Section outline

  • Celodnevna ekskurzija udeležence popelje na Dolenjsko.
    Namenjena je utrjevanu in usvajanju znanja učencev v višjih razredih osnovne šole ter urjenju v uporabi izbranih metod terenskega dela.
    Ekskurzija je interdisciplinarna. Na njej se prepletajo vsebine iz učnih načrtov za geografijo, zgodovino, slovenski jezik, naravoslovje, biologijo, kemijo, šport itd.
    Na ekskurziji učenci spoznavajo značilnosti  naravnogeografskih enot Slovenije (s poudarkom na Dinarskokraških pokrajinah), življenje in delo Primoža Trubarja, reko Krko, zgodovino Novega mesta in grad Otočec ...

    Itinerarij poti:
    8:00-9:30 Ajdovščina - Rašica na Dolenjskem (vožnja)
    9:30-11:00 Rašica (ogled Trubarjeve domačije; malica)
    11:00-11:30 Rašica - vas Krka (vožnja)
    11:30-13:00 izvir reke Krke (pohod tja in nazaj; terensko delo; malica)                                       
    13:00-13:15 vas Krka - Žužemberk (vožnja)
    13:15-14:00 Žužemberk (ogled lehnjakovih pragov; terensko delo)
    14:00-14:45 Žužemberk - Novo mesto (vožnja)                        
    14:45-16:15 Novo mesto (ogled starega jedra; terensko delo in malica)                                      
    16:15-16:30 Novo mesto - Otočec (vožnja)                                    
    16:30-17:30 grad Otočec (ogled grada in nekaj prostega časa)  
    17:30-19:00 vožnja na relaciji Otočec - Ajdovščina


    Učni cilji:

    - Učenci pridobivajo in utrjujejo znanje o obiskanih naravnogeografskih enotah Slovenije.

    - Učenci širijo svoje poznavanje življenja, dela in pomena Primoža Trubarja.

    - Učenci spoznavajo izbrane kraške pojave (kraški izvir, lehnjakovi pragovi itd.).

    - Učenci spoznavajo zgodovinski razvoj Novega mesta.

    - Učenci utrdijo svoje znanje o značilnostih srednjega veka in gradovih.

    - Učenci se urijo v uporabi izbranih tehnik terenskega dela.          

    - Učenci se gibajo v naravnem okolju in krepijo svojo kondicijo.


    Avtor ekskurzije: Martin Štinjek   

  • Učenci pred odhodom pripravijo kratke 5 minutne referate, ki jih predstavijo na avtobusu.

    Teme določimo sproti. Deloma jih prilagodimo interesu otrok. Vezane so na pokrajine, kraje in zanimivosti, ki jih vidimo ob poti.

    Teme referatov so lahko sledeče: Obsredozemske pokrajine, Predalpske pokrajine, Dinarskokraške pokrajine, Obpanonske pokrajine; Vipava, Razdrto, Postojna, Unec, Logatec, Vrhnika, Ljubljana, Škofljica, Dobrepolje, Žužemberk, Novo mesto, Otočec, Trebnje, Ivančna Gorica, Višnja Gora; Nanos, Javorniki, Ljubljansko barje, Krim, Suha Krajina, Novomeška pokrajina, Gorjanci, Dolenjsko podolje; Postojnska vrata, Primož Trubar, Katekizem in Abecednik, Trubarjeva domačija, reka Krka, izbrani kraški pojav, srednji vek, življenje na gradu, grad Otočec, celinsko podnebje ipd. 

  • Rašica je naselje v občini Velike Lašče na Dolenjskem. Vas je najbolj poznana kot rojstni kraj očeta slovenskega knjižnega jezika Primoža Trubarja. V naselju se nahaja obnovljena Trubarjeva domačija (Temkov mlin), ki stoji ob istoimenskem potoku.

    Učenci si med 9.30 in 11.00 ogledajo Trubarjevo domačijo. Udeležijo se osnovnega izobraževalnega programa z naslovom Trubar in njegov čas. Na 45 minutnem vodenem ogledu spoznajo celotno domačijo in si ogledajo spominsko sobo ter slišijo razlago življenja in dela Primoža Trubarja, njegovih sodobnikov, pomena protestantizma in reformacije. Vmes odgovorijo na vprašanja o Primožu Trubarju. V mirnem in varnem okolju dobijo tudi čas, da pojedo malico. V primeru večje skupine se ogled opravi v dveh skupinah. Medtem ko, je ena skupina na ogledu, druga skupina poje malico (nato se skupini zamenjata).

