostanki gospodarskega poslopja. V mladih letih je tukaj živel tudi Janez Vajkard Valvasor, ki bi naj bil pokopan v družinski grobnici v grajski kapeli ob razvalinah gradu Medija.
Grajski kompleks je razglašen za kulturni in zgodovinski spomenik.
Medija: https://sl.wikipedia.org/wiki/Janez_Vajkard_Valvasor
Učenci se sprehodijo s parkirišča do razvalin gradu in kapele. Poslušajo razlago in eden izmed njih prebere zapis na plošči kapele. -
Je naselje na nadmorski višini 626 metrov v občini Litija. V njem živi nekaj čez 100 prebivalcev. Tukaj leži GEOSS (geometrično središče Slovenije). V bližini je tudi spomenik rodoljubu osamosvojitvene vojne za Slovenijo s prikazom kamnin na Slovenskem.
Slovenija - Turistični vodnik, str. 321, MK, Ljubljana 1996
Ob označbi GEOSS-a prepišejo koordinate geografske lege, opazujejo obeležja in zastavljajo vprašanja, oz. odgovarjajo na učiteljeva vprašanja.
Na parkirišču ob avtobusu zaužijejo malico.
-
Za pokopališčem na Vačah se nahajajo ostanki fosilne morske obale. Morje je to območje prekrivalo še pred 13 milijoni let. Najdeni so bili ostanki kamnovrtnih školjk, spužev vrtalk, zob morskih psov, jakobovih školjk, lupin ostrig.
Območje je zavarovano kot naravni spomenik.
https://geoss.eu/turizem/naravne-in-kulturne-znamenitosti/fosilna-morska-obala/
Učenci opazujejo fosilne ostanke iz preteklosti in razumejo, da je na to območje segalo Panonsko morje.
-
V začetku 16. stoletja je grad zgradila rodbina Wagen, po kateri grad še danes nosi ime (Wagensperg). Leta 1672 sta grad kupila Janez Vajkard Valvasor in žena Ana Rozina. Postal je kulturno in znanstveno središče z grafično delavnico in bogato knjižnico. leta 1692 se je Valvasor zaradi dolgov moral izseliti iz gradu. Zadnji lastnik gradu je do italijanske kapitulacije 1943 bil knez Windischgraetz.
V času Valvasorjevega bivanja na gradu je nastalo pet topografskih in tri umetniška dela. V tem času se je polihistor odlikoval tudi z raziskovanjem Cerkniškega jezera, zaradi katerega je bil sprejet v angleško kraljevo družbo leta 1687. Njegovo najbolj znano delo je Slava vojvodine Kranjske, ki je izšla v Nuernbergu leta 1689. Zaradi dolgov je ostal brez vseh gradov in knjižnice. Leta 1693 je umrl v Krškem.
Danes je grad kulturni spomenik državnega pomena in prizorišče številnih kulturnih prireditev. Je prostor številnih muzejskih zbirk, grajskega parka in grajske krčme.
Zgibanka Grad Bogenšperk Valvasorjev dom, Javni zavod Bogenšperk
Učenci poslušajo razlago in vodenje ter zastavljajo vprašanja. Aktivno sodelujejo pri ogledu muzejskih zbirk. Na delovni list dopisujejo manjkajoče besede.
-
Cistercijanski samostan je leta 1136 ustanovil oglejski patriarh Peregrin I. Menihi so se poleg molitve posvečali tudi delu, dobrodelnosti in gospodarskim dejavnostim. Jožef II. je samostan razpustil leta 1784, ponovno je bil naseljen 1898. Je najstarejši na današnjem slovenskem ozemlju.
V samostanu je živel tudi znani slovenski zdravilec, pater Simon Ašič, tukaj pa ste izobraževala tudi Anton Tomaž Linhart in Jakob Petelin Gallus.
V samostanu se nahaja tudi Muzej krščanstva na Slovenskem. V NUK-u hranijo tukaj nastali Stiški rokopis.
