Section outline

  • Sledečo ekskurzijo izvajam za maturante že vrsto let. Ekskurzija je zasnovana interdisciplinarno, sodelujemo pa profesorice geografije in zgodovine. Dijaki aktivno sodelujejo pri pripravi in izvedbi. Točke postanka so: pokopališče v Vipavi, Izvir Hublja, tolminska korita, Kolovrat, Idrija in Divje jezero. Pot začnemo ob 7.30 in se vrnemo ob 18.00.

    Cilj ekskurzije je dijakom približati te pokrajine. Na ekskurziji opazujejo spreminjanje reliefa, značilnosti rastja in kulturne krajine. 

    Na ekskurzijo gremo ob koncu marca, ko je dan že nekoliko daljši. V tolminskih koritih takrat še ne pobirajo vstopnine, tako da je edini strošek dijakov cena avtobusa. 

    Slabost je, da se na poti ne ustavimo nikjer, kjer so wcji, razen v Idriji na avtobusni postaji. Na ekskurzijo je potrebno iti z manjšim avtobusom, ker je pot tako do tolminskih korit kot na Kolovrat ozka in s precej ostrimi ovinki, na parkirišču pri Divjem jezeru pa se avtobus težko obrne, če je tam parkiranih več avtomobilov..

    Dijaki tekom ekskurzije rešujejo delovni list, ki jim pomaga pri pisanju poročila ekskurzije.

    Avtorica ekskurzije in fotografij: Danijela Horvat

  • Pot nas pelje iz Postojne preko Rebrnic, mimo Vipave do Ajdovščine. Na poti opozorim na mejo med kraškim svetom in nekrasom, ki je zelo izrazita. Povem, da se peljemo mimo kraških planot na eni strani ter Vipavskih brd na drugi.  Izpostavim tudi pomen osuševanja Vipavske doline v 80. letih. Pri izviru Hublja si ogledamo kraški izvir in se orientiramo. Dijaki spoznajo pomen kraških izvirov za oskrbo z vodo v Vipavski dolini.

  • Na poti proti Tolminu se peljemo mimo točk, ki jih posebej izpostavim: Vipavski križ, umetno jezero Vogršček, Sabotin, Sveta gora, pot v Goriška brda pod Sabotinom in pri Plavah, Kanal ob Soči, Anhovo, hidroelektrarne na Soči in črpalno elektrarno v Avčah.

    V Tolminskih koritih dijaki v živo vidijo delovanje rečne (globinske) erozije in korita. Na Hudičevem mostu povem legendo o poimenovanju mosta. Povem tudi o planšarstvu ter naseljih, ki se nahajajo nad koriti (Čadrg, Javorca). Povem tudi nekaj značilnosti Tolmina (zakaj je nastal na tem območju, gospodarska slik naselja).

  • Na Kolovratu se zapeljemo do izhodišča za muzej na prostem. Nato se peš vzpnemo mimo ostankov soške fronte do vrha, do meje oz. enega od mejnih kamnov. Tam se najprej orientiramo. Poskušamo prepoznati čim več pokrajin, ki jih vidimo. Povem o potresu leta 1976, demografski ogroženosti območja, gospodarski sliki soške doline.

  • Pot nadaljujemo proti Mostu na Soči. Ob jezeru izpostavim njegov nastanek. Ko se vozimo skozi proti Idriji povem o višjem svetu, ki nas spremlja na levem in desnem bregu Idrijce. Na križišču za Cerkno povem še o gospodarskih značilnostih Cerknega z okolico. 

    V Idriji parkiramo na avtobusni postaji in se sprehodimo skozi mesto. Gremo v smeri stavbe z vstopom v Antonijev rov, nato mimo najstarejšega delujočega gledališča do gradu. Tam povem o dediščini pridobivanja živega srebra. Nato se spustimo do cerkve svete Trojice, ki je povezana s Škafarjem in mimo čipkarske šole pridemo na Mestni trg. 

  • Če je gladina nizka, gremo okoli Divjega jezera, če je pa voda visoka, pa samo do razgledne točke nad jezerom. Tu povem o nastanku jezera, o Jezernici in Idrijci, idrijskem prelomu in rastlinskem svetu okoli jezera.

    Pot nato nadaljujemo proti Postojni. Ob poti povem o pokrajinah, ki nas obdajajo (Logaško polje, Rovtarsko hribovje, Hrušica). Na Godoviču opozorim na pot proti Črnemu vrhu in Colu. Od Grčarevca naprej povem še o Planinskem polju.