Section outline

  • Ekskurzija je namenjena slepim in slabovidnim, zato je načrtovana tako, da osebe pokrajino v okolici Podsrede doživljajo izraziteje z ostalimi čutili: vonjajo, poslušajo, tipajo, občutijo s celim telesom. Zelo doživeta pa je lahko tudi za videče. Načrtovana je tako, da se lahko oseba zjutraj pripelje v Podsredo z javnim avtobusnim prevozom in se sredi dneva enako vrača. V Podsredi pa jo sprejme lokalni turistični vodnik ali prijatelj Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije.

    Avtobusna dostopnost kraja:

    Z avtobusom iz Celja preko Šentjurja in Lesičnega do Podsrede: 42 km, pribl. 1,5 ure, cena: pribl. 11 evrov. (Vendar le ob delavnikih v času šolskega pouka.)

    Smiselno: Odhod iz Celja zgodaj zjutraj (6:30) na dopoldanski izlet, saj zadnji avtobus iz Podsrede nazaj proti Celju odpelje ob 13.03.

    Z avtobusom iz Krškega preko Senovega do Podsrede: 20 km, pribl. 35 minut, cena: pribl. 3 evre.

    Smiselno: Odhod iz Krškega zgodaj zjutraj (6:25) na dopoldanski izlet, saj zadnji avtobos iz Podsrede proti Krškemu odpelje ob 12.42.

    Začetna in končna točka: avtobusna postaja v Podsredi (pri Piceriji Podsreda)

    Dolžina poti: cca. 4 km

    Predvideni čas hoje in občutenj: 4 - 5 ur

    Točke poti:

    1.         Trg Podsreda s prangerjem, čez kamniti most

    2.         Ob kapelicah na Stare gore

    3.         Travnik pri kapeli sv. Ane in vrtača

    4.         Levstikov mlin ob reki Bistrici in bobri

    5.         Predlogi za podaljšano, dvodnevno bivanje v Podsredi

    Avtorja: Bor in Veronika Gradišek

  • Slikovit srednjeveški trg je nastal pod okriljem gradu Podsreda. Imel je izrazito sejemsko vlogo (sejmi so potekali ob sredah) in vse trške pravice, tudi nižje sodstvo, na kar spominja ohranjen pranger – sramotilni steber. V revitaliziranem jedru ima svoj sedež Kozjanski park, ob katerem je kamniti „sadjarski tron“ za ustoličevanje vsakoletnega „carjeviča“ – najbolj skrbnega lastnika travniškega sadovnjaka. V jedru je tudi Slovensko-bavarska hiša z razstavami, spomenik Antonu Aškercu, ki je tu kaplanoval, ter cerkev sv. Janeza Krstnika.

    Na poti iz jedra proti Domu krajanov je čudovit obnovljen kamniti most preko reke Bistrice, na katerem naj bi Aškerc dobil navdih za pesem „Anka“. Nadaljujemo pot preko glavne ceste do Doma krajanov.

    Predlogi za občuteno doživetje:

    -        poskusite hladno kovino prangerja – nadenite si okovje okrog vratu in se poskusite vživeti v vlogo prestopnika, ki je moral tukaj preživeti par ur ali celo cel semanji dan, krajani pa so ga sramotili, obmetavali s kamenjem in nesnago,

    -        sedite na kamniti tron „carjeviča” in občutite njegove obline, ob tem pa zaužijte ekološko kozjansko jabolko,

    -        mnoge (žal ne stalne) razstave v Slovensko – bavarski hiši je moč spoznavati s tipanjem: razstava jabolk, razstava ptic z njihovimi glasovi … ,

    -        postojte na kamnitem mostu čez Bistrico in prisluhnite Aškerčevi “Anki” na: https://www.youtube.com/watch?v=mhgff7r-g_M.


  • Vzpetina Stare gore v resnici niso “gore”, ampak grič višine 380 metrov. Od Doma krajanov navzgor vodi cikcakasta pot mimo trinajstih kapelic iz 19. stoletja, štirinajsta pa je kapela sv. Mohorja in Fortunata. Kapelice so bile leta 2015 obnovljene, v njih so leseni reliefni oltarji in zanimiva tla iz prodnikov. Ena izmed kapelic ima zvon na poteg. Za vsako kapelico skrbi ena okoliška vas. Ob kapelicah so gozd izkrčili, pustili pa so stare, zanimive vrste dreves (dren, divjo češnjo…) Ob poti lahko najdemo fosile in rodoidne gomolje, nastale v triasnem morju pred pribl. 200 milijoni let. Navzdol k Domu krajanov se vračamo po asfaltirani cesti skozi razloženo podeželsko naselje Gradišče.

