Stara Gora
Section outline
-
Stara Gora leži v osrčju Slovenskih Goric na vrhu nizkega slemena nad dolino reke Ščavnice in dokaj široke doline Turje na jugu. Naselje obdajajo njive, sadovnjaki in vinogradi, na senčnih straneh pa gozd. Stara Gora je v zadnjih letih vse bolj priljubljena turistična točka pohodnikov, kolesarjev in organiziranih skupin izletnikov, saj ima kljub svoji majhnosti številne kulturne in turistične zanimivosti. Skozi vas vodi zasajen Lipov gaj, lipov drevored s 60-imi drevesi. V prostorih nekdanje šole je danes etnološki muzej, v katerem je razstavljeno kmečko in obrtniško orodje, ki so ga pri delu uporabljali naši predniki. Nasproti šole stoji mogočna baročna cerkev Svetega Duha iz leta 1697, ki se ponaša s pozlačenimi oltarji ter z drugimi najstarejšimi orglami v Sloveniji. Cerkev je bila sezidana po naročilu grofa Schachenturna mlajšega, gradili so jo 3 leta, poslikal pa jo je italijanski slikar Jakob Brollo iz Gumina. V naselju je posebej zanimiv leta 1996 postavljen mlin na veter, ki je kopija Bečevega mlina iz Kokolajnščaka z vsemi prvinskimi elementi. Mlin je še leta 1957 mlel zrnje na Kokolajnščaku pri Bečevih. Ponovno postavljen mlin je spomenik preproste vaške kulturne dediščine na našem koncu Slovenije. Ta mlin danes spet melje moko, seveda le v turistične namene. Mlinsko napravo z mlinskima kamnoma poganja vetrnica, ki je pritrjena na gibljivi pogonski del mlina, saj se mora vedno usmerjati v smeri pihanja vetra. (http://www.td-svetijurij.si/staragora/stara%20gora.htm, 10.10. 2009)
Dodatne informacije so na voljo v Turistično informacijskem centru Turističnega društva Sv. Jurij ob Ščavnici, na Stari Gori (tel: 02/568-16-04; GSM: 051/210-041; e-mail: info@td-svetijurij.si ), kjer se lahko dogovorimo tudi za vodenje.
Učenci si ogledajo mlin na veter ter spregovorijo o alternativnih virih energije in možnostih njihovega izkoriščanja na območju subpanonske Slovenije. Ob obisku etnološkega muzeja si ogledajo različna kmečka in obrtniška orodja ter ugotavljajo njihovo namembnost. Ogledajo si tudi baročno cerkev in vodnjak, ki je bil obnovljen s pomočjo sredstev Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda ter spregovorijo o pomenu ohranjanja tovrstnih lokalnih vodnih virov.