Ekskurzija na Ptuj
Section outline
-
Ekskurzija na Ptuj je primer strokovne ekskurzije v okviru izbirnega predmeta Turistična vzgoja. Gre za trajnostno zasnovano ekskurzijo, ki vključuje načine prevoza z manjšim ogljičnim odtisom. S Cankove se bomo odpravili z javnim avtobusom ob 11.15 uri. Nato se bomo odpravili peš na železniško postajo M. Sobota. Z vlakom se bomo ob 12.35 odpeljali na Ptuj, kamor bomo prispeli ob 13.30 uri. Podali se bomo na ogled mesta Ptuj. Naš prvi cilj bo Ptujski grad, kjer bomo spoznali njegove zbirke ter se naužili lepega razgleda z grajskega dvorišča. Nato se bomo podali na raziskovanje srednjeveškega mesta Ptuj z glavnimi mestnimi znamenitostmi. Ustavili se bomo v Turistično informacijskem centru, kjer bomo ovrednotili turistično ponudbo in si ogledali kurentovo sobo. Sledil bo ogled minoritskega samostana in nato se bomo peš podali na desni breg Ptuja, do term Ptuj Tam bo sledila predstavitev turistične infrastrukture in poklicev. Sledila bo še pot do Ptujskega jezera, kjer bodo učenci izvajali vaje čuječnosti in se nato ustavili še ob obali jezera. Ekskurzijo bomo zaključili z odhodom na železniško postajo ter se odpravili proti domu. V Murski Soboti bodo učence pričakali starši, predvidoma ob 20.30 uri.
V skladu z učnim načrtom za osnovno šolo učenci v okviru ekskurzije dosežejo naslednje učne cilje:
-spoznajo geografski prostor-mestno naselje Ptuj in njegovo turistično ponudbo,
-pridobivajo prostorske predstave o domači pokrajini in državi,
-spoznajo dediščino območja Ptuja in vrednotijo pomen dediščine za razvoj turizma,
-razvijajo sposobnost opazovanja neposredno v okolju,
-razvijajo sposobnost uporabe preprostih metod geografskega raziskovanja (opazovanje, primerjanje, analiza, intervju..) ter se urijo v turističnem vodenju po neznani pokrajini.
Itinerarij ekskurzije
Postanek
Čas
Prihod na Ptuj
13.30
Ptujski grad
14.00
TIC Ptuj (malica)
15.30
Terme Ptuj
16.30
Ptujsko jezero
17.30
Kulinarika Ptuja (lokalni obrok)
18.00
Odhod s Ptuja
19.45
Avtorica ekskurzije: Monika Hajdinjak
-
Učenci se bodo na ekskurzijo predhodno pripravili s predstavitvijo ptujske dediščine Na sprehodu po Ptuju bodo prevzeli vlogo turističnega vodiča za našo skupino. Navodila vsebujejo tudi potrebne pripomočke in itinerarij.
-
Izrazi svoje mnenje o izvedeni ekskurziji na Ptuj.
-
Nad mestom se ponosno dviga Ptujski grad. Je eden od najimenitnejših gradov v Sloveniji. Ptujski grajski grič je bil poseljen že v času mlajše kamene dobe, od 5.tisočletja pred našim štetjem naprej. V času antične Poetovione so na griču stale pomembne javne zgradbe, v zgodnjem srednjem veku pa je bilo tu grobišče. Zametki srednjeveške utrdbe segajo v 11.stoletje, ko sta bila grad in mesto v posesti salzburške nadškofije. Nadškofi so leta 1132 grad podelili v fevd gospodom Ptujskim, ki so z gradom upravljali 300 let. Med 1656 in 1802 je bil grad v rokah škotske rodbine Leslie, ki so ga preuredili v baročno rezidenco. Zadnji lastniki, grofje Herbersteini, so ga imeli v posesti med leti 1873 in 1945, ko je bil nacionaliziran in z bogato opremo priključen ptujskemu mestu.
