Section outline

  • Zadnji postanek bomo imeli v Hrastovljah, kjer se bodo učenci sprehodili po tipični istrski vasi in si ogledali cerkev Svete Trojice.

    Hrastovlje
    so vas v Občini Koper, na severozahodnem robu slovenske Istre pod Kraškim robom. Leži v hudourniškem podaljšku reke Rižane, geološko pa na stiku kraškega in flišnega sveta. Zato je na ozemlju najti več zaplat kraškega apnenca. Kraški značilnosti sta tudi bruhalnik Slačka baba in požiralnik v Gabru, ki podzemno napaja enega izvirov Rižane.

    Cerkev Svete Trojice je bila zgrajena v 13. stoletju, okoli nje pa se razprostira dobro ohranjeno četverokotno taborsko obzidje z dvema okroglima obrambnima stolpoma iz 16.stoletja. Sem so se zatekli prebivalci v nevarnosti pred uskoškimi in turškimi vpadi. Romanska cerkvica je razdeljena na tri ladje in se zaključuje z apsido. Cerkev znotraj krasijo glagolski napisi iz 15. stoletja in freske, ki jih je v celoti poslikal Janez iz Kastva leta 1490. Freske prikazujejo stvarjenje sveta, izgon Adama in Eve iz raja, prizore iz Kristusovega trpljenja, delo kmečkih ljudi v različnih letnih časih in Mrtvaški ples, ki je najbolj znamenit del in ga je odkril domačin Jože Pohlen. Cerkev je uvrščena na seznam svetovne kulturne dediščine.

    Vir: http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2001607&id=7402 (27. 3. 2013), http://sl.wikipedia.org/wiki/Hrastovlje (27. 3. 2013)