Section outline

  • Po postanku na Bledu, ki smo ga izkoristili tudi za malico, se odpeljemo v smeri proti Bohinju.

    AKTIVNOST UČENCEV: Ogledajo si film o Bohinjskem ledeniku in se seznanijo s posledicami poledenitve za to območje.

    Pot nas vodi mimo Bhinjske Bele, ki leži nad levim bregom Save Bohinjke. V letih 1900 in 1906 je bila skozi kraj speljana Bohinjska proga, nekdanja železniška postaja Bohinjska Bela pa danes ponuja predvsem turistične storitve. Opozorim jih na hrib Gradišče in severni rob planote Jelovica, z znamenitim skalnim vrhom Babji zob, pod katerim se nahaja tudi kraška jama.

    Ko se približamo Bohinjski Bistrici opazujejo pokrajino. Bohinjska Bistrica je največji kraj v Bohinjski kotlini. V kraju je poleg novega hotela tudi kamp, smučišče Kobla, ter ostali športni objekti, poleg tega pa tudi veliko zasebnih sob in apartmajev.

    Opozorim jih na Ajdovski gradec, zelo starim arheološkim najdiščem, ki ga je opeval v svojem delu Krst pri Savici, že tudi France Prešern.

    AKTIVNOST UČENCEV: Preberejo pesnitev Krst pri Savici.

    Ajdovski gradec predstavlja prvobitno naselbino rudarjev in železarjev že vstarejši železni dobi.Na njem so vidni ostanki temeljev stavb, kovačnic in topilnic železa.

    Omenimo tudi prometno pomembnost Bohinjske Bistrice, saj jo najdalji železniški predor v Sloveniji povezuje z Mostom na Soči, torej Posočjem.

    Postanek naredimo v gručastem naselj Studor pri Bohinju. Sklepajo po čem je naselje najbolj turistično zanimivo.

     AKTIVNOST UČENCEV: Skicirajo kozolec, opišejo njegovo namembnost v preteklosti, osnovni gradbeni element in vrsto kritine.

    Razložim jim, zakaj je prišlo do take razporeditve in zgostitve kozolcev.