(Vir:https://visitptuj.eu/dozivite-ptuj/kultura-in-dediscina/mestne-znamenitosti/ptujski-grad/
NALOGE ZA UČENCE: V gradu si ogledajo muzejske zbirke, med drugim glasbila, orožje in pustne maske. Rešijo delovni list. Po ogledu muzeja fotografirajo mesto Ptuj in Ptujsko jezero za pripravo poročila.
-
Izberite raziskovanje ptujskega gradu.
-
Ogledali si bomo zunanjost najstarejšega minoritskega samostana na slovenskih tleh, ki izvira iz 13.stoletja.
Samostanska cerkev je ena prvih gotskih cerkva na našem ozemlju, posvečena sv.Petru in Pavlu. Leta 1931 so ob prenovi cerkvene notranjosti odkrili slabo ohranjeno fresko Frančiška Asoškega. Iz tega časa je tudi kip gotske Marije, znane kot "Ptujska madonna".
(Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Samostan_sv._Petra_in_Pavla,_Ptuj)
NALOGE ZA UČENCE: ovrednotijo primer dediščine za razvoj turizma.
-
Na sprehodu po srednjeveškem Ptuju si bomo ogledali staro mestno jedro. Spoznali bomo najlepše mestne znamenitosti. Na Slovenskem trgu si bomo ogledali mestni stolp iz 16.st., kjer so vzidani rimski nagrobniki ter Orfejev spomenik, ki so ga postavili v 2.st. uglednemu ptujskemu meščani Marku Avreliju Veru.V srednjem veku je bil sramotilni steber. Pot bomo nadaljevali po Prešernovi ulici do Muzejskega trga, mimo baročnega dominikanskega samostana.
NALOGE ZA UČENCE: ob zemljevidu mesta spremljajo prehojeno pot. Izbrani učenci vodijo del poti in predstavijo izbrane primere kulturne dediščine. Vsak učenec vnese izbrano znamenitost v aplikacijo lokalne znamenitosti in jo opiše.
-
Ogled ponudbe mestnih znamenitosti.
-
V TIC-u si z učenci ogledamo predstavljeno turistično ponudbo. Obiskovalcem ponuja turistične informacije, vodene oglede mesta, prodajo spominkov in publikacij o Ptuju in okolici.
NALOGE ZA UČENCE: Vrednotijo opremljenost TIC-a za razvoj turizma z reševanjem nalog v aplikaciji. Izvedejo intervju z vodjo. Ogledajo si kurentovo sobo ter vrednotijo pomen prireditve za razvoj turizma v mestu in v Sloveniji. Predlagajo ukrepe za zavarovanje primera dediščine bodočim rodovom. Izberejo primer turistične promocije in utemeljijo svojo izbiro (zloženka, letak, vabilo..)
-
Povezava do ponudbe TIC-a
-
Le nekaj minut stran od mestnega središča se nahajajo ptujske terme. Po desnem bregu Drave so dosegljive v kratkem sprehodu čez enega od mostov. V Termah Ptuj sledi kratek voden ogled term.
NALOGE ZA UČENCE: opazovanje turistične infrastrukture in ponudbe znotraj kompleksa term. Izvedli bodo intervju z odgovorno zaposleno osebo in vrednotili pomen trajnostnega razvoja term.
-
Spoznaj ukrepe za trajnostni turizem v Termah Ptuj.
-
Ptujsko jezero spada med največja umetna jezera v Sloveniji Je največje akumulacijsko jezero na slovenskem delu Drave in je bilo zgrajeno za potrebe hidroelektrarne Formin. Dolgo je 7 km, njegova površina pa meri 3,46 km2. Na bočnih nasipih je urejena kolesarska pot, ki je postala priljubljena med kolesarji. Povzpeti se je potrebno le čez Dravski most. Je raj za ptice in rekreacijo. V poletni sezoni je bogata ponudba vodnih športov, kjer lahko tudi "vejkate". (Vir: https://www.geago.si/sl/routes/652807045/kolesarska-pot-okoli-ptujskega-jezera)
NALOGA ZA UČENCE: Učenci bodo fotografirali okolico jezera. S fotografijo bodo prikazali funkcijo jezera (možnosti koriščenja v turistične namene).