Section outline

  • Celodnevna interdisciplinarna zgodovinska in geografska ekskurzija je namenjena učencem 9. razredov. Učenci obiščejo Kobariški muzej in si ogledajo razstavo posvečeno prvi svetovni vojni. Pot nadaljujemo proti Trenti, kjer se ustavimo pri Malih koritih Soče ter si jih ogledamo. Odpeljemo se proti najvišjemu gorskemu prelazu v Julijskih Alpah, Vršiču, kjer sledi krajši postanek z razgledom na Alpe. Nadaljujemo proti Kranjski Gori, kjer se na poti ustavimo in si ogledamo Rusko kapelico. Peljemo se mimo reke Pišnice, jezera Jasna in mimo Kranjske Gore na Bled. Tu sledi daljši postanek, namenjen sprehodu in ogledu Blejskega jezera. Sledi povratek proti domu. Učni cilji ekskurzije: - učenci spoznavajo geografske značilnosti Slovenije, - razvijajo pozitivna čustva do domovine, občutek pripadnosti svojemu narodu in državi ter ljubezen do njene naravne in kulturne dediščine ter spoštovanje narodnostnih pravic, - pridobljeno znanje medpredmetno poglabljajo in nadgrajujejo z interdisciplinarno ekskurzijo v izbrano naravno geografsko enoto Slovenije - ocenijo pomen knjižnic, muzejev in arhivov, - ob izgrajevanju, poglabljanju in razširjanju znanja iz slovenske zgodovine razvijajo zavest o narodni identiteti in državni pripadnosti.

    Avtorica ekskurzije: Martina Šajn, 3. 11. 2022
    • Odhod: ob 7.00 izpred OŠ Jelšane Prihod: med 18.30 in19.00 Učenci imajo s seboj malico in pijačo ter primerno pohodno obutev.
  • POSTANEK ZA MALICO Ko učenci pomalicajo, jim učitelj na kratko predstavi mesto Nova Gorica in zaledje. Nova Gorica je mlado mesto, ki je nastalo šele po drugi svetovni vojni. Takrat je namreč Severna Primorska ostala brez upravnega in gospodarskega središča, ker je (stara) Gorica pripadla Italiji. Kmalu se je porodila misel o izgradnji novega mesta. Temeljni kamen so položili leta 1948. Nova Gorica je parkovno naselje, kjer je veliko zelenih površin. Njen simbol je vrtnica. Šteje približno 12.000 prebivalcev in je trinajsto največje mesto v Sloveniji. Ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo sta se obe Gorici povezali s skupnim Trgom Evrope. Kot obmejno mesto Nova Gorica tvori aglomeracijo z okoliškimi naselji na slovenski strani meje (Solkan, Kromberk, Pristava, Rožna dolina, Stara Gora, Ajševica, Loke) z več kot 20.000 ljudmi, skupaj s Šempetrom in Vrtojbo, ki sta v svoji občini, pa preko 26.000. Mesto ima sredozemsko lego in podnebje. V bližini Nove Gorice lahko občudujete Solkanski most čez reko Sočo, samostan Kostanjevica, hrib Sabotin s spominskim parkom posvečenim prvi svetovni vojni, romarsko središče Sveta Gora in še marsikaj. Viri: https://sl.wikipedia.org/wiki/Nova_Gorica, 7. 11. 2022 https://www.vipavskadolina.si/odkrivaj/kraji/kraj-nova-gorica, 7. 11. 2022
  • Čas ogleda: 10.00 - 11.30 Z učenci obiščemo muzej. Učenci dobijo učne liste, ki jih rešujejo med ogledovanjem. Vstopnina: 3€ Kobariški muzej sledi ohranitvi spomina na vojake soške fronte. Odprt je bil leta 1990, dve leti kasneje je prejel slovensko Valvasorjevo nagrado, leta 1993 pa nagrado s strani Sveta Evrope. Vir: https://www.kobariski-muzej.si/, 7. 11. 2022