    Predlogi za občuteno doživetje:

    -        pri spodnji kapelici potegnite za vrv zvonca in poslušajte njegov zven ter odmev po dolini Bistrice,

    -        ob predhodnem telefonskem klicu lahko dobite ključ od kapelice, v kateri s prsti prepoznajte biblijski prizor s križevega pota v lesenem reliefnem oltarju,

    -        sezujte se in stopite na tla kapelice – začutili boste prodnike, ponekod v vzorcih,

    -        ob poti sezite po okroglastem rodoidnem kamenju in poskusite občutiti vanj ujete morske skelete koral, školjk izpred 200 milijonov let,

    -        spomladi si ob poti približajte in povonjajte cvetove divje češnje ali drena, poleti zaužijte plodove sladkih češenj, jeseni pa trpkega drena.


  • Pot ob kapelicah vodi na vrhu do cerkve Žalostne matere božje iz 13. stoletja, nato pa po razglednem travniku do gotske kapele sv. Ane iz 14. stoletja. Na vrhu vzpetine preseneti precej globoka vrtača, ki opozori na to, da je to kraško območje.

    Predlogi za občuteno doživetje:

    -        ob kapeli na vrhu griča sedite ali lezite na travnik, uživajte v miru, dobri energiji in svežem zraku,

    -        če imate otroško dušo, si zaščitite obraz z ruto in se zakotalite po travniku v vrtačo :)


  • Od Doma krajanov nas pot vodi nazaj skozi trg Podsreda v njegov najstarejši del – Stari trg. Sledite dolinski cesti in že čez 200 metrov prispete na most pred Levstikovim mlinom. Star je že preko sto let. Ob mlinu je lepo urejena domačija z novo hišo, gospodarskim poslopjem in kaščo. Redno sicer ne melje več, za napovedane skupine pa še požene mlinsko kolo, gospodar vam razkaže prostore. Tukaj naj bi ob šumenju vode pogosto premišljeval kaplan Aškerc. Ob mlinu je Kozjanski park postavil informacijsko točko o bobrih. Kozjanski park napovedanim obiskovalcem ponuja možnost, da si ob vodenju ogledajo življenjski prostor bobra, primere obglodanih in podrtih dreves.

    Predlogi za občuteno doživetje:

    -        uživajte ob šumenju vode, ki pada čez jez; v plitvini namočite noge v svežo vodo,

    -        prosite gospodarja, da zavrti mlinska kolesa – poslušajte moč vode, ki se pretaka preko lopatic in poganja žrmlje…

    -        potipajte leseno maketo bobra, potem pa naj vas vodnik vodi ob tipanju bobrove lobanje in obglodanih debel.


  • Če imate čas, si podaljšajte ekskurzijo na dva dni in doživite:

    … prenočitev v grajskih apartmajih na Gradu Podsreda (v upravljanju Kozjanskega parka) z lokalnim ekološkim zajtrkom: http://castlepodsreda.com/namestitve/

    … vodeni ogled gradu: Grad Podsreda z vodenjem: https://kozjanski-park.si/?p=8301 ... Nekaj razstav in prostorov je precej taktilnih: grajska ječa, kuhinja z odprtim ognjiščem, stalna zbirka stekla iz nekdanjih glažut, predstavitev zgodovine gradu, razstava o Zagorskem potoku, razstava Lončenina za peko, Herman Lisjak z interaktivno razstavo o vodi; 

    … pohod po Grajski poti Podsreda (2,5 km, po gozdu navzdol do trga Podsreda): https://kozjanski-park.si/wp-content/uploads/2019/10/GP_zgibanka_A4_021019_03.pdf - poudarek je lahko na blagodejni senčnosti, umirjenosti, zvokih in vonjih gozda;

    … ali pohod po naravoslovni poti Travnik (1,4 km, krožna): https://kozjanski-park.si/?page_id=201 ... Ob vodenju po travniku pride do izraza šelestenje trav, zvoki ptic in žuželk, vonjave, prepoznavanje rastlin z otipom, uživanje v travniških jagodah;

    … lahko pa vas peljejo tudi v kolekcijski sadovnjak na Čerčkovi domačiji na Gradišču nad Podsredo, kjer vzdržujejo 52 sort jabolk in hrušk, kjer je informacijska točka v Braillovi pisavi, vsako drevo je označeno z imenom sorte (tudi v Braillovi pisavi). V sadovnjaku so tudi »žuželčji« hoteli, gnezdilnice in krmilnice za ptice: https://kozjanski-park.si/?page_id=341.