Blaguško jezero
Section outline
-
Blaguško jezero je nastalo v šestdesetih letih, ko so v vasi Blaguš zajezili Blaguški potok, ki izvira pod Cerkvenjakom in se v Biserjanah izliva v reko Ščavnico. Jezero je bilo ustvarjeno z namenom, da bi v času poletnih suš namakali bližnja polja in zbirali odvečno vodo v času jesenskih in spomladanskih poplav. Načrti žal niso bili nikoli realizirani. Danes je jezero namenjeno predvsem ljubiteljem narave, ribičem in je prijetna izletniška točka. Predvsem v poletni sezoni je dobro obiskano. Pokrajina ob jezeru je še vedno lepa in pristna, saj je jezero povsem neobremenjeno, kakor sta tudi Zlomski in Blaguški potok. Prvi napaja, drugi pa odvaja vodo iz jezera. Tako ob obeh potokih kot samem jezeru sta rastlinstvo in živalstvo izredno pestri. Krapi, ribe roparice, potočne postrvi ter mnoge druge, potočni raki, piškurji, vidre in ostale živali se odlično počutijo tako v jezeru kakor tudi v obeh meandričnih potokih. Reka Ščavnica, v katero se Blaguški potok izliva, je sicer meliorirana, vendar je bilo v Žihlavskem gozdu ob njeni regulaciji zaščiteno in funkcionalno usposobljeno približno 2 km prvotne meandrirane struge Ščavnice, v kateri živi veliko rib, žab in vider. Tu pa je tudi pravi raj za ptice, prosto živečo divjad, vodne in obvodne žuželke ter rastlinstvo.(http://www.td-svetijurij.si/blaguskojezero/blaguskojezero.htm, 10. 10. 2009)
Več informacij o Blaguškem jezeru dobite pri Mariu Herzogu, info@marioherzog.com, tel: 041/441-442. Informacije v zvezi z ribolovom so na voljo pri Ribiški družini Gornja Radgona - TE Sv. Jurij - Roman Vrbnjak, Ulica Edvarda Kocbeka 17, 9244 Sv. Jurij ob Ščavnici ali na tel.: 02/568-11-22.
Učenci se sprehodijo ob jezeru in ob tem opazujejo rastlinstvo na obrežju, prepoznajo nekaj najznačilnejših vrst, pri tem si pomagajo z rastlinskih ključem. V tišini prisluhnejo pticam, ki so svoja zavetišča našla v obvodni vegetaciji. Spregovorijo o namenu izgradnje jezera, njegovem stanju danes ter o njegovih potencialih – turistična funkcija.