Kaj imajo skupnega presihajoča jezera, kraški škrgonožec in vojaška zgodovina?
Section outline
-
Na ekskurzija po krajinskem parku Pivška presihajoča jezera bo vsakdo našel kaj zase. Ljubitelji narave, bodo spoznali čudovito biotsko pestrost krajinskega parka, športniki bodo uživali ob sprehodu k Petelinjskemu jezeru, fotografi bodo imeli enkratno kuliso za svoj objektiv, tehniki pa bodo navdušeni v Muzeju vojaške zgodovine.In kaj je skupnega presihajočim jezerom, kraškemu škrgonožcu in vojaški zgodovini? Odgovor je preprost in samo eden. To je Krajinski park Pivška presihajoča jezera.
Časovni okvir ekskurzije
9.00 - Slovenska vas, Ekomuzej Pivških presihajočih jezer
10.15 - 10.30 - malica
10.30 - Petelinjsko jezero
12.30 - ogled čistilne naprave Živa, Pivka
13.40 - 13.50 - kratka malica
13.50 - obisk Vojaškega muzeja Pivka
16.10 - zaključek ekskurzije in odhod domov
Učni cilji povzeti po Učnih načrtih za geografijo, zgodovino in naravoslovje:
Učenec se zdravo in koristno giblje v naravi pri izvajanju terenskega dela, spoznava naravno in kulturno dediščino Slovenije, razlikuje odgovorno in neodgovorno ravnanje s prostorom ter pridobiva izkušnje odgovornosti za prevzete obveznosti. Spoznava potrebo po ohranjanju naravne in kulturne dediščine, razume občutljivo povezanost med človekom in naravo, ozavešča pomembnost ohranjanja okolja za trajnostni razvoj družbe v sedanjosti in prihodnosti. Razvija pozitivna čustva do domovine ter zna oceniti pomen muzejev.
Učenec razvija dojemljivost za vrednote, pomembne za življenje v sodobni demokratični družbi: strpnost v medsebojnih stikih in odnosih, spoštovanje drugačnosti in različnosti, medsebojno sodelovanje, spoštovanje človekovih pravic in demokratičnega državljanstva.
Učenec razvija zmožnosti preproste analize, sinteze in interpretacije uporabnih in verodostojnih podatkov in dokazov iz zgodovinskih virov, za raziskovanje in poznavanje življenja ljudi v preteklosti. Zmožen je interpretacije eksperimentalnih rezultatov, njihovo povezovanje s teorijo in argumentirano oblikovanje zaključkovČas trajanja ekskurzije po krajinskem parku: 9.00 - 16.10
Obvezna oprema: obutev in oblačila primerna vremenskim razmeram, nahrbtnik s trdno podlago, svinčnik, barvice, podloga za sedenje, malica in pijača.
Avtorica ekskurzije: Polonca Šeško
-
Ob 9.00 nas čaka ogled Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer, kjer se bodo učenci seznanili z različnimi kraškimi pojavi, življenjem na krških tleh, poplavljanjem kraških voda, živalstvom, rastlinstvom in kulturno dediščino na Pivškem.
Vsebina razstave je razdeljena v dva med seboj povezana dela. V pritličju je poudarek na geoloških, krasoslovnih in hidroloških značilnostih doline Pivke, vključno s prilagoditvijo človeka (nekoč in danes) na občasno preobilje vode in sušna obdobja, skupaj s predstavitvijo vseh sedemnajstih presihajočih jezer. V zgornjih prostorih je poudarek na pestrosti živega sveta v dolini Pivke, v različnih ekosistemih: v jamah, gozdu, grmičevju ter suhih in mokrotnih kraških travnikih. Tudi v tem delu se etnološke vsebine prepletajo z naravoslovnimi. Predstavljene vsebine so prikazane z opisi, fotografijami, skicami, risbami in kartnimi prikazi ter scenskimi postavitvami, kot je na primer kraška jama ali medvedov brlog. Dodatna nazornost in privlačnost razstave je dosežena z uporabo interaktivnih elementov, ki obiskovalce pritegnejo k aktivnemu učenju, odkrivanju in raziskovanju vsebin. Vir
Za ogled Ekomuzeja se je potrebno predhodno najaviti po telefonu ali e-pošti.
M: +386 (0) 31 775 002
pivskajezera@pivka.siCena ogleda za osnovnošolske skupine je 2 evra na učenca.
Po ogledu sledi malica pred Ekomuzejem od 10.15 do 10.30.
-
Ob 10.30 se peš z vodnikom podamo proti bližnjemu Petelinjskemu jezeru.
Petelinjsko jezero je eno izmed 17 presihajočih jezer v Pivški kotlini. Območje jezera je del velikega kraškega polja, po katerem teče reka Pivka. Jezero se polni oz. prazni v odvisnosti od količine vode, ki priteka z okoliških hribov. Z vseh strani ga obdajajo vzpetine. Posebnost Petelinjskega jezera je 12–15 mm dolg rakec kraški škrgonožec, saj je to območje edini kraj na svetu, kjer jih lahko najdemo.
Učenci bodo opazovali estavele, požiralnike (če bo jezero polno seveda ne), opazovali rabo tal, poskušali ugotoviti, do kje je segala voda… Med opazovanjem bodo reševali učne delovne liste, fotografski navdušenci pa bodo lahko fotografirali pokrajino.Najem vodnika do petelinjskega jezera stane 40 evrov, za katerega se je potrebno predhodno dogovoriti pri Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer.
-
Ob 12.30 nas avtobus pripeljale do Čistilne naprave Živa v Pivki. Tam bodo učenci razdeljeni v dve skupini. Prva se bo najprej seznanila s postopki biološkega čiščenja odpadnih voda, kjer jih bo vodnik seznanil vse od grobega čiščenja z grabljami, čiščenja s pomočjo rastlin in bakterij v bazenih, vse do končnega UV čiščenja odpadne vode. Druga skupina pa si bo ta čas ogledala in sodelovala v praktičnih poskusih v interpretacijski sobi, ki je namenjena ozaveščanju o pomembnosti varstva vodnih virov, ki so na kraških tleh še posebej občutljivi. Skupini se nato zamenjata.
Za obisk in ogled čistilne naprave se je potrebno najaviti na:Telefon: +386 (0)31 775 002
E-mail: ticpivka@turizem-pivka.si -
Ob 13.40 je čas za kratko malico pred Muzejem vojaške zgodovine Pivka.
Ob 13.50 sledi voden ogled Parka, ki je edini evropski vojaški muzej, kjer najdete vse od najstarejših lokov do izjemne zbirke tankov in vojaških letal, nemško vojaško lokomotivo iz II. svetovne vojne, za vrhunec pa še podmornico, ki si jo bodo učenci lahko ogledali tudi odznotraj. Vir
Za vse informacije rezervacijo se je potrebno obrniti na:
T: +386 (0)31 775 002
E: info@parkvojaskezgodovine.si
16.10 - zaključek ekskurzije in odhod proti domu.