Section outline

  • "V mrak in hlad zavit je hranil svoje stoletne skrivnosti na dnu globočin; nihče ni vprašal zanje, pa tudi sam jih ni ponujal nikomur. Izpod silnih sivih skal, temno molčečih, se je izvila zamoklozelena voda Močilnikova ter se ustavila ter razprostrla v kotanji, da si oddahne pod senco vrb, oddahne od dolge poti po čudapolnih kraljestvih podzemskih. Mirna gladina je podobna velikemu, na stežaj odprtemu očesu, ki še ne bedi, strmi iz večerne zarje komaj odbeglih sanj. Ko si do kraja odpočije in odsanja voda Močilnikova, stopi v ozko strugo ter se napoti polagoma proti ravnemu polju in svetlemu soncu." Ivan Cankar, Brlinčkov Miha in Tičkov Grega. Književni jug, 1918, 175
    (prepisano s table v Močilniku)

    Učenci podrobneje spoznajo dve naravnogeografski enoti, ki se stikata ravno na Vrhniki. Enoti povezuje Ljubljanica, kraška reka, ki je od Vrhnike naprej glavna vodna žila Ljubljanskega barja. Preko povezovanja in logičnega sklepanja podrobneje spoznajo značilnosti kraškega sveta, znajo jih primerjati z uravnanim delom barja ter prepoznati razlike med tema dvema enotama. Preizkusijo se tudi v prepoznavanju posameznih geografskih značilnosti reliefa.

    Močilnik predstavimo z vidika narave (izvir Ljubljanice, zatrepna dolina, reka ponikalnica) in z vidika kulture (plovnost, mlini in žage). S to kraško zatrepno dolino je povezana tudi legenda o Argonavtih, ki jo predstavimo učencem. 

    Pot bomo nadaljevali do Drče nad izvirom, kjer se bodo učenci preizkusili v geografskih veščinah. Razdelili jim bomo kompase, zemljevide, topografske znake in lidar posnetke, s pomočjo katerih se bodo orientirali v prostoru. Vsebine bodo vezane na vrste orientiranja v naravi, topografske znake, računanje razdalj na karti in v naravi, na kras in kraške pojave.