Dejavnosti, ki jih ponuja samostan so: ogled bazilike Žalostne Matere Božje, Muzeja krščanstva, križnega hodnika znotraj samostana. Nudijo tudi delavnice s kaligrafsko pisavo, v prodajalni lahko kupite zeliščarske izdelke.
Po predhodni najavi in proti plačilu lahko naročite tudi delovni list, ki je oblikovan v obliki stripa.
https://sl.wikipedia.org/wiki/Cistercijanski_samostan_Sti%C4%8Dna
Učenci poslušajo vodenje po samostanskem kompleksu in izpolnjujejo delovni list.
-
Na Muljavi se je rodil leta 1844 Josip Jurčič, slovenski pisatelj, pesnik, časnikar in avtor prvega slovenskega romana Deseti brat. V njegovi rojstni hiši je danes stalna muzejska zbirka, ki predstavlja pisateljevo literarno delo in oprema revnejše kmečke hiše.
Kompleks na Muljavi je tudi muzej na prostem, saj si poleg Jurčičeve rojstne hiše, lahko ogledamo še vodnjak, čebelnjak s številnimi panjskimi končnicami, sušilnico lanu, kozolec toplar, kaščo, gospodarsko poslopje in Krjavljevo kočo.
Vodenje vključuje tudi multimedijsko predstavitev Jurčičevega življenja in dela. Domačija je vključena v Jurčičevo literarno pot od Višnje Gore do Muljave.
Učenci ob obisku pred rojstno hišo povedo kaj o pisatelju, preberejo ali deklamirajo kakšen odlomek iz njegovega dela ter celo odigrajo kratek odlomek o Krjavlju.
Zgibanka Jurčičeva domačija, ZKT Prijetno domače Ivančna Gorica, Ivančna Gorica 2023
Učenci si ogledajo multimedijsko predstavitev življenja in dela Josipa Jurčiča. Ob ogledu različnih muzejskih zbirk občudujejo stare predmete in zastavljajo vprašanja. Sodelujejo pri kulturnem programu pred rojstno hišo.
Sledi malica iz nahrbtnika.
-
Izvir Krke se nahaja blizu istoimenskega kraja na severnem predelu Suhe krajine. Tukaj srečamo številne kraške izvire in staro kmečko arhitekturo. Ob prihodu v naselje Krka stoji velika vaška cerkev svetega Kozme in Damijana. Pred izvirom Krke naletimo na izvir potoka Poltarica, ki je njen prvi pritok in izvira na več mestih pod skalami ob vznožju strmega gozdnatega pobočja. Na skali nad izvirom je nekoč stal močno utrjen srednjeveški grad Vrhkrka, od katerega so danes vidni le še sledovi ruševin. Nad izvirom se nahaja tudi vhod v jamo Poltarico, ki pa je za turiste zaprta. Pot nas vodi naprej skozi vasico Gradiček, do izvira Krke. Tik nad njim se nahaja Krška jama, ki si jo lahko ob predhodni najavi ogledamo. Je suha izvirna jama, ki podzemno vodo bruha le ob daljših deževjih.
https://vnaravi.si/novomesko-krska/izvir-krke
S parkirišča se sprehodimo skozi staro vasico Gradiček do Krške jame. Občudujejo staro ljudsko stavbno dediščino. Učenci zastavljajo vprašanja pred in v jami.
-
Zadnji postanek na interdisciplinarni ekskurziji po Dolenjski je rojstni kraj očeta prve slovenske knjige. Voden ogled vsebuje opis življenja in dela Primoža Trubarja v prostoru nad vodnim mlinom. Na ogled so poslikana in popisana okna v prostoru o delu in življenju protestantskega duhovnika in zastekljene vitrine z razstavljenimi njegovimi deli.
Sledi ogled celotnega kompleksa Trubarjeve domačije. Učenci zastavljajo vprašanja.
Ob koncu na klopeh v naravi dokončajo delovne liste.
Prosti čas je namenjen malici in sprostitvi pred daljšo vožnjo domov.
-
Povratek na izhodiščno točko med 19. in 20. uro.