Posočje in Vršič
Section outline
-
Današnja pot nas bo vodila iz Postojne proti Vipavski dolini, mimo Nove Gorice proti Kobaridu, kjer si bomo ogledali Muzej prve svetovne vojne in Kostnico. V Bovcu bomo imeli kosilo. V trdnjavi Kluže si bomo ogledali kratko predstavo društva 13 - 13 . Nato nas bo pot vodila na Vršič, naš najvišji cestni prelaz. Domov se bomo vrnili mimo Ljubljane.
Avtorica ekskurzije: Mirela Bubnič
-
Tu bomo imeli postanek za malico.
-
Kobarid z okolico ima mnoge naravne in kulturne znamenitosti, od katerih najbolj izstopajo samo mesto Kobarid, slap Kozjak, Napoleonov most pri Kobaridu, Napoleonov most čez Nadižo, Italijanska kostnica, brv čez Sočo ter Italijanska obrambna črta na levem bregu.
Kobarid je mesto, ki je znano po svoji burni in zanimivi preteklosti. Naseljeno je bilo že v halštatski dobi ter doživelo največji razcvet v rimskem obdobju. Kraj je najbolj zaznamovala prva svetovna vojna, ko so avstrijske čete s podporo Nemcev v 12. soški bitki uspešno prebile fronto. O Soški fronti in zgodovini mesta lahko največ izveste v Kobariškem muzeju. Italijanska kostnica se nahaja nad Kobaridom. Zgradili so jo na Gradiču okoli cerkve svetega Antona leta 1938. Otvoril jo je Benito Mussolini. Kostnica je bila zgrajena v spomin padlim italijanskim vojakom v prvi svetovni vojni. Vanjo so prenesli posmrtne ostanke 7014 neznanih in znanih padlih vojakov z okoliških vojaških pokopališč.
Slap Kozjak spada med eno izmed največjih znamenitosti Kobarida. Je del Kobariške zgodovinske poti, ki vključuje Kobariški muzej, Italijansko kostnico, Tonocov grad, sotesko Soče in ostale znamenitosti.
Slap Kozjak ali tudi Veliki Kozjak je najvišji slap na potoku Kozjak, ki je visok 15 metrov.Napoleonov most ima zelo pestro preteklost. V srednjem veku je spadal pod upravo čedadskega samostana. Napoleonov most sodi med arhitekturno dediščino. Že v davnih časih je desni in levi breg Soče pod Kobaridom povezoval most. Na tem delu je soteska najožja. Benečani so leta 1616 leseni most podrli. Stari, kamniti Napoleonov most je bil zgrajen leta 1750. Območje Kobarida je v času novega veka doživelo turške upade in prodor Napoleonove vojske. Most je torej dobil ime po Napoleonu, ker so čezenj leta 1797 proti zgornji Soški dolini prodirale francoske čete. Z Napoleonovega mostu je čudovit razgled na smaragdno reko Sočo in njena korita.
Italijanska obrambna črta na levem bregu reke Soče je del znamenite Kobariške zgodovinske poti.
Na vzpetini se nahaja mitraljezko gnezdo in opazovalnica. Nedaleč stran je v pobočje stisnjena urejena kaverna, ki sodi v niz zaklonišč, razporejenih v sistem krožne obrambe za zaščito prehoda čez reko Sočo in ceste Kobarid - Bovec.vir: https://kraji.eu/slovenija/kobarid_z_okolico/slo
Dejavnosti učencev: Rešujejo naloge na delovnem listu, fotografirajo.
-
Bovec je mesto in središče občine Bovec. Naselje leži pod južnim pobočjem Rombona, na najvišji soški terasi, ob severnem robu Bovške kotline. Poleg Rombona kotlino obdajajo še na jugu Polovnik, na vzhodu Javoršček, na severovzhodu pa Svinjak in visokogorsko kraško pogorje Kanin ali Kaninsko pogorje.
Tu bomo imeli kosilo v gostišču Pod lipco.
-
Ena najbolj slikovitih utrdb na slovenskem je zagotovo trdnjava Kluže. Na izjemni lokaciji nad sotesko Koritnice naj bi nekoč služila za nadzor v Bovško kotlino iz smeri Predela. Današnja podoba trdnjave je iz leta 1883, pred tem je bila tu lesena beneška utrdba, nastala zaradi obrambe pred Turki. Trdnjava je pomembno vlogo odigrala tudi v prvi svetovni vojni in ostala nedotaknjena do leta 1945, ko je bila porušena posebna zaporna arhitektura zaradi širitve ceste. Mogočne zidove trdnjave danes prerašča zelenje, notranjost pa je urejena kot muzej, ki opisuje zgodovino tega območja.
Tu si bomo ogledali predstavo Društva 1313 Bovec, ki si je ime nadelo po Koti 1313. Člani zelo aktivnega društva skrbijo za ohranjanje in proučevanje zapuščine 1. svetovne vojne, v svojih skečih pa na malo drugačen in večkrat šaljiv način predstavijo vsakdanje življenje vojakov na fronti (puljenje zob, pisanje pisem, strah, oskrba ranjenca ...).
vir:https://www.gore-ljudje.si/Kategorije/Informacije/kota-1313-razgled
Dejavnosti Učencev: Učenci sledijo predstavi društva. Ogledajo si trdnjavo.
-
Gorski prelaz Vršič je najvišji cestni prelaz (1611 m)v Vzhodnih Julijskih Alpah ter naravna povezava med savsko in soško dolino. Na Vršiču se lahko odpočijete
Vršič je imel med 1. svetovno vojno strateški pomen, saj je omogočal avstrijski vojski lažji dostop na soško fronto. Oskrba z vojnim materialom je potekala nepretrgoma. Vršič je moral biti prevozen tudi v vseh zimskih mesecih. S ceste so odmetavali velikanske količine snega ruski vojni ujetniki pod nadzorom avstrijskih vojakov. Nekega dne je velikanski snežni plaz zasul rusko taborišče. Pod snegom je našlo smrt več kot tristo ujetnikov in kakih deset stražarjev.
Ruski ujetniki so v spomin in opomin na veliko trpljenje in umrle tovariše postavili leseno pravoslavno cerkvico. Poleg cerkvice je grobnica nad katero stoji piramida z napisom v ruščini: "Sinovom Rusije".
Sprehodili se bomo do Poštarskega doma. Med potjo bomo videli v skalo vklesano "Ajdovsko deklico".
Dejavnosti učencev: Tu bo tudi čas za dokončanje delovnega lista.