  • Na krajšem postanku si ogledamo Mala korita Soče. Učenci so pozorni na globoka do 6 m in ozka korita, ponekod samo 1m. Dolina Soče je dolina, ki poteka vzdolž reke Soče. Precej sledi je tukaj pustil Soški ledenik, ki je segal do Mosta na Soči in preoblikoval rečno dno v značilno koritasto dolino. Dolina se deli na Zgornjo (severno od Mosta na Soči) in Spodnjo Soško dolino. Soča je 137 km dolga reka, ki izvira na pobočju Velike Dnine na nadmorski višini 990 m. Teče po ledeniško preoblikovani dolini Trente, do Bovške kotline, proti Tolminu, pod Napoleonovim mostom pri Solkanu, po Goriškem polju in nato na italijansko stran, kjer se imenuje Isonzo. V široki delti se nato izlije v Jadransko morje. Reka je znana po svoji bistrosti in čistosti ter po nizkih temperaturah. Priljubljena je za različne športe: plavanje, kajakaštvo, soteskanje, rafting... Na reki so zgrajene hidroelektrarne: Plave, Solkan in Doblar. Viri: https://sl.wikipedia.org/wiki/So%C5%A1ka_dolina, 7. 11. 2022 https://www.soca-valley.com/sl/iskanje-dogodivscin/narava/2020120910545268/reka-soca/, 7. 11. 2022
  • Vršič je najvišji gorski cestni prelaz, ki leži na nadmorski višini 1611 m. Povezuje naselji Kranjsko Goro in Bovec ter ima 50 serpentin. Cesto preko prevala so zgradili med 1. svetovno vojno ruski vojni ujetniki. Na njihove žrtve spominja Ruska kapelica nad cesto med Mihovim domom in Kočo na Gozdu. Prelaz je lahko del leta zaprt zaradi snega. Vršič je no pomembnejših izhodišč za planinske ture na vrhove Mala Mojstrovka (2332 m) in Velika Mojstrovka (2366 m), Planja (2453 m), Prisojnik (Prisank) (2547 m), Razor (2601 m), Šitna glava (2087 m), Slemenova špica (1911 m), Sovna glava (1750 m), Suhi vrh (2109 m). Vir: https://kranjska-gora.si/znamenitosti/vrsic-in-ruska-cesta, 7. 11. 2022 Čas za oddih in kosilo.
  • Ruska kapelica je postavljena kot kapela za ruske vojake, ujetnike, ki so gradili cesto na Vršič. Postala je spominski objekt za žrtve, ki jih je zasul snežni plaz med gradnjo ceste čez gorski prelaz Vršič. Kapelica sv. Vladimirja je urejena v pravoslavnem slogu, ki izraža vero vojakov, ki so preminili vzdolž ceste. Domneva se, da je med gradnjo ceste umrlo od 170 do 300 ruskih in od 10 do 80 avstrijskih vojakov. 8. marca 1916 je v snežnem plazu umrlo 110 Rusov in 7 avstro-ogrskih stražarjev. Ruska kapelica je vpisana v Register kulturne dediščine Slovenije in je razglašena za kulturni spomenik državnega pomena. Viri: https://sl.wikipedia.org/wiki/Ruska_kapelica, 7. 11. 2022 https://kranjska-gora.si/znamenitosti/ruska-kapelica, 7. 11. 2022 Učenci si ogledajo rusko kapelico. Prek telefonov si ogledajo posnetek o zgodovini kapelice.
  • Bled in Blejsko jezero Bled je turistično naselje, ki se neposredno nahaja ob jezeru. Prvič je bilo omenjeno leta 1004. Mesto je nastalo z združitvijo več vasi, ko so kmetje prodajali svoja kmetijska zemljišča bogatejšim meščanom, ki so si jih kupovali za gradnjo svojih vil. Šteje približno 5000 prebivalcev. Mesto je znano po veslaških športih in tekmovanjih, po gradu, ki se dviga nad jezerom, ter po kremšnitah. Prirejajo pa tudi različne literarne in mednarodne prireditve. Nad mestom je smučišče Straža. Jezero, ki je dolgo 2,12 km in široko od 0,5 do 1 km, ima poleti vodo primerno za kopanje, ki se na površini segreje do 25 °C in do jeseni ohrani do 18 °C. V bolj mrzlih zimah jezero zamrzne. Na jezeru se nahaja Blejski otok s cerkvijo Marijinega vnebovzetja, kamor prepeljujejo ljudi z blejskimi pletnami. Ob blejskem prelomu je blizu jezera termalni vrelec (23 °C), ki napaja dva pokrita bazena dveh hotelov. Bled je postal tudi središče gospodarjenja z gozdovi Vzhodnih Julijskih Alp in je sedež uprave Triglavskega narodnega parka z informacijskim središčem, čeprav mesto samo leži izven njegovih meja. Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Bled, 7. 11. 2022 Na Bledu se ustavimo med 15.00 in 16.00 uro. Učenci pomalicajo, lahko si privoščijo kremšnito in se sprehodijo ob jezeru. Sledi odhod domov.