Section outline

  • Soška pot in Trenta

    Učenci sedmih razredov boste obiskali in spoznali Trento, Alpsko pokrajino, ki sodi v Triglavski narodni park. Naravne in kulturne značilnosti pokrajine boste spoznavali na pohodu po Soški poti. Soška pot je speljana ob Soči, od njenega izvira do Bovca, v celoti je dolga 25 km. Mi bomo obisk Soške poti zaključili v Informacijskem središču TNP Dom Trenta. Pohod bomo začeli ob Koči pri izviru, nadaljevali do naslednjih točk; spomenika J. Kugyja, korit Mlinarice, botaničnega vrta Julijana in zaključili v Domu Trenta.
    Na ekskurziji boste spoznavali naravne  značilnosti pokrajine; kraški izvir Soče, značilnosti površja zgornjega dela soške doline, značilnosti ledeniškega preoblikovanja in delovanja reke ter posebne rečne oblike - korita,  značilnosti naravnega rastja in živalstva.

    Spoznali bomo tudi nekatere kulturne značilnosti pokrajine:  stavbno in tehnično dediščine, gospodarske dejavnosti, ki so omogočale preživetje v preteklosti in sedanjosti, značilnosti naselij.

    Ekskurzija se povezuje s športno vzgojo.

    Ekskurzijo bomo zaključili v Informacijskem središču TNP Domu Trenta, kjer je celovito prikazana naravna in kulturna dediščina območja. Prav tu bomo imeli daljši postanek in naš obisk Trente zaključili. Na poti boste reševali učni list.

    Odhod iz šole Renče bo ob 7. uri in predviden prihod ob 17. uri. Pridite v primerni pohodnih oblačilih in obutvi. Malica in pijača iz nahrbtnika.

    Avtorica ekskurzije: Anka Lipicer

    Datum: 26.2.2023


  • Naš obisk Trente in Soške poti bomo začeli pri Koči ob izviru Soče. Tu nas bo pričakal vodnik, ki nas bo vodil po poti. Po daljši vožnji bodo učenci imeli krajši postanek z malico. Sledi zbor in pričetek dejavnosti.  Učenci si ogledajo kočo, ki je planinska postojanka. Preuredili so jo iz nekdanjega italijanskega vojaškega objekta. Oskrbnik nam oriše vlogo planinskih postojank za planince in ostale obiskovalce.  Pozornost usmerimo k Soči. Učenci izvedo, da Soča izvira iz jame s podzemnim jezercem, kot stalni kraški izvir. Ob tabli Soška pot bomo povzeli potek, vsebino ter časovnico ekskurzije. V zgornjem delu doline opazujemo razgibano površje, strma pobočja, ledeniško dolino. Gozd porašča dno doline, strme bregove.  Spoznavamo kamninsko sestavo površja, ki nam jo informacijske table dodatno pojasnjujejo. Ponovimo, kako so nastale Alpe. Opazujemo tok Soče, ki je neenakomeren. V strugi opazimo balvane, brzice, tolmune, rečne otoke.

  • Dr. Julius Kugy je bil ljubitelj gora, gornik, po poklicu pa pravnik. S pomočjo domačih gorskih vodnikov se je povzpel na mnoge vrhove Julijskih Alp. Spomenik dr. Juliusu Kugyju leži ob vznožju prelaza Vršič. Postavila ga je Planinska zveza Slovenije. Po njem so poimenovane nekatere gorske poti. Pisal je o lepotah Julijskih Alp, zanimala ga je tudi botanika in glasba. 

    Ob nadaljevanju poti opazujemo tradicionalno trentarsko hišo, kot primer stavbne kulturne dediščine.

  • Po Soški poti pridemo do korit Mlinarice . Hudourniški potok je izdolbel kilometer dolgo in sto metrov globoko sotesko, ki se pred izlitjem v Sočo zoži v korita. Potok Mlinarica se napaja iz snežišča Mlinarica, ki leži med Prisojnikom in Razorjem. 

    V spodnjem delu korit je 8 metrov visok slap, nad njim pa sta dva polkrožna erozijska lonca. Korita so naravna znamenitost.

  • Botanični Vrt Juliana se nahaja v Trenti na pobočju Kukle in  meri 2.572 kvadratnih metrov. V vrtu uspeva približno 600 vrst rastlin.  Med njimi so nekatere endemiti. Od ostalih alpskih botaničnih vrtov v Evropi se razlikuje po pestri mešanici alpskih in kraških rastlin. Je najstarejši alpski botanični vrt v Sloveniji. Simbol Juliane je Zoisova zvončnica.

    Botanični vrt upravlja Prirodoslovni muzej Slovenije.

    V botaničnem vrtu imajo učenci strokovno vodenje. Sledi odmor za malico in nadaljnje raziskovanje Soške poti.

    Na poti si bomo ogledali še ostanke fužin in spoznali tehnično dediščino Trente (žage, mlini).


  • Soško pot bomo zaključili v Informacijskem izobraževalnem središču TNP v Domu Trenta. Tu si bomo ogledali multivizijsko predstavitev TNP, razstavo o živi in neživi naravi, Trentarski muzej s predstavitvijo etnološke dediščine ter kulturnega izročila Trente.

    Učenci izpolnijo delovni list in ga oddajo učitelju.

    Sledi daljši postanek za malico, zbor učencev in odhod v Renče ob 15.30.