Section outline

  • Prvi postanek bo v Krajinskem parku Sečoveljske soline.Tu bomo vstopili in si ogledali Muzej solinarstva na Fontaniggeah ob kanalu Giassi, ki deluje v sklopu Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran. Muzej ohranja, varuje ter prikazuje premično kulturno dediščino starih Piranskih solin. Učenci si bodo pod vodstvom vodnika ogledali obnovljeno solinarsko hišo. Ogled bo trajal predvidoma 45 minut.

    Ena od treh obnovljenih solinskih hiš z razstavljeno muzejsko zbirko in solnim fondom s pripadajočim dovodnim kanalom za morsko vodo (Giassi), sestoji iz treh delov:
    • enonadstropne hiše, ki je rabila za bivanje solinarjeve družine in za shranjevanje soli,
    • nekdanjega pritličnega skladišča, v katerem so shranjevali sol,
    • in po starem vzorcu obnovljene krušne peči, posebnost Sečoveljskih solin.
    Ogled solinarske hiše nam bo omogočil vpogled v življenje starih piranskih solinarjev in spoznavanje starega načina pridelovanja soli. Poleg ribištva in obrti je prav tradicionalno solinarstvo omogočilo razcvet mesta Piran, za katerega pravimo, da je nastal iz soli.
    Zaradi pridelovanja soli v oddaljenih solinah so se Pirančani morali v času solne sezone preseliti iz Pirana v solinarske hiše, ki so stale v neposredni bližini solnih polj. Meščani so se pred poletjem s svojimi ladjicami odpravili v soline, kjer so ob delu na solnih poljih in bivanju v teh solinarskih hišicah dočakali jesen.
    Bivanje v solinah so si uredili v kamnitih hišah, kjer so imeli vse najnujnejše za življenje in delo na solinah. V temnih kleteh so skladiščili pridelano sol, v majhnih izbah so si privoščili kratek nočni počitek. Gospodinje so pekle kruh v posebnem kaminu zadaj za hišo.
    V času zime pa so se vrnili v Piran in živeli v mestnih hišah.

    Kontakt: Krajinski par Sečoveljske soline 05 6721340
    Vir: http://www.portoroz.si/335 (24. 3. 2013), http://www.kpss.si/si/o-parku/obmocja/fontaniggie/muzej-solinarstva (26. 3. 2013)