Vodno učno pot Dobrava
Section outline
-
Vodno učno pot Dobrava so pripravili krajani Dobrave, strnjenega naselja na vrhu široke prodne terase na južnem robu Radeljskega polja. Pot je dolga 4 km in je kondicijsko srednje zahtevna. Pot ima 15 točk, ki omogočajo spoznavanje delovanja narave, njenih zakonitosti in posebnosti tega okolja. Na informativnih tablah so izpostavljene naravne značilnosti območja, ekoremediacije kot način odzivanja ekosistemov na vplive človeka, življenje v preteklosti ob reki Dravi, način oskrbe z vodo nekoč ter energetsko izkoriščanje vodne energije danes. Vodna učna pot omogoča spoznavanje delovanja narave, njenih zakonitosti in tudi razumevanje procesov, ki nenehno potekajo v okolju. Poznavanje vodnih značilnosti je osnova za njihovo varovanje, kar pa je tudi prioriteta EU. Tovrstne učne poti so način prepoznavanja historičnih prilagoditev na naravno dinamiko vode ter izhodišče za načrtovanje sonaravnih oblik rabe vode in dejavnosti ob vodah.
Vodna učna pot Dobrava vsebuje naslednje tematske didaktično-informacijske table:
- Vodna učna pot Dobrava, Potek vodne učne poti Dobrava
- Med Pohorjem in Kozjakom, Vodna učna pot Dobrava
- Čolnarna
- Rastline ob reki Dravi čistijo vodo – ekoremediacije
- Prsti so koža pokrajine
- Energija reke Drave
- Mlake kot vir vode, Razgibano površje
- Kamnine so odraz nastanka pokrajine
- Vodnjaki (štepihi) s pitno vodo
- Najpogostejše rastline in živali v Dravi in ob njej
- Pupenludl (Pužaludl)
- Vodna učna pot Dobrava, Potek vodne učne poti Dobrava
- Med Pohorjem in Kozjakom
- Ribnik Reš, Otok pri Rešu
- Vodna učna pot Dobrava
Učna pot ima 3 začetke: na ježi dravske terase na vzhodni strani naselja Dobrava, iz samega središča naselja Dobrava ter na zahodni strani ob Ribniku Reš. Pot po Vodni učni poti nenehno spremlja prečudovit razgled na Pohorje, Kozjak, široko ravnino Radeljskega polja ter skrivnosti vode. (Vovk Korže in Jurač, 2007)
Več o učni poti izveste v zloženki, ki jo najdete na: http://distance.pfmb.uni-mb.si/ff_podatki/eko/dobrava_plakat.pdf, natisnjen izvod zloženke pa si lahko pridobite pri g. Ivanu Pečovniku.
Vodno učno post si je mogoče ogledati pod strokovnim vodstvom, vendar je potrebna predhodna najava na tel. št. 02/887-32-89 ali na 040/852-287.
Učenci se sprehodijo po učni poti ter ob tem s pomočjo informacijskih tabel spoznavajo geologijo in geomorfologijo območja (prepoznavajo vrste kamnin, reliefne oblike, kot je rečna terasa …), spoznavajo prsti ter s pomočjo fotografij na informacijskih tablah iščejo posamezne rastline neposredno ob poti ter se seznanijo z njihovim pomenom za čiščenje vode. Prav tako se seznanijo z energijo reke Drave, njeno hidroenergetsko izrabo in z dejavnostmi, ki so nekoč potekale na reki (splavarjenje).
Aktivnosti učencev.