    Za ogled domačije se je potrebno predhodno najaviti. Več informacij za načrtovanje obiska je dostopnih na spletni strani Trubarjeve domačije.

    Mlina na Trubarjevi domačiji.

     Foto: Martin Štinjek
  • Reka Krka je najdaljši desni pritok Save v Sloveniji. S svojo dolžino 95 km je druga najdaljša povsem slovenska reka (za Savinjo) in največja reka na Dolenjskem. Izvira pod Krško jamo v bližini vasi Krka v Suhi Krajini. Njen slikovit kraški izvir leži na nadmorski višini 272 m. 

    Učenci med 11.30 in 13.00 opravijo lahkoten pohod po krožni poti iz vasi Krka do izvira Krke in nazaj (avtobus namreč ne more do izvira, zato nas počaka na parkirišču pri Cerkvi sv. Kozme in Damijana v vasi Krka!). Pri izviru v zavetju sence dreves pod vodstvom učiteljev športa opravijo nekaj razgibalnih vaj. Nato izmerijo temperaturo zraka na soncu in v senci ter temperaturo in pH vrednost vode pri izviru. S kompasom določijo tudi smeri neba ter zapišejo v katero smer teče reka Krka od izvira dalje. Vmes je nekaj časa za malico.   

    Kraški izvir reke Krke blizu vasi Krka na Dolenjskem.

     Foto: Martin Štinjek
  • Žužemberk je najpomembnejše naselje Suhe Krajine. Leži ob reki Krki in ima okoli 1.100 prebivalcev. Kraj je središče istoimenske občine. Znan je po lehnjakovih pragovih na reki Krki, ki je edina večja reka v Sloveniji, ki odlaga lehnjak ali lahki kamen oziroma lahkovec, kot mu tudi pravijo domačini. Lehnjak je sestavljen iz kalcijevega karbonata. Nastaja v razmeroma plitvi vodi, iz katere se izloča raztopljeni apnenec, ki se nabira na rastlinah v rečni strugi. Ko rastline odmrejo, ostane luknjičava usedlina. Je ena redkih kamnin, ki plavajo na vodi.

    Učenci si med 13.15 in 14.00 ogledajo lehnjakove pragove. Do njih odidemo po cesti, ki vodi s parkirišča pri gradu do mosta čez reko Krko. Po kratkem opazovanju učenci narišejo panoramsko skico.

    Lehnjakovi pragovi na reki Krki v Žužemberku.

     Foto: Martin Štinjek
  • Novo mesto je središče Dolenjske s svetovno pomembno arheološko dediščino. Mesto situl obdajajo vinorodni griči, kjer pridelujejo značilno vino cviček, ter skrivnostno hribovje Gorjanci. Mesto je 7. aprila 1365 ustanovil Rudolf IV. Habsburški. Danes sodi med največja slovenska mesta in ima okoli 24.000 prebivalcev. Novo mesto je sedež istoimenske občine. Tu je tudi sedež statistične regije Jugovzhodna Slovenija.

    Z učenci med 14.45 in 16.15 opravimo voden ogled starega mestnega jedra Novega mesta. Spoznavanje lokalnih zanimivosti obogatimo z izpolnjevanjem predpripravljene karte. Vmes najdemo tudi nekaj prostega časa za malico. 

    Mestna hiša - Rotovž v Novem mestu

     Foto: Martin Štinjek
  • Grad Otočec leži na otoku sredi reke Krke. Prvič se omenja že daljnega leta 1252. Na gradu se je zvrstilo več različnih lastnikov, zadnji med njimi so bili grofje Margheri di Commandona, ki so ga imeli v lasti do druge svetovne vojne. Grad je sestavljen z obzidja s štirimi okroglimi obrambnimi stolpi in predelanim osrednjim obrambnim stolpom nad vhodom v notranje dvorišče. Leta 1942 so grad požgali partizani, po vojni je bil obnovljen in predan hotelski dejavnosti. Grad skupaj z bližnjim parkom sodi med najslikovitejše kraje v Sloveniji.

    Učenci med 16.30 in 17.30 opravijo kratek ogled grajskega kompleksa. Po ogledu imajo nekaj prostega časa za sprehod po okolici. Na njem vsak naredi po eno lepo oz. zanimivo fotografijo.

    Grad Otočec leži na otoku reke Krke.

     Foto: Martin Štinjek