Radeče z okolico
Section outline
-
Spoznavali bomo občino Radeče. Najprej se ustavimo v centru Radeč in se sprehodimo do železnega mosta. Nadalje se z avtobusom odpeljemo do Papirnice Radeče, kjer imamo ogled. Potem nas avtobus odpelje do naslednje točke – slikovite vasice Svibno, kjer imamo kratek postanek za malico. Tam nas čaka kratek orientacijski pohod. Nazadnje nas avtobus odpelje do izhodišča pod Magolnikom, od koder se peš odpravimo proti vrhu. Avtobus nas počaka in odpelje nazaj proti šoli.
Časovni potek:
8.00 odhod izpred šole, ogled Radeč
9.00 odhod avtobusa proti Njivicam
9.15 voden ogled Radeče papir nova
10.15 odhod avtobusa proti Svibnem
10.30 odmor za malico
10.45 ogled Svibna, aktivnosti
12.15 odhod proti Magolniku
13.00 prihod na Magolnik, aktivnosti
14.30 odhod avtobusa nazaj proti šoli
15.00 prihod nazaj v šolo
Cilji:
Učenci:
- spoznajo naravno in družbenogeografske značilnosti občine Radeče,
- poznajo zgodovino Radeč in znajo opisati njihovo lego,
- se orientirajo v naravi,
- spoznavajo naravno in kulturno dediščino občine,
- so fizično aktivni.
Ekskurzija je namenjena predvsem učencem 9. razredov.
Medpredmetne povezave: zgodovina, biologija, slovenščina.
Avtorica ekskurzije: Bojana Kovačič
-
Mesto Radeče označuje slikovita geografska lega v severovzhodnem delu Posavskega hribovja.
Prvotno naselje, trg in kasneje mesto so nastali ob izlivu rečice Sopote v Savo. Ko se slednja izvije iz tesnega objema zasavskih sotesk, se pri Radečah umiri in zareže strugo v osrčje Posavja. Na reki Savi se je že v srednjem veku ustalila meja med Štajersko in Kranjsko, ki velja še danes.
Staro mestno jedro se nahaja pod Grajskim gričem, z žal zaraščenimi razvalinami graščine, tik nad ustjem Sopote. Novejši del mesta se širi proti Savi in navzgor ob Sopoti. Zgodovinsko izročilo pravi, da je bilo tu nekoč osrednje pristanišče na Savi. Mnogi splavarji so si tu služili kruh. Njihovo življenje je pustilo kraju neizbrisen pečat, njihove šege in običaje pa še danes obujajo splavarji s tradicionalnim splavarjenjem in splavarskim krstom.
Z ukazom kralja Aleksandra so Radeče 15. julija 1925 postale mesto. Do leta 1951 je bil sedež občine v Radečah, zatem se je selil v Hrastnik, kasneje v Laško. Občina Radeče ponovno postane samostojna 1. januarja 1995.
Današnja Občina Radeče spada med manjše občine. Njena velikost je 50 kvadratnih kilometrov. Ima štiri krajevne skupnosti in 23 naselij.
-
Tradicija papirništva v Radečah sega v leto 1736. Od takrat naprej vse generacije vestno sledijo stopinjam papirniških mojstrov. Strokovnost, ki temelji na dolgoletni tradiciji in pridobljenem znanju, se kaže v kakovosti izdelave vseh vrst papirjev. Vrsto let je Papirnica Radeče predstavljala glavni vir zaposlitve občanov, dandanes pa se soočajo z vrsto sprememb in novih priložnosti.
KRATKA ZGODOVINA PODJETJA:
1736 Izdelan je bil zaščitni vodni znak z napisom Ratschah
1908 Bratje Piatnik temeljito obnovijo papirnico
1939 Prenovitev stroja za izdelavo boljših papirjev in kartonov (proizvodnja 25 ton na dan)
1965 Zgrajen papirni stroj III in posodobljen energetski objekt
1965 Postavljen papirni stroj IV in dograjeni novi proizvodni prostor
1983 Postavljen nov papirni stroj V, ki je namenjen proizvodnji vrednostnih in zaščitenih papirjev
2002 Tehnološka posodobitev PS4
2010 Rekonstrukcija PS5
2010 Ustanovitev podjetja Radeče papir Nova d.o.o.
Vir: https://www.radecepapir.si/podjetje/?lang=sl
-
Vas Svibno leži zahodno, približno 8 km od Radeč na okoli 500 m nadmorske višine. Poleg Svibnega krajevno skupnost sestavljata še široko raztegnjena zaselka Počakovo in Zagrad.
Svibno je slikovita vasica z gostoljubnimi domačini in čudovitimi razgledi na pokrajino. Župnija Svibno je bila ustanovljena že pred letom 1282 in je tako ena najstarejših v Sloveniji. Župnijska cerkev Sv. Križa stoji ob vznožju strmega grajskega griča. Okoli cerkve se stiska pokopališče.
Grad Svibno so pozidali vojvode Spanheimi verjetno že v 12. stol. Po Valvasorju naj bi grad Svibno pozidal Arnulf Svibenski že leta 928. Leta 1169 se prvič omenjajo vitezi Ostrovrharji, kateri so imeli svoj sedež na gradu Svibno. Sam grad se izrecno omenja šele leta 1327. Grad je bil razdejan in prepuščen propadu v 17. stol. Danes je na grajskem hribu vidnih nekaj razvalin.
Vir: https://visitradece.si/znamenitosti/; https://www.radece.si/krajevna-skupnost-svibno/ -
Magolnik je naselje pa tudi manjši, planotast svet, ki leži na meji med občino Radeče in občino Litija (večji del spada pod to občino). Tu se križajo pohodne, kolesarske in gozdne poti. Leži sredi neokrnjene narave in nudi razglede daleč po Sloveniji. Na Magolniku je tudi koča.