Po Prešernovih sledeh na Gorenjskem
Section outline
-
Pot nas bo vodila na Gorenjsko, kjer si bomo ogledali kraje, v katerih je svoje sledi zapustil slovenski pesnik France Prešeren. Obiskali bomo pesnikovo rojstno hišo v Vrbi, si ogledali zunanjost cerkve svetega Marka, sprehodili se bomo skozi Prešernov gaj in središče Kranja, kjer se bomo ustavili pred Prešernovo hišo in pesnikovim spomenikom.
Spoznali bomo kulturno-zgodovinske spomenike krajev na Gorenjskem, v katerih je živel in ustvarjal France Prešeren ter poglobili svoje znanje o pesnikovem življenju in delu.
Izpred šole bomo krenili ob 7. uri in se vrnili okoli 18. ure.
Avtorica ekskurzije: Leonida Babič
Starše, oktober 2020
-
Naš prvi postanek bo v Vrbi, kjer si bomo ogledali Prešernovo rojstno hišo, ki je ena najstarejših hiš v Vrbi. Prvotna stavba je nastala v 16. stoletju. Današnjo podobo je dobila po požaru leta 1856, ko je ogenj uničil gospodarsko poslopje, slamnato streho in leseno ostrešje. Prešernovemu rodu lahko v Vrbi sledimo od druge polovice 17. stoletja dalje. Spominsko ploščo na Prešernovi rojstni hiši je 15. septembra 1872 odkrilo Slovensko pisateljsko društvo na pobudo pesnikovih rojakov. Prešernova rojstna hiša je bila leta 2011 razglašena za spomenik državnega pomena.
(Vir: https://visitzirovnica.si/presernova-rojstna-hisa-v-vrbi/)
Pozorno prisluhni razlagi ob vodenem ogledu Prešernove rojstne hiše, saj boš izvedel veliko novega.
Po ogledu preberi ali prisluhni pesmi, ki jo je pesnik posvetil svojemu rojstnemu kraju. Najdeš jo v spodnji povezavi.
-
Od Prešernove rojstne hiše se bomo sprehodili do podružnične cerkve sv. Marka, ki se prvič omenja leta 1468. S skodlami krita cerkvica na robu Vrbe združuje sledove romanike, gotike in baroka. Notranje stene so bile nekoč v celoti prekrite s freskami, danes so vidni le še fragmenti. V lopi pred vhodom v cerkev je vzidano poprsje nadškofa Antona Vovka, ki se je tako kot France Prešeren rodil pri Ribiču v Vrbi.
(Vir: https://visitzirovnica.si/sakralni-spomeniki/)
Ob ogledu posnemite fotografijo cerkve in jo objavite v forumu ter s pomočjo povezave v zgornjem besedilu raziščite, kdo je bil Anton Vovk. -
V Kranju se bomo na poti do središča mesta sprehodili skozi Prešernov gaj. Ko so ob koncu 18. stoletja opustili pokopališče ob kranjski župni cerkvi Sv. Kancijana so in začeli pokopavati zunaj mesta, na prostoru današnjega Prešernovega gaja. Pokopališče se je ob koncu 19. stoletja precej razširilo, leta 1939 pa so ga zaradi prostorske stiske opustili. Na opuščenem pokopališču so ohranili le nekaj najbolj pomembnih zgodovinskih nagrobnikov in kulturnih spomenikov.
(Vir: https://kraji.eu/slovenija/presernov_gaj/slo)
Preberi besedilo v spodnji povezavi in ugotovi, kateri slovenski pesnik ima poleg Franceta Prešerna v Prešernovem gaju svoj spomenik. -
V središču Kranja se bomo ustavili pred hišo, v kateri je od jeseni 1846 do 8. februarja 1849 prebival najpomembnejši slovenski pesnik France Prešeren. Ob slovenskem kulturnem prazniku je bil leta 1964 v hiši odprt spominski muzej. Stalna razstava prikazuje pesnikovo življenje od rojstva v Vrbi, šolanja na Dunaju, življenja v Ljubljani in smrti v Kranju. V pritličnih prostorih, kjer je galerija, poteka pestra razstavna dejavnost.
(Vir: https://www.gorenjski-muzej.si/lokacije/presernova-hisa/)
Med ogledom središča Kranja odgovori na vprašanja na učnem listu Sprehod po Kranju, ki ga najdeš na spodnji povezavi.
-
Pot bomo nadaljevali do župnijske cerkve sv. Kancijana, kjer so leta 1952 med cerkvijo in Prešernovim gledališčem odkrili pet metrov visok bronasti odlitek pesnika Franceta Prešerna. Spomenik je delo akademskih kiparjev Frančiška Smerduja in Petra Lobode, njegovo postavitev pa sta nadzirala Jože Plečnik in Josip Slavec, ki sta v tistem času urejala arkade na fasadi gledališča.
(Vir: https://www.visitkranj.com/sl/presernov-spomenik)
Odgovori še na zadnja vprašanja na učnem listu Sprehod po Kranju ter ob Prešernovem spomeniku posnemi avtoportret s pesnikom in ga dodaj v spodnjo mapo.